Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Alena šije ekologické látkové vložky na šlapacím stroji. Poptávka je obrovská
vložila 22.8.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Alena šije ekologické látkové vložky na šlapacím stroji. Poptávka je obrovská

Je to už šestý rok, kdy jsem z každodenního projektování u počítače odešla na mateřskou dovolenou. Postupně se nám narodily tři děti. Předtím jsem několik let pracovala ve stavební projekční kanceláři. Vystudovala jsem Vysokou školu stavební v Brně se specializací na pozemní stavby,“ říká Alena Hradilová. V roce 2016 založila značku Alucha, která se zabývá výrobou látkových vložek. V současné době se stará o tři děti a ještě se věnuje svému podnikání. 

Ono se může zdát, že projektování a šití jsou dvě rozdílné věci. Ale celý můj život se tak trochu točí kolem toho samého – ráda kreslím, tvořím, miluji hudbu, jazyky a cestování. Nejšťastnější jsem, když mohu tohle vše propojit. Celý proces výroby jedné látkové vložky je prostor, kde se mohu skvěle kreativně vyřádit,“ popisuje Alena svůj dream job.

Jak vlastně přišel nápad zaměřit se zrovna na látkové hygienické potřeby pro ženy? „Byl konec léta 2015, když mi domů přišel balíček z jednoho e-shopu, ve kterém byly první látkové intimky. Přihodila jsem je k objednávce spíše ze zvědavosti, protož jsem o ničem podobném dříve neslyšela,“ vzpomíná. Jakmile je vyzkoušela, byla nadšená. Začala hledat více informací a dozvěděla se, že existuje několik druhů a velikostí.

Když jsem pak byla na návštěvě u rodičů, objevila jsem hromadu vyřazených ručníků a povlečení. Ihned mě napadlo, že bych je mohla zužitkovat jinak a odvezla si je domů,“ pokračuje. Ještě tentýž večer si v ložnici na zemi nastříhala první noční vložku, kterou narychlo sešila a ihned vyzkoušela. „Je pravda, že designově to nebylo nic moc. Suchý zip nebyl vůbec komfortní a zelená barva froté ručníku nepůsobila příliš dobře, ale fungovala perfektně. To mi dodalo odvahu, abych nakoupila pořádný materiál a pustila se do toho naplno,“ vzpomíná na své podnikatelské začátky.

Od té doby už látkových vložek našila tisíce. Nejprve šlo spíše o pokus a omyl, postupně však získala ten správný grif a vychytávky. Dnes už jí jde práce od ruky a její produkty jdou na dračku. „Navíc v té době se blížil nástup do práce po rodičovské a vypadalo to, že pro mě nebudou mít místo. Nejprve mě to trochu vylekalo, ale nakonec jsem se oklepala a řekla si, že je to znamení zkusit dělat něco svého,“ pokračuje.

A protože výrobu vložek už měla vyzkoušenou, nebylo dál co řešit. Značku pojmenovala jednoduše Alucha a začala šít látkovky ve velkém. Začínala na Fleru, stejně tak jako většina výrobců, kteří hledají místo, kde si můžou vyzkoušet prodej vlastních výrobků v malém měřítku. „Jakmile se objevily první objednávky, byla jsem nadšená. Později zákaznic přibývalo, a nakonec jsem se rozhodla založit vlastní e-shop,“ říká.

Alena se však musela poprat i s řadou překážek. „Podnikání mě stálo a stojí stále hodně času. Přišla jsem o spoustu volných večerů, odpočinek bylo pro mě cizí slovo. Na druhou stranu jsem moc ráda, že se mi to podařilo dotáhnout takhle daleko. O tom jsem zpočátku ani nesnila.“

Alena od začátku věděla, že se chce vydat jinou cestou než ostatní a chtěla, aby její výrobky byly ušité maximálně ekologicky na šlapacím stroji. „Od dětství mám doma stoleček se šlapacím strojem po babičce. Mám k němu citový vztah a myslím, že se to odráží i do mých výrobků. Spolu s výběrem co nejkvalitnějších materiálů, bio materiálů a prošíváním bio bavlněnou nití vzniká jedinečný výsledek,“ říká.

O vložky je velký zájem, proto se snaží nabízet i netradiční tvary a délky. Například tvar kočky nebo medvěda, ale také noční vložky, které mají skoro půl metru na délku. Do svého sortimentu zařadila i kojící vložky, odličovací tampónky a další doplňkové produkty. Ovšem výroba vložek převažuje. A jaké je její životní motto? „Ať ten, co tvrdí, že něco nejde udělat, nezdržuje toho, který to dělá.”

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také