Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Podnikání jí umožnilo věnovat se dětem a dělat to, co ji baví. Milica šije oblečení a obuv
vložila 29.10.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikání jí umožnilo věnovat se dětem a dělat to, co ji baví. Milica šije oblečení a obuv

„Už jako dítě jsem přesně věděla, co chci dělat. Ale pro velké nepochopení a nedůvěru mých rodičů jsem musela zvolit jiné vzdělání než vysněnou Střední uměleckou školu,“ popisuje Milica svou trnitou cestu ke splnění svého snu. Vystudovala Střední průmyslovou školu a poté na přání rodičů nastoupila do Ostravy na univerzitu – obor Aplikovaná matematika v ekonomice. „Stále mě lákala vlastní tvorba, z matematiky jsem přešla na obor Animovaný film a výtvarná výchova pro střední školy. Nebylo to přesně to, co jsem chtěla dělat, ale už se to alespoň trochu přibližovalo,“ vzpomíná.

Po škole Milica chvíli cestovala, poté nastoupila do školství, a nakonec ji osud zavál až do moravskoslezského Národního divadla, kde měla možnost pracovat na dílně u kostýmů. „Tam jsem pronikla do krejčoviny, naučila se vyrábět masky, škrabošky, dobové klobouky i boty,“ pokračuje Milica. Následně porodila dvě děti a odstěhovala se do Nízkého Jeseníku, kde vychovává dnes již tři syny. Nárazově spolupracuje s opavským divadlem a ostravským cirkusem.

V době rodičovské dovolené jsem začala přemýšlet, co bych mohla dělat dál. Začínala jsem s dřevěnými i šitými hračkami, didaktickými pomůckami, vytvářela bytové doplňky, věšáky, zrcadla a šila oblečení pro děti. Kreativní činnost mě nesmírně bavila a naplňovala,“ pokračuje ve svém příběhu Milica. Nejprve prodávala své výrobky na Fleru, následně i založila stránky na Facebooku, kde její podnikání nabralo rychlý spád. „Mám svůj profil na Facebooku, kde si zákazníci mohou objednat prakticky cokoliv. E-shop zatím nemám, protože nestíhám šít na sklad. Skoro vše, co tvořím, má již předem svého majitele, což mi moc vyhovuje,“ dodává.

Milica svůj sortiment neustále rozšiřuje. Postupně začala šít také kalhoty, trička, košile, mikiny, ale i sandálky pro kluky. „Moji synové mají trošku atypické nohy, tak jsem se rozhodla, že jim budu boty šít sama,“ říká s úsměvem. Šití obuvi se jí velmi osvědčilo a poptávka je velká. „Momentálně dělám nejčastěji balerínky, s přibývajícím chladným počasím už začínám s polobotkami a kotníkovou obuví. V zimě dodávám do šicí dílny v Rýmařově sériově zimní sněhulky ze softshellu, které jsou určené pro ještě nechodící děti,“ popisuje svou rozmanitou činnost.

Největší zájem je zatím o dámskou obuv, ale velmi ráda by rozšířila nabídku i pro pány a odrostlejší děti. „Chtěla bych šít i z kůže, ale to je zatím další meta, kterou mám před sebou. Nejsem typ člověka, který dokáže dělat roky totéž, proto se snažím stále vymýšlet novinky a posouvat se dál,“ vysvětluje. Její plány do budoucna jsou skutečně velkolepé. Vyjma již zmíněné kožené obuvi se chystá vrhnout na výrobu nosících mikin pro maminky, které šátkují. Než se Milici narodily děti, velmi ráda malovala a věnovala se ručním pracím. Ovšem a ž s dětmi se do všeho vrhla naplno a mohla si tak splnit svůj sen.

Dnes jsou moji kluci již velcí (4, 6 a 8 let). Do dílny za mnou chodí rádi, přehrabují se v materiálech a radí mi, jaké použít barvy. Jsou to moji pomocníci,“ dodává s úsměvem. Ačkoliv začala podnikat více méně z nutnosti, protože v podhůří Jeseníků nebylo příliš pracovních příležitostí, rozhodně nelituje. „Vyjma tvoření a šití se věnuji ještě prostřednímu synovi, který má individuální učební plán. Takže každý den od rána do 12 až 13 hod se spolu učíme, pak šiji, vyřizuji objednávky a komunikuji se zákazníky. Druhá směna začíná po kroužcích až do půlnoci, kdy už jsem hodně unavená a usnu během chvilky utahaná, ale spokojená, že jsem toho za den hodně stihla. Do práce vkládám kus sebe, a navíc si ji mohu přizpůsobit tak, abych se mohla věnovat i dětem,“ uzavírá Milica.

Motto, kterého se drží zní: „Jediný limit, který máš, je ten, co sis utvořil.“

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také