O ženách, které dělají to, co milují
Podnikání? Důležité je nevyšilovat a udržet si chladnou hlavu, radí Kateřina Haring
vložila 4.9.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikání? Důležité je nevyšilovat a udržet si chladnou hlavu, radí Kateřina Haring

Kateřina Haring je úspěšnou podnikatelkou - spolumajitelkou a CEO Dynamic group, která se zaměřuje na zajišťování výstav a veletrhů v zahraničí a ČR. Od roku 2017 je navíc i prezidentkou Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek. Jaký je její recept na úspěšné podnikání, jak se jí daří sladit podnikání a rodinný život a bez čeho nezačne den? To všechno nám prozradila v rozhovoru. 

Jaké tři rady byste dala ženě, která chce začít podnikat?

Chce to odvahu, disciplínu a pracovitost.

Které vaše vlastnosti považujete za nejprospěšnější pro své podnikání a proč?

Pracovitost, smysl pro design i detail (v mém byznysu velmi podstatný) a velké nadšení. Schopnost vidět to lepší, i když jsou problémy a starosti. Nevyšiluji. Nikdy, i když je situace vážná a nervy rupnou i chlapům. To je má nejsilnější stránka. Zachovávám si velmi chladnou hlavu i v krizových situacích –  i v soukromí, což občas lidi nadzvedává… Jsou situace, které neovlivním, ty vůbec neřeším a neztrácím s nimi čas. A pak jsou situace, které změnit můžu a ty řeším a věnuji jim svůj čas.

A jaké vlastnosti jsou do podnikání prospěšné obecně?

Podle mě musíte být hlavně hodně psychicky odolní. Znám poměrně dost podnikatelů i podnikatelek, vlastnosti se u nich liší, stejně jako období života, kdy se jim daří nebo nedaří.  Někdo vstává brzy, někdo si přispí, někdo je nezodpovědný, ale dovede strhnout lidi, kteří to za něj rádi udělají, někdo je pracovitý, někdo nerozhodný. Ale asi nikdo z nich nepochyboval, že to dokáže a byl vytrvalý… A že i přes nezdary se podaří, co si usmyslí. Ale znám i takové, kteří to rozjeli a zabalili, protože zjistili, že tomu nemohou dávat tolik času, kolik je potřeba. Podnikání není legrace a jak řekl prof. Mikuláš, je to jen pro ty nejlepší a nejodolnější lidi, ne pro loosery.

Co nebo kdo osobně nejvíce pomohl vám v začátcích podnikání?

Kamarádi, kteří již podnikali, měli zkušenosti a byli starší než já. Dodali mi odvahu a řekli, co je důležité a na co si dát pozor. Určitě mi pomohl nezdar s podnikáním. Věděla jsem, že si spoustu věcí musím vyřešit sama. A pomohla mi pracovitost. První roky jsem pracovala 16, někdy i 20 hodin denně. Nenechávala jsem si úkoly na další den a to bylo dobře, protože další den se vždy objevily nové, mnohdy nečekané povinnosti, úkoly, urgentní záležitosti. V našem oboru jde o rychlost a čas, o to, jak dovedete sladit a zorganizovat vše potřebné v co nejkratším čase. Nesmíte na nic zapomenout. Pracovala jsem i o sobotách a nedělích, o svátcích… Ale přišlo mi to naprosto v pohodě, protože jsem se současně musela spoustu věcí učit, pochopit, zjistit… Byla to i odvaha, protože jsem si řekla, že i když se to nepodaří, tak se můžu vždy nechat zaměstnat. Ale jakmile ochutnáte svobodu, kterou tím získáte, tak už měnit nechcete a to vás pohání, tedy aspoň mne to pohánělo.

Jak vypadaly vaše podnikatelské začátky?

První podnik jsem musela zavřít. Podruhé jsem začala na IČO. Rychle jsem získávala klienty, hlavně zahraniční, takže jsem pak koupila hotové sro. Zahraniční klienti chtěli firmu s historií. Makala jsem hodně, někteří nechápali proč, ale chtěla jsem být lepší a kvalitnější než konkurence a zaběhnuté firmy. Samozřejmě, že bylo i dost nezdarů a udělala jsem mnoho chyb, ale to mě vždy spíše posunulo než brzdilo.

Proč myslíte, že se do podnikání pouští rok od roku více a více žen?

Začínají být více odvážné (všeobecně), více si věří, nechtějí spoléhat na okolí, chtějí být samostatné a pak tam ještě vidím aspekt návratu po mateřské. Firmy, i když to prohlašují, tak de facto ženě po mateřské nejsou schopny nabídnout poloviční či částečný úvazek, tak jim nezbývá, než zkusit práci pro někoho na IČO a ty odvážnější si řeknou, že už nemají co ztratit, tak to zkusí v podnikání. Vidí možná více příležitostí, co na trhu chybí, čím by chtěly přispět. Vidím v ženách velký potenciál nejen naší, ale i světové ekonomiky. Mluvíme o tom i na boardu Celosvětové asociace žen podnikatelek, kterého jsem nyní členkou. Každá země řeší tyto problémy s ženami. Ženy chtějí podnikat, vlády nic moc nedělají, neví si s tím rady, a i když proklamují, jak by to chtěly podpořit, tak ty programy nefungují… Recept na to nemají nikde ve světě, i když jsou země, které mají státní inkubátory pro ženy podnikatelky – úspěšnost je ale tak 1 %. A přitom je nás polovina planety! Myslím si, že by se ženy měly především podporovat mezi sebou, nebát se sdílet si své starosti s podnikáním, co jim pomohlo, co je překvapilo, s čím si neví rady.

Liší se podle vás podnikání žen a mužů? A pokud ano, v čem?

Muži rádi přehánějí a vytahují se, vzájemně se poměřují, kdo má větší, lepší, hezčí … Ženy se drží při zemi. Žena bude makat, dokud něco neudělá, chlap si klidně odejde na důležitý zápas, protože ho chce vidět a práce počká… Bez výčitek svědomí. Ženy  jsou u nás pokornější a skromnější při prezentaci svých úspěchů, ale jsou i výjimky, na obou stranách.

Podnikáte společně s partnerem, jak se to dá zvládnout a skloubit ještě s výchovou dítěte?

Dá, pokud máte obětavé rodiče, jako my, kteří rádi pomůžou. To je k nezaplacení a nedá se to penězi vyčíslit. Ale každé ráno jsem s dcerou minimálně 2 hodiny, než ji zavedu do školy, a pak také večer. Dodržuji víkendy, které spolu trávíme a už se snažím nepracovat. S manželem jsme nikdy neřešili, kdo co udělá nebo neudělá. Vždyť nám jde o jedno a neřešíme, kdo koho kde vyzvedává, veze nebo neveze. Spíše si ty chvíle užíváme a máme to tak nějak rovnoměrně rozděleno. Možná toho teď dělá více manžel než já.

Jak se vám daří sladit podnikatelský a soukromý život?

Já to nerozlišuju. Pro mě je práce, tj. můj byznys, koníček, zábava a radost. Dost u toho cestuji, takže svým způsobem i odpočinek, protože často měním prostředí a místo, což mě nabíjí. Nestojím zkrátka na místě. S manželem se běžně bavíme o práci, zakázkách a o všem, co je s tím spojeno, hlavně doma, večer, protože přes den máme každý svých pracovních úkolů dost a právě až večer je čas si to probrat. Máme to tak už 15 let a vyhovuje nám to, neuzavíráme se, když jednoho něco ve firmě trápí, či má nápad, jak něco udělat či zlepšit… To se musí řešit a ne, že po 17. hodině se o práci nebavím, to si můžou dovolit zaměstnanci anebo partneři, kteří mají každý jinou práci... A nás to baví oba a tyto rozhovory jsou pro nás i očistou, lépe se vstřebávají některé krizové věci, analyzují neúspěchy, dělají se plány… Navíc naše sedmiletá dcera se hned zeptá, o čem se bavíme a řekne, no já bych to udělala takto, já bych řekla toto… Až  se někdy divíme, odkud ty „rozumy“ má. A vůbec to nevnímáme tak, že by na takové věci byla ještě malá, je to zkrátka součást života a přece jí nebudeme malovat, jak je vše skvělé a báječné.  

Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch?

Myslím si, že mě ještě čeká.

Jaké máte plány do budoucna?

Spíše soukromé. Chci dobře vychovat dceru, ukázat jí všechna ta skvělá a krásná místa, která jsem už navštívila sama a ráda bych se na ně s ní i manželem vrátila. Plány mám spíše cestovatelské. Také bych si ráda vystudovala ještě jednu školu v zahraničí, ale to snad počká, až bude studovat i dcera. A také se chci naučit další cizí jazyk, i když jsem na tom dobře již se čtyřmi.

Máte nějaká podnikatelský sen?

Nemám. Mně se toho hodně splnilo a hodně jsem toho dokázala a nepotřebuji si dokazovat více. Velikost mé firmy je malá, možná střední a ve svém segmentu jsem dokázala hodně. Můj byznys není moc vidět a také v něm nejsou super mega velké firmy, o kterých se píše v renomovaných časopisech. Budu hodně spokojená, když se nám bude i nadále dařit držet skvělou kvalitu poskytování služeb a klienti se budou i nadále vracet právě kvůli osobnímu přístupu. Když bych z toho udělala mega firmu, což jsem se snažila, lidský přístup vyprchá a klienti nebudou spokojeni, já budu muset řídit spoustu lidí a nebudu mít čas být v terénu s klienty (to už mám vyzkoušené) a navíc mě to baví, protože jsem v tom prostě dobrá.

Máte nějaké rituály, které každý den dodržujete?

Abych mohla podávat skvělý výkon, musím se dobře cítit a k tomu mi pomáhá, když každé ráno cvičím jógu, medituji, pak si dám studenou sprchu, piji vodu s citrónem a dám si lžičku zázvoru naloženého v medu (prý je to dobré na imunitu). Když si toto splním, tak mám dobrý pocit i náladu a den může začít. Jakmile se času na jógu nedostává a začne to být pravidlem, snažím se vzpamatovat a najet zpět do rytmu, protože pak se cítím lépe a více fit. Chodívám i cvičit do fitka, na walking či TRX, ale to je teď spíše nárazové. Cvičím každé ráno už od 13 let a myslím si, že to má velmi dobré účinky nejen na postavu, ale i na psychiku. Právě na začátku podnikání jsem si jasně řekla, že chci být  hlavně zdravá a fit a tak se snažím jíst zdravé věci a každodenní ranní cvičení bylo mou vlastní podmínkou, i když jsem vstávala ve 3 ráno na letadlo. Dnes už občas vynechám – když ráno nestíhám s dcerou do školy, protože se chce mazlit (a to je důležitější), ale za těch 30 let pravidelného cvičení už mám vypracovaný určitý kondiční fond, který snad rychle nevymizí ani při občasném vynechání.

Máte nějaké motto, kterým se řídíte?

Ano a hodně, na každou životní situaci nějaké. Ale hlavně nerada něco odkládám na další den, takže to máme „Komu se nelení, tomu se zelení“, „je ti odpuštěno, když nemůžeš, ne když se ti nechce“, „vyhrává ten, kdo vydrží déle…“  ale také „všechno zlé je k něčemu dobré“, „štěstí přeje připraveným“. A pokud něco slíbím, snažím se to za každou cenu dodržet.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také