Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Zuzana dala výpověď v práci a založila stavební firmu. Největším oříškem je podle ní papírování
vložila 27.9.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Zuzana dala výpověď v práci a založila stavební firmu. Největším oříškem je podle ní papírování

Zuzana Býčková původně pracovala v menší stavební společnosti jako asistentka ředitele, časem jí ale přestal dávat smysl směr, kterým se firma ubírala. Proto se s přítelem, který má léta zkušeností na pozici stavbyvedoucího, rozhodli založit vlastní firmu Stavby v síti a dělat věci po svém.

„První, kdo se rozhodl, že z práce odejde a půjde vlastní cestou živnostníka, byl můj přítel. A protože jsem hodně akční, napadlo mě, že do toho půjdu s ním a založíme firmu,“ popisuje prvotní nadšení mladá podnikatelka. Vlastní stavební firmu spolu založili na konci roku 2015.

Začátky podle Býčkové rozhodně nebyly snadné, ale ani těžké. „Část zakázek přišla z firmy od přítelova strýce, další se začaly nabalovat přirozeně. Samozřejmě jsme ale část práce museli vyhledávat i sami, tak se nám také podařilo dostat do povědomí lidí i firem,“ vysvětluje Býčková.

První sezónu přitom vozili materiál na stavby na vozíku za autem, to jim ale s množstvím přibývající práce rychle přestalo stačit. „Hledali jsme auto, které by nám vyhovovalo, ale protože to bylo auto nové, cena byla vysoká. V té době jsme si nemohli dovolit zaplatit celou částku v hotovosti, ale s tím nám pomohla naše podnikatelská poradkyně a díky podnikatelskému úvěru od Raiffeisenbank jsme měli za týden auto doma a mohli se posunout dál,“ popisuje Zuzana Býčková.

Na podnikání má nejraději volnost a fakt, že je pánem svého času. „Samozřejmě je spousta věcí, které neodsunete, ale je i spousta dní, kdy si můžu vzít volno a zařídit si věci, jak potřebuji a nemusím se nikoho ptát na dovolenou,“ vypráví Býčková. Naopak největším oříškem pro ni je vyhodnocování zakázek a nezbytné papírování.

I Zuzky podnikání ale už mělo na mále, když jí klient nezaplatil. Dodnes jí dluží statisíce. „To období pro mě bylo velmi psychicky náročné. Klient přestal komunikovat a před námi se otevírala nová a bohužel velmi zdlouhavá cesta řešení věci přes právníky. Člověk s tím asi musí počítat, ale připravit se na to nejde. Když víte, že vám nezbývá vám nic jiného než čekat, je to opravdu velmi psychicky náročné. Už to trvá rok a půl a stále to není u konce. Dnes už jsem se na to povznesla, ale zažívala jsem opravdu krušné chvíle. Ale všechno špatné je pro něco dobré. Tato situace nás donutila přemýšlet o tom, jakým směrem se chceme ubírat a jakým ne,“ vysvětluje upřímně Zuzana.

Také přiznává, že když vede firmu spolu s partnerem, je pro ně hodně těžké najít čas na společný odpočinek. Když je sezóna, pracují pořád, i o víkendech. Zuzka doma u počítače, přítel na stavbách, kam mu občas Zuzka doveze materiál nebo cokoliv zrovna potřebuje. O to více si pak váží chvil, kdy nepracují a jsou prostě spolu. „Chodíme na večeře nebo do kina a po sezóně se snažíme vždy někam vyrazit,“ říká Zuzana.

Největším úspěchem v podnikání pro ni je, že spoluzaložila firmu, která úspěšně funguje. „Jsem ráda, že vlastním firmu, které se daří. A nejlepší na tom je, že je to zásluha jen nás dvou,“ uzavírá mladá podnikatelka.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také