O ženách, které dělají to, co milují
První oblečení ušila doma na podlaze. Dnes má vlastní módní značku
vložila 10.1.2018
21.6.2018
Kurzovní lístek - Exchange s.r.o.
EUR 25,650 25,950
USD 22,200 22,500
Chci
vyměnit
EUR

První oblečení ušila doma na podlaze. Dnes má vlastní módní značku

Daniela Ettlerová toužila být módní návrhářkou už od mala. „Vzpomínám si na jeden večer, kdy jsme jako děti se sestrou večer ležely v postelích a povídaly si o tom, jak by se moje značka mohla jmenovat. Říkali mi Dájo, tak vznikl název DAYA,“ říká Daniela, která dnes šije se třemi švadlenami. Ateliér má v bytě vedle obývacího pokoje v malém městě Březnice.

Danielo, od kdy podnikáte? Vzpomínáte si na své začátky?

Začínala jsem v roce 2009, kdy jsem doma na podlaze vytvořila první kousky pod značkou DAYA, vystavila je na Fler.cz a poměrně rychle jsem začala prodávat. O rok později jsem se nastěhovala po Zdeňce Imreczeové do sdíleného ateliéru v Karlíně, který už obývaly holky ze Sistersconspiracy a Zuzka Sedmidubská. Vytvořila jsem tam kolekci I´m the woman, za kterou jsem získala nominaci na Ceny Czech Grand Design.  

V roce 2012 jsme s kamarádkou založily krejčovský salon Loram. Dvě mladé holky vedly s.r.o., měly jsme zaměstnance, žádný kapitál a hlavu plnou snů. To byla má největší podnikatelská škola. Bylo to těžké a jsem za to velmi vděčná.

Když jsem v roce 2014 s půlročním Arturem zjistila, že jsem znovu těhotná, z Loramu jsem odešla a za pár měsíců jsme se s manželem a synem odstěhovali z Prahy do Březnice. Vlastně první pokoj, který byl zařízený, byl můj ateliér a já začala znovu pracovat pod značkou DAYA. Byla jsem znovu na začátku. Za půl roku se narodila naše dcera Sofie a já v tom roce ušila nejvíce svatebních šatů za své působení a začala jsem spolupracovat s první švadlenou. 

Popište mi náplň své práce, co všechno to vlastně obnáší?

Nejdřív přijde myšlenka. S tou si nějakou dobu „hraju” v hlavě a hledám materiál. Modeluji střih, stříhám díly z materiálu, připravím švadleně nebo vzorek ušiji sama. Následuje focení, tedy domluvit termín s modelkou, zajistit vizážistku, fotografku a sebe na jeden termín. Poté vybírám fotografie. Dále je potřeba vystavit produkt na e-shop a další prodejní portály. To vše ještě řádně dokumentuji a postuji na sociálních sítích. Součástí mé práce je také komunikace s klienty, zkoušky, schůzky, vyřizování objednávek, šití, balení balíků, předání zásilek kurýrovi a komunikace s účetní. Je toho hodně.

Co vás na své práci nejvíce baví?

Baví mě vytvářet hodnoty, věci, které budou ženy nosit „až do roztrhání”, šetrné k planetě, ostatním lidem i k nám samotným. Jít a nevědět, kam přesně jdu, s důvěrou a otevřeným srdcem.

Co vás naopak nejvíce zatěžuje?

Papírování. Jsem umělec a bojovnice. Administrativa mě ubíjí.

Kdybyste nepodnikala, co byste dělala?

Koučování a školení lidí. To by mi šlo.

Jste maminkou dvou dětí. Jak lze skloubit podnikání a rodinným životem?

Někdy je to náročné. Moc nespíte, nejíte a občas nemáte čas se ani napít. Tohle tempo vydržíte prvních pár let a potom přijde fáze, kdy zjistíte, že tak to dělat nemůžete, protože vyhoříte. A tak to začnete měnit. Přestáváte pracovat o víkendech, po nocích. Začnete trávit odpoledne se svými dětmi a manželem, odpočívat, když si o to tělo řekne. Cvičíte jógu, meditujete a zjišťujete, že vaše práce vlastně pořád funguje, že se do ní zase těšíte, a i tak toho stihnete hodně.

Jaké je vaše životní motto?

Strach je špatný rádce.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také