Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Podnikání nás stmelilo a vrátilo nám energii do života, říkají manželé Ratajští
vložila 7.5.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikání nás stmelilo a vrátilo nám energii do života, říkají manželé Ratajští

Když máš v životě energii, máš všechno. A právě proto se stala energie v životě vášní Lucie Ratajské, ze které vzniklo podnikání. Do podnikání se pustila společně s manželem Ondrou. Jaké to je podnikat s životním partnerem, může to vůbec fungovat? Lucie a Ondřej se shodují na tom, že ano. Vše je o určitém nastavení a kompromisech.

Pracovali jsme s Ondrou v jedné firmě, kde nám to spolu fungovalo skvěle. Po odchodu na mateřskou jsem cítila, že chci dělat něco, co bude mít pro ostatní hodnotu a bude to opravdu srdcovka. Ondra zase chtěl, abychom podnikali společně. Tenkrát jsem vůbec netušila, co by to mohlo být, jen jsem vysílala svůj záměr a věnovala se tématům, která mi byla blízká. Netušila jsem, že se budu naplno věnovat něčemu, kde uplatním své zkušenosti s koučinkem a tím, jak vyživit tělo opravdu do každé buňky vypráví Lucka.

Na rodičovské se Lucka věnovala dál poznávání souvislostí přirozeného fungování těla, experimentovala s různými typy zdravé stravy, lektorovala kontaktní rodičovství, které se jí stalo velmi blízkým po příchodu staršího syna na svět. Dokonce se pustila do studia amerického Montessori institutu pro školkové děti. Tímto a spoustou dalších střípků se postupně začala skládat mozaika, do které zapadlo i dnešní podnikání.

Ten směr, kterým se vše začalo ubírat, byla míra energie, kterou Lucka cítila jako nedostatečnou a někde uvnitř byla myšlenka, že takhle to být nemusí. „Vše jsme chtěli mít v souladu s tím, jak to cítíme, ale nezbývala nám na to energie. Ondra chodil domů pozdě, unavený a naštvaný a já se cítila vyčerpaná v různých vlnách vlastně už od rána. Ale prý je to normální, jsem přece máma od dvou malých dětí. Nechtěla jsem se s tím smířit,“ říká Lucka o stavu, který si uvědomovala a možná i díky němu dneska dělá svou práci.

A co přesně tvoří hlavní náplň její práce? „Dělám individuální konzultace online i osobně, kde s klienty pracujeme na posunutí jejich energie pomocí vyživení těla přírodními potravinovými doplňky tak, aby mohli využívat naplno svého potenciálu a užívat si každý den. Většinou to u toho nekončí, protože vše rozebíráme v souvislostech a to, jak se cítíme souvisí se spoustou věcí“ vysvětluje.

Ondra doplňuje roli Lucky staráním se o jejich obchodní partnery a šíření jejich myšlenky dál do světa a taky zajišťuje technickou stránku věci. „Tím se krásně doplňujeme. Ve většině věcí jsme opravdu jako jin a jang. Místo toho, abychom tyto rozdíly chápali jako problém, udělali jsme z nich přednost, protože tím doplňujeme jeden druhého.”

A jaké je hlavní know how jejího podnikání? „Zastávám komplexní přístup k věci. Proto spojuji vyživení a fungování těla s péčí o pleť, jako náš největší orgán,“ říká Lucka. Také poukazuje na to, že je mnohem lepší zabývat se prevencí a vnímat zdravý životní styl jako určité poslání, posouvat svou energii kupředu, než pak hasit průšvihy. Na druhou stranu, právě tím průšvihem přichází u některých lidí bod změny v životě a nový přístup ke svému tělu.

Díky podnikání si splnila své přání a může dělat vše tak, jak si přeje ona a její partner. Nese to sebou samozřejmě velkou dávku zodpovědnosti a tolerance. Obrovskou odměnou je svoboda, kterou Lucce a Ondrovi podnikání dává. A také víra v to, že dělají opravdu dobrou věc, která je navíc oba baví. „Je to o tom hodně na sobě pracovat, pořád se učit a posouvat,“ říká.

A jaké to vlastně je podnikat v páru? „Velmi dynamické. Když jsme se rozhodli jít s Ondrou do společného projektu, přineslo nám to obrovskou vlnu energie. Najednou jsme měli společnou vášeň, cíl. Měli jsme štěstí, že jsme našli společný cíl, který baví nás oba a můžeme se v tom realizovat,“ říká Lucie.

Podnikání v páru s sebou nese plusy i mínusy. Jste na to dva, což je vždycky lepší. Na druhou stranu se může stát, že vnitřně začnete přehazovat zodpovědnost na toho druhého a čekáte, že to udělá za vás. Lucie a Ondra se drží motta: „Vědomě přitahuj, co chceš, aby se ti dělo a pracuj na tom každý den. Buď připravený, že se to stane.“

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také