Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Talent má každý, otázkou je jen zjistit, na co, míní Jan Mühlfeit
vložila 24.11.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Talent má každý, otázkou je jen zjistit, na co, míní Jan Mühlfeit

Jan Mühlfeit působí jako kouč, mentor a globální stratég. Cenné zkušenosti získal během 22 let strávených v Microsoftu, kde působil na vedoucí pozici. Společně s Katkou Novotnou napsal úspěšnou knihu Odemykání dětského potenciálu a vede přednášky na téma lidský potenciál. Aby toho nebylo málo, Honza je také vášnivý sportovec. Každý den začíná během. O sportu, kariéře i spolupráci s Katkou se můžete více dočíst v následujícím rozhovoru.

Honzo, strávil jste 22 let v Microsoftu, jak se vám povedlo dostat se do vedení této společnosti?

Já si v životě nikdy nedávám nějaké mety a cíle, protože si myslím, že to člověka omezuje. Ale baví mě ta cesta. Odjakživa jsem na sobě hodně pracoval a získal jsem obrovskou vytrvalost a disciplínu především díky sportu. Hrál jsem závodně tenis a nikdy jsem se nezalekl žádné mety. Ono ani tak nezáleží na tom, kde máte startovní bloky v životě, ale kam dohlédne vaše mysl. Jak to vidí za 5, 10 let. Nikdy jsem si nedával žádná omezení, a proto pro mě nebylo problém jednat s Billem Gatesem nebo i princem Charlesem, s různými lidmi z vysoké politiky. Ono je to celé o vaší mentální výkonnosti. To znamená, že já nepodávám dobré výsledky, jen když se daří. Ale i když věci nejdou podle plánu. Vše je v naší hlavě.

Prostřednictvím nadace Veroniky Kašákové pracujeme s Katkou s dětmi z dětských domovů. To je krásná akce, která mě moc baví a vidím v ní velký smysl

Čemu se aktuálně věnujete?

Aktuálně pomáhám lidem nacházet v sobě to nejlepší. Hledáme společně jejich talenty a cesty, jak je dovést do „flow“. Flow jsou okamžiky, kdy je to nesmírně náročné pro nás, ale na druhou stranu využíváme ten svůj talent. Mými klienty jsou byznysmeni, lidé, kteří vedou velké podniky, ale také úspěšní sportovci – olympijští vítězové, celebrity, umělci a řada dalších. Mým úkolem je pomoci jim najít přirozený talent, který je do flow dostává a jak se tam udržet. Talent má každý, otázkou je zjistit, na co. A to mnoho lidí netuší. Učím je vizualizovat a najít smysl jejich života.

Myslíte, že abychom byli v byznysu úspěšní, je důležité zaměřit se také více na sebe, svůj životní styl?

Rozhodně ano. Myslím si, že je nesmírně důležité udržovat se v dobré kondici. Ačkoliv řada lidí v byznysu si myslí, že je možné řídit čas. Ten jde však mimo nás. Co ale můžeme řídit jsou naše čtyři energie. Fyzická energie je o tom, jak se hýbeme a posilujeme svou fyzičku. Jak se říká, ve zdravém těle je zdravý duch. Stejně tak důležitý je spánek. Ze sportu vím, že odpočinek je součástí lepšího výkonu.

Dále máme emoční energii. To znamená, že když děláte to, co vás baví, stane se to smyslem vašeho života. Mentální energie je schopnost soustředit se na to, co dělám. A poslední je spirituální energie neboli stav naší duše. Zde opět apeluji na to, že bychom si měli najít smysl svého života a pak přežijeme cokoliv.

Zmínil jste, že jste v minulosti hodně sportoval. Jak je tomu dnes?

Já jsem bývalý profesionální tenista. Hrával jsem tenis závodně. Dnes se snažím udržet v kondici pravidelným během. Každý den běhám zhruba hodinu a poté půl hodiny cvičím tabatu, což je kardio cvičení. Mám i domácí posilovnu a čas od času si zahraji nějaký kolektivní sport.

Děti bychom měli vést ke sportu. Jen tak jim umožníme zdravý psychický i fyzický vývoj

Je podle vás důležité vést děti k nějakému sportu a proč?

Jednoznačně odpovídám – ANO. Děti dnes obecně tráví hodně času sezením, ať už doma u televize, počítače, nebo ve škole. Mají málo pohybu. Aby se mohly zdravě vyvíjet psychicky i fyzicky, potřebují přirozený a pravidelný pohyb. Zejména pak kvůli dýchání. My se totiž dobře nadechneme, ale vydechujeme jen zpola. Zatímco při fyzické aktivitě dochází k hlubokému výdechu, což je správné, Dech je tady a teď, dokáže odvést negativní energii. 

S Katkou Novotnou jste napsal úspěšnou knihu Odemykání dětského potenciálu. Jak jste se vlastně spolu potkali?

Před několika lety mi Katka pomáhala s marketingem v Recruitment Academy, kde jsem pořádal semináře pro dospělé. Začali jsme si spolu povídat a ona se zmínila, že má velmi ráda děti a chtěla by se věnovala jejich talentům. Sama navrhla celý koncept a já jí slíbil, že to odpřednáším. A úspěch byl veliký. Na první přednášku se dostavilo 250 učitelů a na druhou přes 600 rodičů. Hned nám bylo jasné, že je to něco, co má smysl. Katka rozumí dětem a já mám zkušenosti z byznysu. Tak jsme to hezky propojili a vznikl tento projekt.

Jste mimo jiné také otec dnes již dospělé dcery. Podporoval jste ji vždy v tom, co ji baví?

Ano, od 12 let uvažovala o tom, že by se ráda věnovala historii a právní sféře. Ačkoliv jsem byl hodně na cestách a zaměstnaný, podporoval ji v tom. Navíc si myslím, že jsem jí byl i dobrým vzorem. Mohla u mě vidět, že když si člověk jde za svým, tak dosáhne těch nejlepších výsledků.

Odpočinek, nejen fyzický, ale i mentální, je pro dobré pracovní výsledky nezbytný

V životě jste zažil hodně úspěchů. Přesto se vás zeptám, kdybyste měl možnost něco vrátit zpět, udělat jinak, co by to bylo?

Nedokázal jsem odpočívat. To byla moje velká slabina. Myslím tedy mentálně. I když jsem nepracoval nebo sportoval, moje hlava stále jela na plný plyn. A to mě doběhlo tím, že jsem v 50 letech skončil na psychiatrii s těžkou depresí. Můj mozek byl úplně vycucaný. Na druhou stranu tato zkušenost byla pro mě velmi cenná a dnes už umím odpočívat nejen fyzicky, ale také mentálně.

Na jaký den ve svém životě nikdy nezapomenete

Každý den se snažím žít tak, aby to mělo smysl. Každý okamžik, který člověk má, je dar, a tak se s ním musí i zacházet.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také