O ženách, které dělají to, co milují
Děti vítány. Podnikatelka Ivana otevřela restauraci, kde se rodiče v klidu nají a o děti je postaráno
vložila 30.10.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Děti vítány. Podnikatelka Ivana otevřela restauraci, kde se rodiče v klidu nají a o děti je postaráno

Ivana začíná příběh o vzniku své restaurace Králík v Rádiu zarážející historkou z bývalého zaměstnání: „Před narozením první dcery jsem měla na starost veškerou komunikaci tehdejšího primátora Prahy Tomáše Hudečka. Politika vám dává určitou, domnělou nebo skutečnou, moc a samozřejmě jsou kolem vás lidi, kteří ji chtějí taky. Takže Anča se mi narodila 5. prosince a když jsem se po Novém roce vrátila na magistrát, už jsem tam neměla ani židli.“
 
A to vás někam přesunuli nebo jak to myslíte? „To byly politické věci. Prostě jsem najednou neměla práci, během doby, kdy jsem byla v porodnici mě stačil předběhnout někdo, kdo chtěl mít k primátorovi blíž než měl.
 
Velice rychle jsem zjistila, že když máte děcko, společnost s vámi už moc nepočítá. Lidi nechápali, že se vracím zpět, že nechci sedět doma. Nechtěla jsem zůstat na mateřské doma, chtěla jsem dál pracovat. Měla jsem chůvu Péťu, která se mnou byla v kanceláři
a pomáhala mi, ale na magistrátu jsem narazila na názor, že ženská má být s dětmi doma,“ popisuje klasický český postoj Ivana.


 
„Tehdy jsem přišla na to, že s dětmi ani vlastně nemáte kam jít. Tedy pokud nechcete jít, z mého pohledu, do divného, prefabrikovaného dětského koutku, kde můžete děcko vypustit, ať se válí v pečlivě vydezinfikovaných baloncích, zatímco vy si za plotem pijete kafe“, dodává Ivana a dost se jí při té představě křiví obličej. „Já ani nechodím do nákupních center, tam mě opravdu nepotkáte,” usměje se, ale myslí to, řekla bych, smrtelně vážně. „A normální kavárny na děti prostě nejsou dělané – buď máte řvoucí mimino a každý na vás kouká, protože ho to ruší, a když dítě vyroste, zas pak lidem vadí, že všude běhá. K tomu jsem se dál chtěla věnovat PR agentuře, která mě živí, a zjistila jsem, že potřebuju místo, kde mi dítě někdo i tak trochu pohlídá, ale zároveň budeme spolu. Takže spíš to byla z nouze ctnost,“ vysvětluje dále upřímná podnikatelka.
 
Myslím, že dnešní společnost by měla být připravená na to, že děti a dospělí spolu můžou koexistovat. Myšlenka, že dítě musíte umístit od 8 do 5 do školky, se mi samotné příčí. Ze zahraničí vím, že kavárny tohoto typu běžně fungují, sama jsem se synem do „playcafe“ v Irsku, kde jsme žili, pravidelně chodila… Myslíte si, že je to tím, že žijeme v Čechách, kde je tenhle koncept tak trochu pozadu?
 
„To nevím, já jsem si opravdu plnila pouze svoji potřebu,“ přiznává Ivana. A dodává, že u nich v restauraci nenajdeme ani plastové, ani hrající či blikající hračky, že jsou tu hračky převážně dřevěné a povětšinou i okousané. „Máme to tu takové, jaké to máme doma. Děti si můžou hrát a zároveň jíst na koberci, rodiče můžou sedět s kávou v herně…“A jak jste vyřešila kuchyni? Vaříte kvůli dětem dvojmo? „I co se týče kuchyně, tak restaurace vaří tak, aby to bylo zdravější a aby to chutnalo hlavně dětem. Aby moje holky jedly tak, jak si myslím, že to je pro ně dobře. Anča sice chodí do lesní školky, ale jen 3x týdně a Amálka je tu stále se mnou,“ upřesňuje. „Na menu je denně masové jídlo, vegetariánské jídlo, těstoviny nebo noky, salát a polévky. Hodně ale musím hlídat kuchaře, aby kořenil a solil tak, že mu to vlastně přijde málo“.
 
V gastronomii je většinou největší problém právě personál, vnímáte to tak? Jaká jste šéfová? „To nevím, já se držím toho, že se k lidem chovám tak, jak chci, aby se oni chovali ke mně. Když se ale s někým nedomluvím, nebo někdo nesnese, že mu řeknu, jak si věci představuju já, protože tohle je můj business, tak se prostě rozejdeme.“
 
Vlastně do celého Králíka se promítá to, jak to máme s výchovou nastavené doma,“ ukončuje naše povídání mezi palačinkou a výborným kafem majitelka restaurace a maminka dvou prima holek Ivana Karhanová.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také