Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Miluju, když můžu ležet v knížkách, říká digitální vypravěčka Michelle Losekoot
vložila 29.11.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Miluju, když můžu ležet v knížkách, říká digitální vypravěčka Michelle Losekoot

Michelle Losekoot je spolu s Eliškou Vyhnánkovou častým hostem v naší Pracovně ŽENY s.r.o., kde pravidelně pořádají školení Jak na sítě. Právě o sociálních sítích připravují i knihu, která vyjde u nakladatelství Jan Melvil. A aby toho nebylo málo, již zítra bude mít Michelle přednášku na TEDxPragueWomen 2018. I přesto si našla čas a odpověděla mi na pár otázek k připravované knize i přednášce.

V současné době se věnuješ copywritingu, marketingu, sociálním sítím, školením a taky psaní knihy. Co z toho tě teď nejvíc baví a proč?

V mé hlavě ty disciplíny nejsou oddělené, ale souvisejí spolu. Jeden by mohl říct, že jednu bez druhé dělat nejde. Mám je tedy všechny v jednom pytli, kterému říkám digitální storytelling. Školení a kniha na to jen navazuje - když mám pocit, že mám dostatek nových poznatků z praxe nebo samostudia, tak to ráda předávám dál. Nejvíc z toho všeho mě baví studium. Miluju, když můžu ležet v knížkách a kurzech.

Jsi určitě hodně zaneprázdněná, dokážeš si najít čas i sama na sebe? Čemu se ráda věnuješ, když máš volno?

Najít si čas sama na sebe je podle mě otázka priorit, ne množství volného času, který (ne)máme. Moje priority jsou teď čistě pracovní, takže teď, v listopadu 2018, čas sama na sebe nemám, protože dokončujeme rukopis knihy a protože je můj podzim nabitý přednáškami a školeními. V mém světě to je ale jen omezené období, takže jsem s tím srovnaná a nevadí mi to. Vynahradím si to v lednu, to je v mé branži trochu klidněji. A jinak když mám volno, tak spím, čtu si, nebo trávím čas s přáteli, svým klukem nebo svým psem.

Právě teď píšeš i s Eliškou knihu o sociálních sítích, v čem bude jiná než knihy již dostupné na trhu?

Divila by ses, ale knih o sociálních sítích na našem trhu moc není. Celkem chápu proč. Psát knihu o sociálních sítích je jako vydat knižně předpověď počasí. Vše se rychle mění. Během doby, než se stihneš vyčůrat, se může něco změnit.

Co je na psaní takové knihy nejtěžší?

Napsat odbornou knížku tak, aby nebyla pruda ji číst.

Michelle při školení Jak na sítě

Jaká ze sociálních sítí tě momentálně nejvíc baví? A ve které vidíš největší potenciál do budoucna?

Nejvíc mě baví Twitter. Je k věci, krátký, výstižný, vtipný a sestavíš si jeho obsah čistě podle sebe. Sleduju tam zprávy, dění z mé profese, celebrity, profesionály z jiných branží atd., je to pro mě hlavní zdroj informací. Bohužel se ale o Twitteru nedá říct, že má největší potenciál, za všemi ostatními sítěmi trochu pokulhává. Největší potenciál má momentálně Instagram, moje druhá nejoblíbenější síť hned po Twitteru.

Jakou knížku si naopak v poslední době četla, kterou bys třeba doporučila ostatním?

Poslední rok čtu v drtivé většině jen odborné a seberozvojové knihy, které asi čtenáře úplně bavit nebudou. Z beletrie mě moc bavila knížka Martina Selnera Autismus & Chardonnay.

V pátek řečníš na TEDx. Jak probíhala příprava tvého projevu?

Myslím, že úplně stejně jako kdokoliv jiný. Nejdřív si sednu a zamyslím se, co chci vlastně sdělit za myšlenku, jaký je leitmotiv mé přednášky. A tu pak rozpracuju. V případě TEDxu jsme pak ještě se skvělou ilustrátorkou Terezkou Peškovou (jejíž Instagram @terezap naprosto zbožňuji!), vymýšlely, jak bude vypadat prezentace.

Co by sis přála, aby si z něj posluchači odnesli?

Že sociální sítě jsou dobrý sluha, ale zlý pán. A že je načase naučit se je vědomě používat.

Celá akce má podtitul Ukaž se. Ty jako copík a markeťák umíš perfektně vyzdvihnout ostatní, dokážeš to i sama u sebe? Je pro tebe těžké o sobě mluvit?

Myslím si, že to není nutně věc, kterou jakýkoliv profesionál musí umět. Věřím, že chválit mě mají moji klienti. A když dělám svou práci dobře, dělají spokojení klienti mou propagaci za mě.

Pokud si v rámci přípravy nebo i předtím sledovala videa z již proběhlých TEDx, které tě nejvíc zaujalo a proč?

TED i TEDx přednášky sleduju moc ráda už několik let. Nerozlišuji moc TED a TEDx, takže mi odpusť, že to teď pomíchám. Nicméně moje nejoblíbenější talky jsou:

Sir Ken Robinson: Do schools kill creativity?

Monika Lewinsky: The price of shame

Esther Perel: Rethinking infidelity

Amanda Palmer: The art of asking

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také