O ženách, které dělají to, co milují
Zápisníky nebo třeba obaly z textilního odpadu. Markéta našla způsob, jak se jejich tvorbou živit
vložila 26.7.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Zápisníky nebo třeba obaly z textilního odpadu. Markéta našla způsob, jak se jejich tvorbou živit

Markéta Borecká začala s podnikáním nenápadně. Na úplném začátku byly bazárky oblečení, které pořádala s kamarádkami. „Postupně se nabalovaly další a další kamarádky, akce byly pořád větší a větší. Pak nás napadlo uspořádat výměnný bazárek v domově pro seniory. Zpětně mi přijde, že jsem to možná až moc hnala, chtěla vše co nejvíce profesionalizovat a dělat to co nejlépe. A tak to všechno vlastně začalo,“ vypráví Markéta.

Svůj projekt, který se jmenoval Výměna oblečení, tehdy parta nadšenců přihlásila do Social Impact Award, kde jim bylo doporučeno, aby ho rozvíjeli dále. Jenže jakým směrem? Právě tak vznikla myšlenka znovu využití starého oblečení a textilního odpadu, na které stojí FOREWEAR dodnes. Z textilních přebytků vyrábí zápisníky, obaly na knihy, ale i pouzdra na tablety – většinou pro velké firmy, které tyto výrobky pak používají jako marketingové předměty pro zaměstnance či klienty. Získají tak hezký produkt s potiskem ve firemních barvách, který zároveň předchází vzniku odpadu, pomáhá planetě a je vyroben eticky v české chráněné dílně českými švadlenkami.

Předání recyklovaných obalů na knihu s potiskem pro Tchibo

Zdroj: Archiv FOREWEAR

Celý cyklus funguje tak, že FOREWEAR vysbírá od lidí ve firmě oblečení, které už nepotřebují. To, které je stále hezké, z kvalitních materiálů a dále nositelné, pomůže lidem v nouzi – například přes obchůdek Koloběh spadající pod Borůvku Praha o.p.s., Přestupní stanici a další organizace, se kterými FOREWEAR spolupracuje. Pokud se nastřádá textil, který se nevyužije, přetvoří se speciální technikou na nový recyklovaný materiál. Ten se potiskne a pak už si ho vezmou do parády právě švadlenky v chráněné dílně, kde vznikají výrobky FOREWEAR.

Jak říká sama Markéta hned na začátku, dostat projekt z volnočasového koníčku tam, kde je dnes, byla a stále je pěkná fuška. Trvalo to 5 let. „První 3 roky byly skutečně drsné, což mi dochází až zpětně. Rozjížděli jsme s kolegou firmu, která mne v tu dobu živila, a současně jsem se snažila posouvat FOREWEAR, takže jsem vlastně pracovala na dvou projektech v začátcích, což je vždycky nejtěžší. Když se ohlédnu zpět, vůbec netuším, jak jsem to zvládala,“ popisuje Borecká a dodává: „Nakonec mi už práce na vlastním projektu začala přerůstat přes hlavu a poslední 2 roky se mu věnuji naplno.“

Šití recyklovaných výrobků FOREWEAR v chráněné šicí dílně

Zdroj: Archiv FOREWEAR

Ač je myšlenka FOREWEAR velmi přímočará, není jednoduché ji prodávat. Markéta ale našla způsob a dnes má za sebou zakázky pro velké klienty, a tudíž i reference, které jí pomáhají u dalších zákazníků. „Klíčový pro mě byl bod zvratu, kdy se vrátily náklady, jenže to ještě neznamenalo, že mi to vydělá na živobytí. Ale podařilo se,“ vysvětluje podnikatelka a dodává: „Je to moje cesta a je sice trnitá, ale i kdybych byla zaměstnanec, nejspíš by mi spousta věcí vadila. Jsem zvyklá hodně pracovat a je pro mě důležité, že dělám na svém byznysu. I když nikdy nevím, kolik zakázek budeme mít každý rok, má pro mě podnikání takovou přidanou hodnotu, že už bych to momentálně jinak nechtěla. Důležité pro mě je i to, že se jedná o podnikání společensky prospěšné a s pozitivním dopadem.“

Markéta sama obstarává celý byznys. Chodí na schůzky ke klientům, domlouvá si textil, nasmlouvává švadlenky i dodavatele, vymýšlí design produktů. Ráda se pouští do všech výzev, které její podnikání nabízí, a tvrdí, že nic není nemožné – nedávno třeba sama navrhla závěsný systém pro obaly na tablety, aby se daly zavěsit do stojanů na prodejnách klienta. Prostě si sedla, namalovala ho a zadala do výroby. Na víkendy nehraje, a když mají všichni volno, pochvaluje si, že nikdo neposílá maily a má tak šanci udělat kus práce, která je třeba. „Když nechodí moc mailů a můžu s podnikáním pohnout, tak je to super,“ říká s úsměvem. Ani na sebe ale nezapomíná, vždycky si najde čas na procházku nebo taneční trénink, kde si od práce odpočine nejlépe.

Úvodní fotka: Kristýna Kolářová Natyris

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také