O ženách, které dělají to, co milují
Taxi služba stvořená exkluzivně pro ženy. Daniela založila firmu, kde nepotkáte muže
vložila 27.3.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Taxi služba stvořená exkluzivně pro ženy. Daniela založila firmu, kde nepotkáte muže

V rámci svého profesního života se Daniela Vrbová pohybovala vždy na vedoucích postech v různých nakladatelstvích a vydavatelstvích. K tomu si přivydělávala psaním článků. Jak sama říká, jednoho dne však ucítila, že potřebuje změnu a vyčistit si hlavu. "Cítila jsem, že potřebuji do intelektuálního světa, ve kterém jsem se pohybovala, dostat trochu zemitosti. Tak jsem začala jezdit a bavilo mě to. Začala jsem se zajímat o celý ten svět, o problémy řidičů i taxislužeb. Získala jsem spoustu nových známých, ba i blízkých lidí do svého života." A tak se rozhodla v tomto světě, kterému dominují muži, ještě nějakou dobu zůstat a přinést do něj něco nového, ženského.

S Danielou jsem se setkala jak jinak než v taxíku, vezla mě a mé kolegyně na připravovanou akci Den, kdy se budu mít ráda. Cestou mi sdělila své plány a tím si mě získala. Když jsem potřebovala naléhavě odvézt k lékaři s nemocným synem, bylo mi jasné komu zavolat.

Jak vás napadla myšlenka na taxi pro ženy?

Přivedla nás k tomu s kamarádkou vlastní zkušenost jako taxikářky, kdy jsme tři roky jezdily taxíkem jako přivýdělek a z toho nějakou dobu i fulltime. Prakticky každý den si některá zákaznice pochvalovala, jak je super, že ji veze řidička a že by bylo skvělé, kdyby existovala nějaká podobná služba. Pokud měly tu možnost, tak si nás často zákaznice vybraly jen kvůli tomu, aby jely se ženou.

Samozřejmě existuje nezanedbatelné procento žen, kterým to je úplně jedno. Ale věříme, že když zažijí tu zkušenost, kdy víte, že pro vás přijede ženská, začne se jim to líbit také. My si navíc všímáme i specifických potřeb žen – naše řidičky jsou vedeny k tomu, aby intuitivně poznaly, kdy mají mlčet, kdy naslouchat a kdy si povídat.

Navíc se na vše koukáme i z praktického hlediska – u nás si můžete objednat taxík, kde najdete balíček s běžnou kosmetikou, když jste se nestihla namalovat nebo jdete po práci na rande či do divadla. Také si můžete objednat taxík s dětskou autosedačkou, a tím myslíme autosedačku a nikoli podsedák. Všimly jsme si totiž, že si nás ženy často objednaly kvůli tomu, abychom svezly jejich děti. A v tomto vyjde Taxita ženám také vstříc.

Takže mezi vašimi řidiči nenajdeme jediného muže? 

Ne. U nás bude mít zákaznice jistotu, že přijede žena. Je to úplně jiný pocit. Řidiček taxi je v Praze dost málo, takže se vám v běžném taxíku skutečně málokdy stane, aby pro vás přijela žena. U nás to tak bude vždy. Ženy mají pro ženy více pochopení a také tendenci se o zákazníka lépe postarat. Jak tvrdíme v našem sloganu, naše řidička je spíše taková kamarádka s autem.

Myslíte, že ženy řídí lépe než muži?

Upřímně, z obecného hlediska ani ne. Určitě jezdí opatrněji, na druhou stranu, opatrněji nemusí vždy znamenat bezpečněji, občas je třeba na silnici reagovat rychle a asertivně. Celkově to vyjde tak nějak nastejno, v některých vlastnostech jsou lepší a v jiných horší.

Ale co se týče našich taxikářek, ty myslím strčí mužské kolegy hravě do kapsy. Jsou to zkušené řidičky, které navíc znají každé zákoutí v Praze i díru na silnici. A oproti mužským kolegům mají ještě jednu velkou výhodu – o auto se lépe starají.

Jak bude vaše služba fungovat a kde?

Z technického hlediska funguje naše aplikace po celé republice, ale řidičky zatím samozřejmě máme jen v Praze. V budoucnu můžeme se službou snadno vstoupit do jakéhokoli jiného města tím, že tam najdeme řidičky. V tom se také lišíme od ostatních aplikací – nejsme z hlediska lokální funkčnosti nijak technicky vázány.

Naše aplikace funguje úplně jednoduše – propojí zákaznici s řidičkou. Zákaznice vyšle na svém mobilu poptávku, odkud kam chce jet, případně zadá i cílovou destinaci, a získá nabídky od nejbližších řidiček. Pak už jen stačí, když si vybere tu, která je jí nejsympatičtější, nebo nabízí službu, kterou zákaznice vyžaduje (například dopravu zvířecího miláčka nebo dětskou sedačku). Zákaznice má také možnost vybrat si přímo konkrétní řidičku z nabídky v mapě nebo si přivolat svou oblíbenou řidičku. Vše je velmi jednoduché a intuitivní.

Základní barva naší aplikace je fialová. Nechtěly jsme použít růžovou, která znamená ženskost spíše v submisivním smyslu. Naše zákaznice jsou sebevědomé ženy, které vyžadují svůj prostor.

Aplikace existuje ve třech verzích – zákaznická aplikace pro mobilní telefony na bázi Android, zákaznická aplikace pro mobilní telefony na bázi iOS, a k tomu ještě řidičská aplikace pro platformu Android.

Proč bych si neměla zavolat např. Liftago ale Taxitu? V čem jste lepší?

Základní připadá hodnota je samozřejmě ta, že s Taxitou pro vás vždy přijede žena. Navíc jsme firma od žen, které myslí na ženy. Neděláme to „jen tak“. Jiné aplikace vám možná v budoucnu budou schopny také na přání přivolat řidičky, ale jsme to my, kdo existuje výhradně a jen pro ženy, a proto myslíme i na jejich specifické potřeby. Naše řidičky jsou speciálně vyškoleny, aby myslely na toto poslání.

Taxita znamená bezpečí – už se prostě nemusíte bát k někomu sednout do auta.

A v neposlední řadě, Taxita znamená úplně jiný přístup v taxislužbě – naše řidička je prostě taková kamarádka. Můžete se úplně uvolnit. Mlčet, když chcete. Povídat si, když chcete. Nechat si pustit hudbu, jakou chcete. Tohle by měly být v každém taxíku samozřejmosti, ale my na ně klademe důraz. Už jen díky faktu, že k sobě mají ženy automaticky větší důvěru a nebojí se více se vzájemně otevřít se svými potřebami a požadavky. 

Budete jezdit také pro firemní klientelu? 

V budoucnu se určitě chystáme přijít s nabídkou pro firmy, jejichž zaměření nějakým způsobem souvisí s naším konceptem. Zatím budeme firemní partnery nabírat pozvolna. I firemní zákazníci musí cítit, že jsou pro nás něčím speciální.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také