O ženách, které dělají to, co milují
Zažila si vězení v cizí zemi. O svých zážitcích napsala knihu a chce pomáhat ostatním
vložila 13.4.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Zažila si vězení v cizí zemi. O svých zážitcích napsala knihu a chce pomáhat ostatním

Když jsem před časem poprvé slyšela příběh Růženy Nekudové, přemýšlela jsem nad tím, že někdy je opravdu lepší nevědět, co všechno nás v budoucnu potká. Díky bohu se ale poté často ukáže, že věci, které považujeme v danou chvíli za to nejhorší, co nás v životě potkalo, se v dalších letech změní v inspiraci, v něco, co nás žene dopředu. Tak jako se to stalo právě Růženě, která se neprávem dostala do vězení v cizí zemi a právě díky tomu zjistila, že chce lidem pomáhat se zvládáním těžkých životních situací.

„V roce 2013 jsem založila s partnerem firmu Maplace, což je velký mezinárodní projekt pro začínající podnikatele. Firmu jsme zakládali v Anglii a nebylo to zrovna lehké období, jak psychicky, tak finančně. Tehdejší kamarádka mi nabídla brigádu z domova a to zvedání telefonů pro masérskou společnost. Později se ale ukázalo, že se jednalo o prostituci,“ vypráví dnes Růžena o situaci, která předcházela jejímu zadržení. Pak už následovaly scény jako z filmu. 19.listopadu 2015 kolem třetí hodiny mě na ulici v Londýně někdo chytl prudce za ruku, jak kdyby mě chtěl někdo okrást nebo zmlátit. Takový pocit strachu jsem nikdy nezažila. Vnímala jsem jen, jak mi nasadili pouta na ruce a ukázali mi, že jsou od policie. Zadrželi mě pro podezření obchodování s lidmi a držení nelegálních peněz. Vzali mi věci… Strávila jsem ve vězení 26 hodin.“

To všechno byl ale teprve začátek.V březnu jsem si myslela, že si jedu pro své věci zpět, ale místo toho mě obvinili z kontrolování prostituce pro zisk. Další šok, pláč, ještě větší strach, stres, no vše, co si dovedete představit.Následoval první soud v květnu, druhý soud v červnu, třetí soud v červenci 2016. V červenci jsem byla odsouzená na 8 měsíců nepodmíněně. Po 21 dnech mě propustili na odvolací soud domů na základě pochybení prvního soudce,“ popisuje Růžena Nekudová, jak se to celé seběhlo.

Právě o této zkušenosti a o tom, jak zvládat těžké životní situace, se Růžena po návratu do Čech rozhodla napsat knihu, která může pomoci ostatním. Původně přitom vůbec neměla v plánu svou zkušenost sdílet, natož zveřejňovat. Styděla se, navíc se potřebovala sama dát dohromady. „S nápadem na knihu přišel přítel. Na stránkách knihy můžete nahlédnout za zdi vězení, do běžných dní vězňů, a dozvíte se, jak je možné pobyt tam zvládnout. Jak se dívat na těžké životní zkoušky a změnit naše trápení v příležitost. Není to rádce, jak na šťastný život, ale popisuje reálnou těžkou životní zkušenost, které jsme každý z nás vystaveni, ať už se jedná o dlouhodobý stres, depresi, rozchody, úmrtí, finanční problémy atd.  a jak se s těmito situacemi smířit, vyrovnat, zvládat a lépe na ně reagovat. Odhaluje sílu, naději a vizualizace přicházející od vyšší moci, které mohou pomoci právě i vám.“

Plány do budoucna jsou jasné – pomáhat. „Chci oslovit různé organizace, které by byly otevřené spolupráci se mnou za pomoci mysli a meditace. Meditace by mohla pomoci nejen ve věznicích, ale i dalším komunitám a skupinám. Těm, kteří jsou separovaní od rodičů, v azylových domech, pasťácích, týraným dětem, válečným veteránům, dětských domovech, domovech důchodců, v nemocnicích pro dlouhodobé pacienty, v protialkoholních a protidrogových léčebnách, všem, kteří prošli nějakými traumaty, těžkými stresy a depresemi," uzavírá Růžena.

Chcete se s Růženou setkat? Můžete na události TEN EVENT, která se koná 29. dubna v Brně.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také