O ženách, které dělají to, co milují
Petra zůstala se čtyřmi dětmi bez prostředků, zachránilo ji podnikání
vložila 13.3.2018
21.6.2018
Kurzovní lístek - Exchange s.r.o.
EUR 25,650 25,950
USD 22,200 22,500
Chci
vyměnit
EUR

Petra zůstala se čtyřmi dětmi bez prostředků, zachránilo ji podnikání

Štěstí střídá smůlu, což moc dobře zná Petra Plemlová. Začala podnikat na mateřské se třetím dítětem, a když se začalo dařit, o vše přišla - o materiály, výrobky i o celý byt. A přišlo čtvrté dítě. Její muž skončil na psychiatrii a ona bez prostředků. Zachránily ji její klientky, které u ní  stále nakupovaly, takže mohla vše začít budovat znovu. Podařilo se jí vytvořit velice úzký vztah se zákaznicemi, které si říkají Unuačky.

Petra se nezalekla a spojila dvě oblasti, které má ráda, své děti a látky. Jako druhá v Čechách začíná využívat materiál Outlast, původně určený pro kosmonauty a začala vyrábět dětské funkční oblečení a látkové pleny své značky Unuo. Součástí její tvorby jsou autorské designové látky a metráž, u nichž si potisk sama navrhuje. Zní to krásně, ale tak idylické to nebylo. Práce, rodina, starost o peníze a bezesné noci.

Sny o kariéře, nebo o velké kupě dětí?

 „Mým snem bylo mít vždy šťastnou a spokojenou rodinu," říká s úsměvem Petra. "Studovala jsem střední pedagogickou školu a první dcerku jsem měla velmi brzy, vždy jsem chtěla stihnout děti do „třicítky“ a dnes kolem mne běhají dvě čtyřleté, protože se narodily v jednom roce, i když to nejsou dvojčátka a velcí, kteří mají 10 a 14. Jsme skvělá parta, a když přijde do našeho světa další uličník, budeme rádi. Určitě se nevyhýbám myšlence adopce, i když si na tak velké téma zatím netroufám, ale představa, že za chvilku nebudu mít žádná „mimina“ mě dost děsí. A kariéra? Po té jsem nikdy netoužila a sama dnes a denně žasnu, jak se to vše stalo, mám pocit, že podnikání roste a já ho jen doháním.

Podnikat na mateřské? Copak jsi blázen?

Ženy na mateřské, které jsou zároveň podnikatelkami si od svého okolí sklízí buď obdivné pohledy, nebo naopak ty zatracující. Často slýchají: " Vždyť nemáš čas se věnovat dítěti. Teď máš děti, tak neblázni a seď doma." Na ženu je pak vyvíjen velký tlak a mnohdy ztrácí sebevědomí, nervy a podnikání vzdává. Petra má štěstí, že v jejím okolí převládá píše podpora. "Určitě se setkávám s oběma pohledy, jedni mi hodně fandí a obdivují mě a jiní zatracují, protože mají pocit, že se nemohu plně věnovat rodině. Je dobře, že každý má jiný názor, díky tomu je svět barevný a jsme každý jiný."

Nevzdávat se. Vzdát se znamená okusit zoufalství a bolest, naopak bojovat znamená věřit a doufat v lepší zítřky, nefňukat a nepřivolávat si další neštěstí. 

"Osobně se ale k věci stavím tak, že být vědomou mámou není o tom, kolik hodin nebo času strávíte doma, nebo s dětmi, ale kolik času s nimi strávíte vědomě. Znám spoustu matek, co jsou doma, ale nákupy, úklid a jiné aktivity jim nedovolují se plně věnovat dětem. Já osobně domácí práce a péči o domácnost z velké části přenechávám naší skvělé chůvě, a tak čas po práci je opravdu jen můj a mých dětí. Také mám jednu velkou výhodu, stačí mi velmi málo spánku, a tak pracuji zejména v době, kdy už děti foukají do peří."

Stanovit si cíle, vytyčit cestu a pak už se jen kousnout a jít!

V minulém roce byla Petra se svým podnikáním druhá v soutěži Český Goodwill. Dnes o sobě může říct, že je úspěšná podnikatelka. Ale vždy to tak nebylo. "Úplné začátky byly hodně lehké, protože jsem prakticky nepodnikala, ale jen přeprodávala přebytky toho, co jsem na šití pro sebe nevyužila. Problém nastal, když jsem zůstala s dětmi sama a musela začít pracovat tak, aby nás to malé podnikání z obýváku uživilo. Nebyla to legrace, zůstaly mi obrovské dluhy a z mateřské bychom v žádném případě nepřežili. Pracovala jsem běžně 15 i více hodin denně a v noci vstávala k tehdy tříměsíční Marušce a ani ne ročnímu Tedíčkovi, do toho syn nastoupil do první třídy, tehdy mě musel ochraňovat nějaký opravdový anděl."

Jak říkal můj děda, pokud máš dvě zdravé ruce, dobré srdce a rozum, tak máš víc, než většina lidí, a můžeš dokázat vše, co chceš.

Život Petře ukázal, že to jde zvládnout a moc dobře si uvědomovala, že žen, které se nachází v tíživé situaci, je dost. Kolikrát stačí jen podání pomocné ruky v jakékoliv oblasti a začne se blýskat na lepší časy. "Ano pomáháme ostatním, díky našemu Unuo nadačnímu fondu, se kterým mi ve volných chvílích pomáhají mé skvělé kolegyně. Fond pomáhá nepeněžním způsobem maminkám v podobné situaci jako jsem byla já. Vše je snaha vrátit energii, která přišla mně od mých skvělých zákaznic v době, kdy bych bez jejich pomoci přišla zřejmě o děti i rozum. Maminkám posíláme i oblečení pro děti, kojeneckou výživu, ale zejména látkové pleny, které ušetří nemalou částku rodinnému rozpočtu.

Foto: archiv Petra Plemlová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také