Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Za tuhle psí kabelku od Lucie se stydět nemusíte! Vylaďte se se svým mazlíčkem
vložila 26.7.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Za tuhle psí kabelku od Lucie se stydět nemusíte! Vylaďte se se svým mazlíčkem

Lucie je velká milovnice psů a odpůrce nefunkčních, povětšinou v Asii vyráběných, věcí. Své hobby i problém spojila a elegantně vyřešila – založila si firmu se psími potřebami. Co přesně pod značkou Demeven nabízí? "Navrhujeme, vyrábíme a prodáváme vychytané kabelky na venčení psů, obojky, vodítka a další potřeby pro psy v designově sladěných kolekcích," říká hrdě Lucka o své firmě.

Když se řekne „kabelka na venčení“ tak si většina lidí představí kabelku, ve které se nosí pes, nebo v tom horším případě, kabelku, kterou nosí sám pes. Jak je to s těmi vašemi taškami? 

Naše kabelky jsou o něčem úplně jiném, jsou navrženy tak, aby splňovaly všechny potřeby, které máte, když jdete se psem na procházku, nebo třeba i na cvičák. Mají speciální kapsu na pamlsky, pytlíky a třeba i na oslintanou aportovací hračku. Dnes si u nás zákazníci mohou vybrat ze tří variant kabelek podle toho, jak tráví čas se svým psem a kolik věcí potřebují mít s sebou. Když si vyberou typ kabelky, tak pak už si zvolí jen design, ve kterém chtějí kabelku nebo rovnou celou sadu na venčení mít.

Proč jste začala podnikat právě v tomhle oboru?

Při studiu na univerzitě jsem si pořídila štěně z útulku a jako hrdá novopečená majitelka jsem se s ním chtěla zúčastnit voříškiády. Pro tuto příležitost jsem se rozhodla pořídit nějaký krásný obojek, ale tenkrát (v roce 2012) jsem prostě nesehnala žádný, který by uspokojil moji představu. Tuhle zkušenost jsem si nechala pár měsíců uležet v hlavě a nakonec jsem si řekla, že tuhle díru na trhu prostě zaplním sama.

Jak vypadal začátek vašeho podnikání?

Úplný začátek vypadal tak, že jsem si od kamarádky půjčila šicí stroj, sháněla vhodné materiály a začala jsem pracovat na prvních prototypech obojků. Když už ušité obojky vypadaly k světu, tak jsem založila eshop demeven.cz. Začátek to byl ale velmi pozvolný, protože jsem tou dobou nevěděla nic moc o šití ani o podnikání.

Po dvou letech od začátku jsem pak do Demeven přizvala svou tehdejší spolužačku Elišku. Tenkrát jsme vše šily samy, ale od té doby už jsme ale zase uběhly dlouhou cestu a jak objednávek přibývalo, tak jsme výrobu produktů postupně předaly několika švadlenkám a osobně se věnovaly ostatním věcem jako je obchod, marketing atd. Letos v červnu se pak Eliška rozhodla jít jinou cestou a tak firmu momentálně řídím jen já.

Pomáhal vám někdo s rozjezdem firmy?

Nyní již bývalá obchodní partnerka Eliška Grifitths, kterou jsem zmiňovala, má na rozjezdu a současné podobě Demeven velký podíl. Společně jsme nastavovaly veškeré obchodní i další strategie. Kromě toho mám také štěstí, že mám rodiče, ke kterým jsem si vždy mohla přijít pro dobrou radu a také mi pomohli vždycky, když jsem pomoc potřebovala. Třeba když před vánoci v roce 2015 přišlo enormní množství objednávek, tak je se mnou 3 dny před Vánoci balila celá rodina, aby se všechno stihlo odeslat včas.

Kde vidíte největší rozdíl mezí prací zaměstnance a podnikatele?

Vyzkoušela jsem si i práci ve velké společnosti, ale jen na poloviční úvazek, to hlavně vzhledem k tomu, že u mě v jednu dobu probíhalo vše naráz – škola, práce, podnikání.. V momentě, kdy jsem udělala státnice a měla před sebou možnost jít pracovat na plný úvazek jako zaměstanec, tak jsem se rozhodla radši věnovat 100% svého času podnikání.

Já vidím největší rozdíl ve svobodě propojené se zodpovědností. Podnikatel má velkou svobodu v tom, že se může rozhodnout co, kdy a jak bude dělat, ale zároveň nese absolutní zodpovědnost za celý projekt. Zaměstnanec oproti tomu nemá tak velkou svobodu v rozhodování, ale na druhou stranu nese zodpovědnost pouze za sebe a svou práci.

Kde si vaše výrobky mohou zákazníci pořídit a jaká reklama se vám osvědčila? 

Zákazníci si mohou naše produkty koupit buď online na našem eshopu, osobně na veletrhu a nebo v některém z našich kamenných partnerských obchodů. Partnerů máme v současné době 19 včetně zastoupení v Německu, Rakousku a na Slovensku.

Nejvíc využíváme online marketing, pak se také prezentujeme na živo na veletrzích a různých psích akcích. Občas se o nás lidé dozví i prostřednictvím tištěných médií. Hodně k nám také zákazníci přicházejí na základě osobního doporučení.

Jaký byl zatím váš největší podnikatelský úspěch?

Myslím si, že největší úspěch je to, že dvě původně studentky politologie spolu dokázaly rozjet firmu, která je životaschopná, neustále roste a do které jsme nikdy nemuseli vložit žádnou finanční investici. Pokud nepočítám pár tisíc na nákup prvního materiálu, zvládly jsme to, jak se říká, od nuly.

A s čím naopak v podnikání nejvíce bojujete?

My nejvíc bojujeme asi s byrokracií. Je spousta věcí, které musíte v ČR jako podnikatel a navíc ještě výrobce dodržet a vlastně neexistuje žádný jednoduchý návod na to, co všechno by si člověk měl ohlídat, aby na nic nezapomněl. Kromě toho se zákony dost často mění, což celou situaci dělá ještě víc nepřehlednou.

Kde vidíte sebe a své podnikání za pět let?​​

Já doufám, že za 5 let si budou moct produkty Demeven zákazníci koupit v obchodech po celé Evropě.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také