Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Neměla dárek pro kamarádku, a tak jí ušila obal na knihu. Dnes Bára obléká tisíce knih
vložila 5.12.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Neměla dárek pro kamarádku, a tak jí ušila obal na knihu. Dnes Bára obléká tisíce knih

Za podnikáním Báry Bartošové nebylo dlouhé plánování, spíše náhoda, kdy chtěla obdarovat blízkého člověka a chtěla dárek nejen hezký, ale i užitečný. A tak vznikl první látkový obal na knihu. Sklidila pochvalu a šila jich víc a víc, až založila vlastní značku DecenteBB.

„Zpočátku jsem obaly dávala jako dárky přátelům a rodině. Viděla jsem, že dělají radost. Zkusila jsem prodej na internetu a získala tak první zákazníky. V té době jsem byla s dcerou na mateřské dovolené, proto jsem si po večerech vytvořila e-shop Decente.cz a začala tam obaly prodávat. V rámci jedné návštěvy Prahy jsem si udělala průzkum po knihkupectvích a zjistila, že látkové obaly nenabízejí. Přišlo mi to škoda, obal přece ke knížce patří,“ vypráví o svých začátcích původně vystudovaná ekonomka pracující v bance Bára Bartošová, která tehdy našla díru na trhu.

Velký posun z jednotek obalů nastal, když se domluvila na prodeji v knihkupectvích. Najednou už nešlo jen něco ušít, ukázat a obdržet finance. Bára musela přemýšlet jako obchodnice, která si vybudovala značku. „Najednou bylo potřeba vyřešit spoustu dalších věcí - stojánky, reklamu, administrativu. Byla jsem v jednom kole. Poptávka po obalech začala stoupat, a protože jsem potřebovala více času, abych to vše stíhala, domluvila jsem se s jednou moc šikovnou švadlenkou, která pro mě začala šít. Počet prodejen, které prodávají DecenteBB obaly, se postupně rozšiřoval. “Šijeme s láskou”, to je naše motto. DecenteBB je ruční česká výroba, všechno musí být krásně zpracované a kvalitní. A samozřejmě také hezké.

                                                                                                                                      Z veletrhu Svět knihy 2018

Také internetový obchod Decente.cz bylo potřeba rozšířit o další pěkné a nápadité drobnosti “dárečky”. Proto jsem do našeho sortimentu zařadila nádhernou značku BugArt. Máme záložky, přáníčka, bločky… Myslím si, že dobře doplňují naše obaly na knihy.“

"Jsem ráda, že naše obaly dělají lidem radost. Když vidím někoho, třeba v tramvaji, jak čte s naším obalem, hned mám větší chuť do práce."  

Větší poptávka, větší výroba a Bářin život se začal víc a víc točit kolem jejího obchodu. Ale jak sama říká, s výraznými problémy se v podnikání nesetkala, vše šlo plynule. „Překážky určitě byly, ale nijak jsem se nezalekla. Hodně jsem bojovala s časem (stále bojuji). Kdyby bylo víc času, dalo by se toho zvládnout mnohem víc.“

 

"Díky podnikání jsem se naučila lépe si zorganizovat život. Dobře si vždy rozmyslím, co a kdy budu dělat, abych vše dobře zvládla. Také je důležité umět delegovat práci. Pokud chce člověk zvládnout všechno sám, rozvoj firmy to značně omezí."

Od začátku, kdy Bára zvládla ušít obaly sama, se už mnohé změnilo a začala rozšiřovat svůj tým, hledala nové nápady, zkoušela materiály a začala se ve výrobě zdokonalovat. „Začala jsem se šitím klasických obalů na knihy ve třech velikostech. Postupně jsem zařadila odlehčené obaly, nemají tak pevnou výztuhu a jsou za výhodnou cenu. Následovaly oboustranné obaly, které otočením bočních záložek převrátíte a hned máte jiný vzor. Pokud si nejste úplně jistá, jaký vzor by se obdarovanému líbil, vyberte oboustranný a určitě se trefíte. Nesmím zapomenout na univerzální obaly, které můžete přizpůsobit šíři vazby. Šijeme také prostírání, polštářky a ekotašky. Látky vybírám jak z české, tak i ze zahraniční nabídky. Nyní uvažuji i o možnosti vlastního tisku,“ popisuje svou cestu zdokonalování obalů Bára.

  

„Člověk se musí postavit všemu, co život nachystá, a nějak se s tím poprat. Hlavní je věřit, že se všechno povede.“

Do práce se Bára žene s vervou. Jak o sobě sama říká, je energická a náročná. „Jsem narozená ve znamení Panny, proto jsem ráda, když je všechno perfektní a dokonalé. Na druhou stranu jsem velmi kreativní.“ Což dokazuje i ve své vášnivé zálibě, kterou objevila právě díky šití a práci s látkami. „Jsou to asi čtyři roky, co jsem naprosto propadla quiltování a art quiltu. Hodně pracuji s hedvábím, maluji ho a pak prošívám. Zúčastňuji se různých výstav a soutěží. V letošním roce jsem byla pozvána k příležitosti týdne knihoven jako host výstavy v Galerii T na univerzitě v Hradci Králové, vystavovala jsem zde šest Quiltů. V rámci veletrhu jsem u našeho stánku s obaly na knihy měla i malý “workshop” s ukázkou techniky quiltování. Také byl vybrán můj quilt “Misty morning” do top výběru soutěže Carrefour Européen du patchwork 2018 v Saint Marie aux Mines a quilt “Parrot Ara” do výběru SAQA. Nyní obě kolekce nezávisle putují po celé Evropě,“ mluví o své vášni Bára.

 

A to že jeden nápad rodí druhý, se u Báry potvrdilo. Pustili se s manželem do dalšího projektu. V srpnu 2016 koupili v Olomouci v Holicích zahradnickou firmu Florcenter s.r.o., ke které patří cca 4 ha skleníků. A plánují vybudovat moderní zahradní centrum, rozšířit parkovací plochy a vybudovat restauraci s dětským koutkem. „Jak vidíte, rozhodně se nenudím. Myšlenek a nápadů mám mnoho, ale potřebovala bych ještě jeden čas,“ říká Bára. „Ale teď už se těším se na svátky, až si trochu vydechneme. Doufám, že pod stromečkem najdu nějakou pěknou knížku. Naleji si skleničku dobrého vína, usadím se před krbem a konečně se budu moci v klidu začíst.“  

Foto: archiv DecenteBB; Barbora Bartošová

Titulní foto: Quilt “tančící dům” který získal 3. místo v kategorii Architektura na Prague Patchwork Meeting

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také