O ženách, které dělají to, co milují
Lenka řešila spánek svého miminka, dnes pomáhá dalším rodičům
vložila 13.11.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Lenka řešila spánek svého miminka, dnes pomáhá dalším rodičům

Předtím, než se Lence narodily děti, pracovala jako novinářka. Narození první dcery v roce 2012 postupně zcela změnilo její profesi. Dnes Lenka pomáhá rodičům, kteří si nevědí rady se spánkem a kojením svých dětí, píše knihy, vydává cd a na podzim uspořádala i antropologické sympozium o dětském spánku. Se vším jí pomáhá manžel, který se stará o organizaci, inzerci, eshop a marketing.

„Až po porodu jsem pocítila, jak velký tlak musí maminky snášet, pokud se rozhodnou, že nechtějí své děti učit spinkat kontrolovaným pláčem nebo vyplakáváním. První dcerka se navíc narodila ve Velké Británii, kde byl tento tlak ještě intenzivnější než u nás. Nechápala jsem, jak je možné, že se pocity a instinkty rodičů tak liší od rad okolí a společnosti," říká Lenka Medvedcová Tinková.

Jako novinářku ji toto téma zajímalo a jako maminku ještě víc: „Navštěvovala jsem workshopy pro profesionální spánkové poradce a zdravotníky a snažila se zjistit, proč jsou ta doporučení tak přísná a jestli skutečně není i jiná cesta."

Rodiče podporuje v mazlení dětí, kojení a varuje před metodou nechat děti vyplakat: „Každé dítě a každá rodina je invidividuální, učím rodiče, aby si věřili, svojí intuici a dali dětem to, co potřebují nejvíc - pocit bezpečí a jejich blízkost. Občas stačí jen nějaká maličkost, drobná změna v režimu a miminko začne dobře spát,” sděluje Lenka své zkušenosti.

Napřed odpovídala na emaily, pak přišla e-kniha, dnes se tím živí

Na začátku jejího podnikání nebyl žádný marketingový plán, ale touha pomáhat a dělat něco smysluplného. Vše ostatní pak přicházelo postupně. Lence se začaly ozývat maminky se svými příběhy a po návratu do České republiky se ozývaly i mateřská centra, která chtěla přednášku na téma dětského spánku.

Ze začátku jsem prostě jen psala články. Chtěla jsem dodat sebedůvěru stejně nejistým rodičům, jakým jsme byli kdysi my. V prostoru internetu mi tehdy velmi chyběly stránky, které by ke spánku dětí přistupovaly citlivě a které by psaly i o nevýhodách vyplakávání. Tak jsem takový prostor vytvořila. Nečekala jsem kam nás to až zavede," vypráví Lenka a pokračuje: "„Denně mi psaly desítky maminek, postupně se to už ale nedalo vše zvládat a tak vlastně nějak přirozeně vznikly první e-knihy. Abych to vše stíhala, musel už pomáhat i manžel. A tak nějak bez toho abychom měli nějaký přesný plán a cíl, vznikal náš malý rodinný projekt.

První byly pohádky

Všichni čekali, že právě první kniha bude odborná kniha o spánku dětí. Trochu jsem překvapila, když jsem před Vánoci vydala knihu pohádek Pohádkopsaní pro klidné spaní. Jenže ty pohádky v poradenské praxi dokázaly tolik skvělých věcí.  Potřebovala jsem je co nejdříve poslat dál rodičům, aby mohli tvořit vlastní a měli nějaký vlastní nástroj, se kterým lze mnohé ve spánku vyřešit s citem a ohledem na individualitu problému. Dělám věci hodně pocitově. Proto byly první pohádky a terpve teď vyšla Velká kniha o spánku.

Podle Lenky bude její největší přínos právě v tom, že obsahuje její šestiletý výzkum v našem prostředí. „Když se někde v médiích nebo i v knihách setkávám s tématikou spánku, většinou jsou všude zmiňovány jen zahraniční výzkumy. Jenže spánek je tak velmi specifická záležitost – v různých zemí se různě spí, závisí to na mnoha faktorech od prostředí až k významům, které spánku v naší společnosti dáváme. Proto mě vždy mrzí, když slyším i odborníky u nás neustále zmiňovat ve spojení se spánkem pouze zahraniční čísla a statistiky, většinou z USA. To jaký je spánek a přístup k němu u nás se od amerického ale v mnohém liší, proto tyto zahraniční statistiky jsou často pro nás málo vypovídající a mnohdy zbytečně vystresují a potrápí rodiče. Jsem tedy ráda, že mohu novou knihou zamíchat karty právě pohledem na to, jak dětský spánek probíhá právě v českých domácnostech, a co vše rodiče řeší a jak se jim daří různé výzvy zvládat."

Odborné studium spánku

Lenka se dokonce opět vrátila do školních lavic a kvůli výzkumu dětského spánku začala studovat obecnou antropologii na Karlově Univerzitě. Na přednášky do školy chodila Lenka s druhou dcerkou v šátku (která naštěstí vše prospala). Vlastně jí škola na chvíli zpomalila ve tvoření pro maminky, ale věděla, že jí to přinese nový pohled na její práci.

Idealistická Lenka a praktický manžel Petr


Její manžel Petr do projektu vnesl více praktického myšlení a plánování. Má na starosti faktury, marketing a plánování, zatímco ona se může soustředit na psaní knih a přednášky. „Myslím si, že bez něj by ProsímSpinkej nebyl tak velkým projektem, jakým nyní je. Mnoho věcí bych bez něj prostě nestíhala a nemohla se dál posouvat v tom, co mě baví a co ráda zkoumám. Takto máme krásně rozdělené role. To je pro mě, chaotického idealistu, obrovská pomoc," chválí Lenka svého muže. Oba vlastně museli podstoupit riziko a jít do nejistého podnikání, Lenka přestala přispívat do časopisů a Petr se vzdal své dřívější profese marketingového manažera.

Nohama pevně na zemi

Když se jí ptám na úspěšné podnikání ve specifickém oboru a vyjadřuji svůj obdiv, má hned potřebu reagovat a vymezit se proti všeobecnému a někdy až bezbřehému nadšení z podnikání na internetu: „Poslední dobou vidím všude po internetu takovou tu americkou rétoriku, že můžete dělat cokoliv se vám zrodí v hlavě a na internetu na tom zbohatnout. Ano, můžete si jít za svými sny a postupně se živit tím, co vás naplňuje a baví, ale pokud přitom myslíte na zbohatnutí, málokdy to vyjde. Hlavně, když pracujete a komunikujete s lidmi, v té práci je to dříve či později cítit," říká a varuje: „Není to pro každého, ne každému by takový styl práce a života vyhovoval, i když to na první pohled může vypadat lákavě. Také to není ze dne na den, chce to hodně úsilí, vzdělávání, riskování i skromnosti a pokory."

Navíc Lenka upozorňuje na to, že úspěch nepřišel hned, ze začátku psala blog na mateřské, pak přišla první přednáška, ale to, kde je dnes, trvalo pět let.

Podle ní je potřeba sdílet své hodnoty a pak se k vám přidají podobně smýšlející lidé: „Někdy mám pocit, že se dnes mnoho lidí orientuje a nahání jen za lajky a followery a zapomínají, že za nimi jsou skuteční lidé, kteří je sledují. Pokud se člověk v byznysu zaměří jen na svůj úspěch a na lajky, může se stát, že jeho produkty a články budou postupně postrádat duši. Už dávno jsem zjistila, že je mnohem lepší mít méně sledujících, ale takových, kteří jsou na stejné vlně a kteří z vaší stránky vytváří příjemné místo bez odsuzování a netolerance, než mít statisíce followerů a neustále řešit nějaké problémy a hádky," dodává Lenka k problematice podnikání na internetu.

Mateřství je profese a velmi důležitá

Součástí Lenčiny práce je, že se snaží povzbudit ženy, aby si nepřipadaly na mateřské dovolené méněcenné: „Vím, že každý nemá takové podmínky jako já, manžel musí chodit do práce a maminka je na vše doma sama a těžko se pak ještě rozbíhá vlastní projekt. Samotné mateřství je profese a velmi důležitá, je to práce na plný úvazek. Dělat něco navíc znamená často pak ukrojit si z nočního spánku, víkendů a času pro sebe."

Jaké má další profesní plány a sny?

„Je toho mnoho, co nás teď čeká, ale nedáváme si striktní deadliny, když máme ještě malé děti. Pracujeme teď pomalejším tempem a víme, že je to tak v pořádku, a až zase o něco vyrostou, zase se naše tempo změní.

Foto: archiv Lenky Medvedcové Tinkové 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také