O ženách, které dělají to, co milují
Podnikat ve dvou jim vyhovuje. Dvě maminky „Kují pikle“ a vyrábí interaktivní hračky pro děti i dospělé
vložila 27.6.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikat ve dvou jim vyhovuje. Dvě maminky „Kují pikle“ a vyrábí interaktivní hračky pro děti i dospělé

Jana a Jitka společně kují „Pikle“ téměř rok. Kromě jejich vysněného podnikání je spojuje mnohem více. Jana před mateřskou dovolenou pracovala v controllingu velké mezinárodní společnosti a Jitka v korporátu na manažerské pozici. Obě jsou dvojnásobnými maminkami a pojí je láska k dětem a tvoření. Náhoda tomu chtěla, že se jejich cesty protnuly. Společně založily e-shop, který nabízí české hračky vyrobené z přírodních materiálů, které pomáhají rozvíjet dětskou tvořivost. „Byla to příležitost splnit si svůj sen a dělat to, co nás baví,“ shodují se.

Jana od malička velmi ráda něco vyráběla, tvořila, kutila a Jitka na tom byla podobně. Jako bezdětné však tuto „vášeň“ upozadily. Jak už to tak bývá, s dětmi žena získává trochu jiné možnosti. „Člověk se zastaví, nebo alespoň by měl, a vyhodnocuje. Já jsem věděla, že chci rozjet něco svého, a do původní práce už se nevrátím,“ vzpomíná Jitka. Potřebovala, aby věci dávaly smysl, nezapomínalo se na životní prostředí a aby ji náplň podnikání bavila. Nechtěla pracovat pouze pro peníze, ale dělat něco s láskou a úsilím.

Jana na tom byla velmi podobně. „Nechtěla jsem se vracet do korporátu, potřebovala jsem být pánem svého času s ohledem na děti. Baví mě vymýšlet nové věci a moje práce musí dávat smysl,“ říká Jana.

Obě ženy měly podobnou vizi a ve chvíli, kdy se zcela náhodně potkaly, začaly události nabírat rychlý spád. „Chtěla jsem podnikat, ale zároveň jsem věděla, že jsem neflexibilní a nechci dělat věci napůl. Proto mě napadlo podnikat ve dvou. Práci si rozdělíte, sdílíte společně nadšení i zklamání, podporujete se, směřujete,“ vysvětluje Jitka důvod, proč podnikání nerozjela sama.

Zanedlouho společně založily Pikle, které vedou rovným dílem. „Obě vymýšlíme a vyrábíme hračky a sady určené nejen dětem. Naše děti jsou u toho s námi, takže se můžeme věnovat práci i rodině, a navíc nás to baví,“ shodují se s nadšením.

Své podnikání pojmenovaly vskutku originálně a jednoduše „Pikle“ a jak samy říkají, nápady se jen hrnou. „Víme, co děti chtějí, co je baví, a co ne. U čeho vydrží dlouho, co podporuje jejich šikovnost, tvořivost a kreativitu. Držíme se pravidel – přírodní materiály a česká výroba,“ popisuje Jitka.

Jana s Jitkou našly v podnikání smysl i uspokojení svých kreativních potřeb. „Snažíme se vyrábět takové sady, aby vydržely dlouho, jak z pohledu věku dítěte, tak z pohledu materiálu. Vymýšlíme i zajímavé a chytlavé názvy, jako například Malý hvězdář nebo Moje zoubky,“ říkají. Navíc jejich hračky a sady nejsou určeny pouze dětem, ale také dospělým. Každý nápad nejprve podrobí testování, snaží se vychytávat různé mouchy, aby výsledek byl 100%. „Některé hračky samy navrhujeme a necháváme vyrábět, jiné komponenty nakupujeme. Doma pak vše třídíme, kompletujeme, dáváme do krabiček a polepujeme. Je to taková manufaktura,“ směje se Jitka.

Podnikání však přináší logicky i svá úskalí. „Musely jsme si uvědomit, že nemůžeme jen vymýšlet nové věci (nápadů máme opravdu hodně), ale musíme se také soustředit na prodej a marketing, což není až tak zábavné, ale musí to být,“ říká Jana.

Vyjma hraček mají ve svém portfoliu také novinku, kterou nedávno slavnostně pokřtily -  Sada menarche, která je určena pro dívky prožívající svou první menstruaci. Dívky v ní najdou praktické informace o svém těle, cyklu, menstruaci i plodnosti.

Jitka s Janou se v podnikání našly a vidí v něm převážně přínos. „Stále se učím nové věci a poznávám, jak mě podnikání rozvíjí a posouvá dopředu. Dalo mi svobodu a možnost rozhodovat o svém čase. Můžu být kreativní a pracovat na nových a nových věcech,“ uzavírá Jana a Jitka jen přikyvuje.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také