Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Tereza vyrábí malé věci s velkým významem. Vymyslela šperky, které mají osobní hodnotu
vložila 7.1.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Tereza vyrábí malé věci s velkým významem. Vymyslela šperky, které mají osobní hodnotu

Tereza Janáčová je jednou z mnoha maminek, které své podnikání odstartovaly na mateřské dovolené. „Předtím jsem pracovala jako redaktorka a později šéfredaktorka v televizi,“ říká o sobě Tereza. Přiznává, že práce to byla velmi náročná a na mateřskou se moc těšila. Po roce pocítila potřebu kreativního vyžití, a tak začala přemýšlet, čemu by se mohla věnovat z domova. „Stresující práce v médiích je jedna věc, ale mateřská je nonstop směna,“ říká s úsměvem.

Myslím, že rodičovská dovolená je pro ženy ideální příležitost zkusit rozjet něco vlastního. A je dobře, že toho hodně maminek využije a mohou si tak splnit své sny,“ pokračuje. Tereza věděla, že se chce realizovat i na rodičovské, zároveň však nechtěla nic lámat přes koleno. A pak to přišlo tak nějak samo. Terezu velmi zaujaly šperky vyrobené z obrázků zalitých křišťálovou pryskyřicí a napadlo ji, že to samé by se dalo udělat i s fotografiemi. „V té době jsem totiž jako správná máma cvakala jednu fotku za druhou, abych zvěčnila snad každý krok mého syna,“ dodává.

A tak se zrodil nápad mít fotky svého dítěte ještě více na očích. Ihned se do svého nápadu pustila. Následovalo několik týdnů testování a vyrábění. „Mnoho večerů jsem například strávila tím, že jsem se snažila přijít na to, jak upravit fotku do velmi malého, mnou zvoleného rozměru tak, aby neztratila své kvality,“ vysvětluje. Poté hledala, jaký materiál na výrobu šperku použít. Na plné čáře to vyhrála ocel, protože je kvalitní, odolná a antialergenní. „Ve chvíli, kdy jsem byla s výsledky výroby maximálně spokojená, jsem si začala svépomocí budovat eshop.“ A v podnikání se jí daří.

Výroba šperků pro Terezu nebyla žádnou novinkou. Koketovala s tím už na střední škole. Nejprve vyráběla šperky pro sebe, později je začala prodávat po známých a kamarádech. „Baví mě, že je poměrně snadné se to naučit, a že má člověk široké pole působnosti,“ říká. Tereza dnes vyrábí ocelové šperky a doplňky, jejichž hlavním prvkem je fotografie zákazníka. Nabízí různé šperky od náušnic, náhrdelníků i náramků, které jsou nejoblíbenější. V jejím portfoliu najdete i zrcátka, brože, placatky či rozlišovače na sklenice od vína.

Dost mě překvapilo, jak těžké je lidi zaujmout a najít si své zákazníky. Konkurence je dnes obrovská! Čekala jsem, že rozjezd bude rychlejší, takže to byla trochu „ťafka“ pro mou netrpělivou povahu. Ale ve finále jsem za to ráda, kdyby to bylo až moc snadné, tolik bych si toho nevážila. Baví mě, že mé výrobky v kombinaci s fotografiemi mých zákazníků získávají velkou osobní hodnotu. Jak ráda říkám – vyrábím malé věci s obrovským významem,“ vypráví.

Při výrobě si dává velmi záležet na kvalitě. Osobní fotografie zákazníků jsou pro ni „posvátná věc“ a zachází s nimi s respektem. „Zákaznice věří, že výsledek bude perfektní. Mou povinností je nezklamat je,“ pokračuje Tereza. Přiznává, že samotné vyrábění ji neskutečně baví, ale tu pořádnou dávku energie jí zaručeně vlijí do žil emaily od nadšených zákaznic. To je pro ni ta největší odměna.

A co ji na své práci nejvíce baví? Bez váhání odpovídá, že všechno – od správy e-shopu, vymýšlení nových produktů, komunikace se zákazníky, až po samotnou výrobu a balení objednávek. „Během krátké doby jsem se musela naučit hodně nových věcí, ale zároveň jsem využila i dovednosti ze zaměstnání, třeba psaní textů. Nejvíce mě naplňuje radost, kterou svým zákaznicím dělám. Vidím ve šperku kus sebe, a to mě na tom baví,“ dodává Tereza, která se drží motta: „Život je moc krátký na to, abychom dělali něco, co nás nebaví.“ 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také