Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak být spokojená v mateřství i v práci? Radí trojnásobná maminka a koučka Lenka Vornhagen
vložila 22.11.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak být spokojená v mateřství i v práci? Radí trojnásobná maminka a koučka Lenka Vornhagen

Lenka se věnuje personalistice téměř 20 let. Nejprve pracovala v oblasti vzdělávání a kariérního rozvoje zaměstnanců, později vedla týmy personálních oddělení ve firmách v automotive. Poslední čtyři roky se věnuje personálnímu a kariérnímu poradenství a koučinku. Krom toho je šťastnou maminkou tří dětí (15,9 a 8 let). Přestože dětem se věnuje, jak to jde, nikdy se nevzdala také své milované práce. O tom, že to jde skloubit mateřství a práci a být spokojená na všech frontách a jak na to, jsme si povídaly v následujícím rozhovoru.

Lenko, jako maminka tří dětí opravdu nezahálíte. Už s první dcerou jste začala velmi brzy po porodu pracovat. Jak jste to dokázala skloubit?

Byla jsem s dcerou doma 5 měsíců. Ale celou tu dobu jsem byla on-line. Občas se zúčastnila nějakého meetingu a telekonferencí. Měla jsem možnost vracet se postupně. Zpočátku to bylo na dva dny v týdnu, zbytek práce z domova. Po roce jsem už šla na plný úvazek. Dceři bylo 1,5 roku a pomáhala mi chůva. Občas jsem musela absolvovat i zahraniční cesty. Nemohu říci, že to bylo jednoduché. Společně stráveného času bylo určitě méně než s ostatními dětmi, ale zase si myslím, že to bylo mnohem intenzivnější.

Takže s dalšími dětmi už jste zůstala doma déle. Chtěla jste si je více užít?

Když jsem odcházela podruhé na mateřskou, pracovala jsem už pro jiného zaměstnavatele. Domluvili jsme se, že se vrátím po dvou letech. Jenže jak se říká, člověk míní, život mění. Otěhotněla jsem znovu. Syn se narodil, když nejstarší dcera byla v první třídě a mladší bylo něco málo přes rok. Navíc manžel byl hodně často přes týden pracovně pryč a já neměla jinou možnost než se dětem věnovat naplno. Návrat do práce na stejnou pozici už nebyl možný a dnes jsem za to ráda.

Začala jste se tedy věnovat koučinku a pomáhat ženám matkám, jak se pracovně realizovat s dětmi?

Takhle jednoduchá cesta to nebyla. Péče o tři děti bez pomoci manžela a babiček byla hodně náročná. Navíc jsem byla přesvědčená, že vše zvládnu dokonale sama. Moje tělo mě však brzy upozornilo na to, že musím zvolnit a myslet víc i na sebe. Díky tomu jsem objevila kineziologii, začala řešit své bloky, vzorce chování i zdraví, a nakonec ji i začala studovat. Svůj život jsem obrátila o 180 stupňů.

Pomáhám ženám měnit svůj život (pracovní i osobní) k lepšímu. Odstraňujeme bloky, které jim brání získat vysněné pracovní místo nebo rozjet vlastní podnikání, protože se potýkají s nízkým sebevědomím, jsou nespokojené samy se sebou, snaží se být dokonalé, mají strach ze změn a další. Z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké se pro změnu rozhodnout a začít na ní pracovat. Koučink byl až posledním dílkem do mé skládačky, ke kterému jsem došla postupem času a prací na sobě.

Takže jste se rozhodla pomáhat i ostatním ženám matkám pracovně se rozvíjet?

Po rodičovské jsem, už na volné noze, pracovala jako senior konzultant pro personálně poradenskou společnost. Časem jsem však přišla na to, že k plné seberealizaci potřebuji naprostou samostatnost ve všech směrech a zcela se osamostatnila. Při pohovorech jsem potkávala ženy -mámy, které řešily podobné problémy, jako jsem řešila já nebo ženy z mého okolí, případně se na mateřskou roli teprve chystaly…

A protože se kolem mě množily různé dotazy na podobná témata, začala se rodit myšlenka na to, jak vše dát do jednoho celku. A Tak vznikly „Mámy v práci“, webové stránky a s tím i první e-book. Postupem času jsme začaly řešily nejen pracovní sféru, ale i práci na sobě, protože vše se vším souvisí. Dnes vidím v zrcadle sebevědomou, spokojenou a seberealizovanou mámu a přeji si, aby nás takových přibývalo.

Jaký je váš názor na maminky a jejich možnosti seberealizace a výdělku? Vím, že je často problém, co s dětmi. Školky jsou plné, soukromé instituce drahé, babičky moc nehlídají a firmy často nedávají možnost pracovat například na půl úvazku nebo z domova….

Ano, souhlasím. Nicméně musím říci, že každý rok přibývá firem, které pochopily, že zaměstnat ženu matku může být i velká výhoda. Zvládá, někdo naprosto bravurně, tzv. soft skills, je loajální.

Dnes mají maminky výhodu v tom, že vývoj pracovního trhu nutí zaměstnavatele přemýšlet jinak a měnit firemní kulturu, nabídku benefitů i forem práce pro své zaměstnance tak, aby se jim volná pracovní místa povedlo obsadit a své zaměstnance si zároveň udržet. Čím větší bude poptávka ze stran zaměstnanců rodičů po flexibilní pracovní době, zkrácených úvazcích, home office, firemních školkách, tím více budou zaměstnavatelé nuceni toto měnit. Příklady z praxe kolem přibývají. Jen nesmíme mít obavy poptávku zvyšovat. Třeba přímo při pracovním pohovoru.

Jak vy sama nyní zvládáte pracovní zápřah a rodinu? Děti už jsou sice starší, ale stejně potřebují mámu.

Nejdůležitější je určit si priority, se třemi dětmi trochu více plánovat a především nezapomínat sama na sebe. Mně se to povedlo až ve chvíli, kdy všechny děti začaly chodit do školy a školky (nyní už jsou všichni školáci). S maminkami však pracujeme na tom, aby si tento čas našly už mnohem dříve. Od toho se totiž odvíjí vše ostatní. Spokojená máma = spokojené dítě.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také