Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Vždy ji lákala tvorba keramiky a textilu. Jana založila projekt, ve kterém realizuje svou lásku k umění
vložila 30.11.-0001
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Vždy ji lákala tvorba keramiky a textilu. Jana založila projekt, ve kterém realizuje svou lásku k umění

Původním povoláním jsem keramička,“ říká o sobě Jana Křížová, majitelka Keramik Art Studia. Po maturitě na gymnáziu v Praze začala pracovat v Keramické huti Uměleckých řemesel ve Štěchovicích, v bývalé proslulé keramičce U Davidů. „Mnohokrát jsem se snažila dostat na studium keramiky na VŠUP, ale nepodařilo se mi to. Nakonec jsem vystudovala FF UK a později public relations,“ říká o sobě. Dnes se věnuje keramice a práci s textilem naplno. „Mohu tak uplatnit kreativitu ve všech ohledech,“ dodává.

Jana sbírala zkušenosti a inspiraci také v zahraničí. „Byla jsem členem různých spolků, hodně jsem vystavovala doma i v zahraničí, hlavně ve Francii. Byla jsem na stáži v Montpellier a koordinovala česko-francouzsko-německý výměnný pobyt mladých umělců. Pracovala jsem a dodnes dělám velké sochy a instalace převážně ze dřeva,“ říká.

Keramik ART studio je přímo jejím projektem, který poprvé založila v roce 1992. V té době Jana dělala jen keramiku a prodávala své produkty do galerií. „Tehdy ještě nebyly sociální sítě, e-shopy ani další možnosti prodeje jako dnes. Po asi 8 letech celkem úspěšné existence studia jsem musela kvůli dětem začít chodit normálně do práce,“ vzpomíná Jana.

Čemu se přesně věnuje a jaké jsou její plány? „Ráda bych propojila tvorbu keramiky s textilem i nadále, principem je ale vždy autorská tvorba, nikoliv sériová produkce. Jde mi o to, že v moderním, často minimalistickém interiéru postrádám třeba vyšívané ubrusy, stolování většinou probíhá na jednobarevném látkovém či proutěném prostírání atd. Nástup technologií prostě některé tradiční obory „semlel“ - dnes pochopitelně nemají ženy čas na podobné časově náročné techniky jako vyšívání, háčkování či pletení v takovém měřítku jako dřív. Ale spíš toto bohatství zmizelo i z pojetí interiérových architektů a designérů a přitom máme v této oblasti fantastické tradice,“ vysvětluje.

V současné době se Jana nemůže keramice a porcelánu věnovat naplno, neboť probíhá rozsáhlá rekonstrukce keramického studia včetně glazovny. Stále však pracuje na návrzích a tvorbě s textilem včetně malby na hedvábí.

Jana se při své tvorbě často inspiruje tradičními lidovými motivy. „Jde hlavně o hodiny a hodiny ruční práce, kdy je potřeba velké soustředění a estetické cítění,“ říká.  Janina tvorba zahrnuje například výšivku inspirovanou motivem modré chrpy na jednobarevném bavlněném podkladu, který podloží rounem a prošije nějakým ornamentem. Vždy záleží na bohatosti vzoru. Látku zpracovává strojově, menší formáty quiltuje i ručně. „Mým cílem je vytvářet doplňky, které oživí interiér, přinesou do něj dotyk lidských rukou, řemeslné zpracování a jemnou barevnost,“ vysvětluje s nadšením.

Jana si zvolila tento obor tvoření, neboť při něm může dokonale uplatnit svou kreativitu, a to ve všech ohledech. „Je to proces komplexního tvoření a kombinování. Studuji staré vzory, inovuji je, kreslím motivy, sháním vhodné látky a podobně. Mohu se tomu věnovat prakticky kdekoliv, i na cestách, na dovolené. Vezmu s sebou skicák a vymýšlím, inspiraci vidím všude kolem,“ vysvětluje Jana.

Svému podnikání se Jana věnuje naplno. „V podstatě denně pracuji na některé části projektu, ať je to rekonstrukce, příprava materiálů, kreslení či samotná tvorba nebo administrativa,“ popisuje Jana svůj denní „chléb“.

Jejím životním mottem je: „Uměřená pozitivita je dobrý základ skoro pro všechno.“ A při jaké činnosti si Jana nejlépe odpočine a načerpá sílu? „Moc ráda koukám na moře, připadám si jako mušle na břehu a mám v hlavě klid. Miluji dovolené u moře,“ uzavírá.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také