Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Na rizikovém těhotenství ušila první kabelku. Dnes má desítky zaměstnanců a zná ji celé Česko
vložila 10.11.2015
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Na rizikovém těhotenství ušila první kabelku. Dnes má desítky zaměstnanců a zná ji celé Česko

Darina Ermisová se stala pojmem, její Dara bagszná dnes skoro každá žena. Přitom začátek jejího podnikání byl nenápadný. Prostě si jen chtěla ušít kabelku na párty a jelikož ležela na rizikovém těhotenství, měla na to čas, který potřebovala. Dnes má desítky zaměstnanců a měsíčně prodá stovky kabelek. Jak se jí to podařilo?

Darina byla vytíženou manažerkou, která každý den přicházela do styku s mnoha lidmi. Život se jí obrátil vzhůru nohama právě když čekala prvního syna a kvůli rizikovému těhotenství byla zavřená mezi čtyřmi stěnami. Kamarádka pořádala oslavu narozenin, na kterou jsem byla pozvaná. Měla jsem perfektní šaty, ale chyběla mi kabelka. Nemohla jsem jen tak jít a kabelku si koupit v obchodě, tak jsem si ji prostě ušila. A kamarádkám se líbila. Ušila jsem pro ně dvě, tři, pak jsem jen tak ze srandy vložila fotky mojí kabelky na prodejní portál Fler.cz, který mi doporučila jedna moje známá. Kabelka se prodala do hodiny. Byla jsem nadšená, ušila jsem další a značka Dara bags byla na světě,“ popisuje svůj příběh, který zní jako pohádka.

Když se pak Darina vrátila z porodnice, měla kromě syna i druhé dítě – značku Dara bags. Nejdřív šila na kuchyňském stole nebo na podlaze. A když už nebylo kam šlápnout, přestěhovala se do malých sklepních prostor. „Přes den jsem se starala o dítě, odpoledne, když můj bývalý manžel přišel z práce, tak jsem odcházela do sklepa šít. Pracovala jsem do dvou do rána, každý den v týdnu. Byla jsem přetažená, unavená a nevyspalá. Po dvou měsících jsem se regulérně složila. Řekla jsem si, že takhle ne. Našla jsem si švadlenu, které jsem delegovala část produkce. Poté jsem přijala i další výpomoc na přípravu balíčků, příjem a kompletaci objednávek. Byla to ale jenom výpomoc, stále jsem dělala většinu práce sama. Až po roce a půl, kdy jsem měla přes sto objednávek měsíčně, jsem založila plně funkční dílnu,“ popisuje podnikatelka.

Dnes Darina zaměstnává desítky lidí a ocenění sbírá kudy chodí – třeba to od časopisu Forbes za nejlepšího prodejce na Fleru nebo titul Živnostníka roku 2015 Moravskoslezského kraje. Kromě toho také úspěšně odolává konkurenci a setkala se i s kopírováním svých produktů. Stačí se podívat na Fler.cz. Když jsem tam začínala, byly tam jenom batikované sáčky, dneska všichni kombinují koženku s textilem, vytvářejí střihy nápadně podobné těm mým a dokonce mi i kopírují texty. S tím se ale nedá nic dělat, každý by si měl rozmyslet, jestli chce nosit originál nebo padělek.  Většinou se jedná o maličké dílničky o jedné švadleně a jedné kopírovatelce - „návrhářce“, ušijí pár tašek a pak zaniknou, takže s nimi si hlavu nelámu,“ vypráví Ermisová.

Darina se v podnikání řídí především ženskou intuicí a tvrdí: „Při každém rozhodování se podívám na konkrétní fakta a pak se od toho oprostím, podívám se na problém srdcem, obvykle se dá najít ekonomičtější a elegantnější řešení. Tahle kombinace se mi vždycky osvědčila a moje firma se vyvíjí přirozeným tempem.“ Podle Dariny máme jako ženy vrozenou schopnost plně se soustředit na více věcí najednou a můžeme to v podnikání hodně využít. „Umíme telefonovat, odpovídat na permanentně se opakující dětské dotazy a do toho vařit oběd. Uvnitř jsme silné a statečné, zvládneme mnohem více úkolů a lépe si naplánujeme denní rozvrh. Upřímně řečeno se divím, proč není víc žen ve vědě, politice a ve státní správě na rozhodujících funkcích. Svět by vypadal úplně jinak, lidštěji.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také