Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Z komerční sféry rovnou do nezisku. Zdena Štěpánková pomáhá postiženým při vstupu na trh práce
vložila 24.10.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Z komerční sféry rovnou do nezisku. Zdena Štěpánková pomáhá postiženým při vstupu na trh práce

Zdena Štěpánková je od roku 2017 ředitelkou Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, jehož posláním je zlepšovat situaci postižených při vstupu na trh práce. Nadační fond řeší situaci komplexně a kromě vytváření pracovních míst se zaměřuje i na osvětu zaměstnavatelů a veřejnosti. Se Zdenkou jsme si povídaly o přechodu z komerčního sektoru do světa nezisku, o práci nadace a také o tom, jak může každý z nás pomoci.

Pracovala jste v médiích, máte vlastní produkční agenturu a přijala jste nabídku jít do neziskového sektoru, proč?

Protože ta nabídka přišla od ženy, které si vážím a která zasvětila svůj profesní život pomoci druhým. Navíc jsem v poslední době uvažovala o tom, že bych se ráda zapojila i do práce (byť v myšlenkách jen dobrovolnické) v nezisku. Je to úplně jiný svět.  A při dobré organizaci času stíhám oboje.

Co se Vám na této práci líbí nejvíce?

Po pravdě řečeno se zase od té mé profesionální dráhy moc neliší. Mám štěstí v životě, že se věnuji práci, která mě baví a je hodně kreativní. A to jde i v Nadačním fondu. Poslání NFOZP se vrací ke kořenům svého založení, a to je hledat cesty a pomoc lidem, kteří se perou ze životem mnohem více, protože mají zdravotní hendikep. Překvapuje mě, kolik lidí se stále potýká s problémy v oblasti zaměstnávání, které jsou podle mne řešitelné. Baví mě to, že pomoc je vidět takřka hned. Pomůžete zajistit pracovní uplatnění člověku, který se stává soběstačným. Pomáháme provázet výběrem pracovního uplatnění, dojít až k pracovní smlouvě a udržet si práci.

Kdy přišla nabídka stát se ředitelkou Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením?

V průběhu prosince 2017. Bylo to rychlé. Přišla nabídka a já ji prostě přijala, byla to pro mě velká výzva. Mám ráda životní výzvy a tato byla navíc o pomoci druhým. Občas přichází v životě člověka nabídky, které se neodmítají. Na soud, jestli to bylo správné rozhodnutí, či nikoliv, je brzy. Začala jsem s komplet novým týmem, s novými předsevzetími co udělám jinak. Bilancovat budu na konci roku, nyní je ještě velmi brzy.

Jaké aktivity pod NFOZP ještě patří?

Jedním z největších projektů NFOZP je  fundraisingový a osvětový projekt Srdcerváči, který veřejnosti ukazuje, že zdravotně postižení chtějí a mohou pracovat a mnohdy stačí málo – dostat  šanci ukázat, co umím. Dalším je udělování Certifikátu k užívání ochranné známky „Práce postižených". Ochranná značka Práce postižených je projekt s působností v celé České republice, který je jediným v zemích EU. Projekt vytváří systém, podmínky a možnosti pro označování služeb a výrobků, které zdravotně postižené osoby skutečně a prokazatelně vyrobily, a to ochrannou značkou “Práce postižených“.

Jednou ročně udělujeme ocenění „Zdravotně postižený zaměstnanec roku“. Hodnotíme zaměstnance se zdravotním postižením jak z chráněného, tak otevřeného trhu práce. A v neposlední řadě vyhlašujeme jednou ročně grantové řízení, které vybírá pomoc pro rozvoj chrněného pracovního trhu nebo podnikání lidí se zdravotním postižením. Finanční prostředky na tyto granty zajišťujeme prostřednictvím specifických darů ze srdcerváčského katalogu. Na všechny své aktivity musíme zajistit dostatek finančních prostředků, a to se pak kreativita opravdu hodí!!! Na rok 2019 máme připravené i další 2 velké projekty s celorepublikovou působností, ale nechci zakřiknout jejich vznik. Možná bude příležitost se o nich pobavit jindy.

Jak se vypořádáváte s tím, že často vidíte řadu lidských osudů, které nejsou nejveselejší? Netrápí Vás to?

Ze začátku ano. Ale postupem času jsem pochopila, že většina lidí s hendikepem se musí vyrovnávat s tolika problémy, že je mohu jen obdivovat. A litovat zaměstnavatele, kteří mají pocit, že hendikepovaní práci nezvládnou……. Zaměstnanci se zdravotním postižením jsou zpočátku nedůvěřiví, ale pokud jim zaměstnavatel vyjde v jednotlivostech vstříc, nebude jim každý den připomínat jejich handicap, tak najde velmi loajálního zaměstnance. Výjimky jsou samozřejmě všude.

V NFOZP máme kolegu, který je na elektrickém vozíku, má pouze pohyblivé prsty na pravé ruce a přesto nám vede celé IT, k tomu ještě nádherně kreslí a dělá grafiku. Když jsem ho viděla poprvé, nevěřila bych, co všechno dokáže. Dnes si bez něj náš tým nedokážu vůbec představit.

Komu jste nejvíce pomohli/pomáháte? 

Snažíme se pomáhat všem, kteří se na nás obrátí. Ať jsou to lidé, kteří hledají práci, nebo firmy, které hledají zaměstnance. Firmy školíme v problematice zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, děláme semináře, školení, audity pracovních míst nebo hledáme zajímavé produkty na chráněném trhu práce do katalogu Srdcerváčů. V neposlední řadě připravujeme nové projekty, které budou mít opět souvislost se zaměstnáváním a zviditelňováním lidí se zdravotním postižením, kteří jsou dobrým příkladem těm, kteří teprve práci hledají. Ohlasy máme veskrze dobré, zaměstnavatelé se na nás stále obracejí, stejně jako lidé se zdravotním postižením.

Kde mohu já jako jednotlivec také pomoci? Jak se mohu zapojit?

Můžete nám přispět jen tak na náš sbírkový účet, nebo si můžete za svůj dar vybrat dárek v srdcerváčském katalogu. Pokud jste zaměstnavatel, můžete zaměstnat osobu se zdravotním postižením nebo se můžete stát dobrovolníkem a přijít prostě mezi nás. Potřebujeme každého, koho tato tématika zajímá a může pomoci.

Jak se mohou zapojit případně naše podnikatelky, které by chtěly pomoci?

Podnikatelkám rozhodně nabídneme především možnost zaměstnat osobu se zdravotním postižením a určitě rádi pomůžeme s výběrem nebo vytipováním vhodného pracovního místa.

Dále můžeme nabídnout zapojení se v oblasti Srdcerváčů. Za dar pro Srdcerváče obdarujeme my zajímavým dárkem dle výběru z našeho katalogu. Přispět můžete třeba i když si objednáváte zboží přes internet nebo koupí certifikátu „Dobrý pocit“ přispět částkou, která bude pro kohokoliv akceptovatelná. Možností je hodně. Navíc my (NFOZP) tyto peníze schraňujeme na speciálním účtu, kde všechny prostředky, které za rok takto vybereme, pomůžou chráněným dílnám. Jednou ročně totiž vyhlašujeme grantové řízení, kam chráněné dílny zasílají své projekty na vytvoření nebo rozšíření pracovních míst.

Jaké máte další plány s fondem?

Mám vizi postavit z nadačního fondu silnou, stabilní a veřejně prospěšnou organizaci, která bude přínosem pro lidi, kteří už tak nemají úplně lehký život. Chtěla bych, aby ti, kteří se na nás obrátí, věděli, že u nás mají podporu v podobě nejen pochopení, ale i podání pomocné ruky. Ráda bych vytvořila skupinu dobrovolníků z řad právníků, sociálních pracovníků, psychologů a dalších, kteří by byli ochotni předávat své zkušenosti lidem, kteří pomoc hledají a potřebují. Nadační fond má být zkušeným partnerem pro zaměstnavatele a budoucí zaměstnance, kdy obě strany budou vědět, že se na sebe můžeme vzájemně spolehnout.

Co je pro Vás největším odpočinkem? Jak a kdy vypínáte od práce?

Moc času nemám, ale to mi nevadí. Jsem tak trochu workoholik. A vím to. Moje práce mě zkrátka baví. Ráda vařím a občas navařím i pro strávníky z nadačního fondu.  Miluji posezení na zahradě se sklenkou dobrého bílého a společnost milých lidí…

Jakou životní výzvu byste ještě chtěla přijmout?

To nevím, to asi ukáže čas. Ten umí překvapit.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také