O ženách, které dělají to, co milují
Mým posláním je dělat věci, které ještě nikdo nezkusil, říká kněžka Lilia
vložila 29.11.2017
21.6.2018
Kurzovní lístek - Exchange s.r.o.
EUR 25,650 25,950
USD 22,200 22,500
Chci
vyměnit
EUR

Mým posláním je dělat věci, které ještě nikdo nezkusil, říká kněžka Lilia

Lilia Khousnoutdinova pochází ze Sovětského svazu. Nějaký čas prožila v Česku, Francii a Americe. V 17 letech začala studovat na Oxfordské univerzitě v Anglii historii a politologii společně s korunním princem Bhutanu, což se nakonec ukázalo jako klíčové pro její práci. „Dnes s Bhutanem souvisí řada mých pracovní projektů,“ říká Lilia, jejíž podnikání je založené na svobodě a online byznysu.

Lilie, vystudovala jste historii a politologii, přesto jste se profesně vydala jiným směrem. Proč?

Už na Oxfordu mě nejvíc zajímalo vše kolem ženství – téma reprodukce a svobody. Začala jsem pracovat se ženami a napsala první knihu – Sbírku ženských příběhů /pozn. redakce Ženské příběhy I. a II./. Po letech se má práce se ženami vystupňovala a vydala jsem další publikaci. Snažila jsem se pochopit i teoretické základny debaty kolem ženských postav a postavení žen ve společnosti. Pustila jsem se do studia gender a rozvojových studí na Londýnské škole ekonomiky a politických věd.

Otázky kolem ženské „role“ ve společnosti a jejich omezení, legislativa ohledně svobodné volby při porodu, délka mateřské, zákony chránící ženy před sexuálním obtěžováním, to vše úzce souvisí s politologií. Politická debata do velké míry dokáže určovat nastavení ve společnosti, ze které vyplývají další podněty, které dnes se ženami řešíme.

V čem přesně spočívá vaše podnikání?

Vedu projekt Cesta Extáze a provázím ženy na cestě k pochopení a uctění svého těla a jeho cyklů ve všech fázích reprodukčního života. Pořádám workshopy, kurzy, doprovázím ženy k porodu. Jsem autorkou několika knih a zabývám se také výrobou šperků. Jsem také spoluzakladatelka prvního výcviku kněžek ceremonialistek v ČR a pravidelně provázím muže a ženy na cestách po posvátných pohanských místech. Snažím se pohanské rituály znovu obnovit v České republice. A hlavně jsem zastáncem moderního podnikání online odkudkoliv na světě. Dává mi to svobodu a inspiraci.

Mým posledním projektem, na který jsem obzvlášť hrdá, je vlastní módní značka oblečení pro ženy Ecstatic Fashion. Všechny šaty jsou vyrobené s láskou v rodinné dílně v Indii, v malé dílně u Dillí, kterou řídí matka s dcerou, a za pomoci několika desítek švadlen v příjemném prostředí šijí jen pro několik menších módních značek. Látky nakupujeme v Bhútánu přímo od žen, které je ručně tkají pomocí tradičních technik. Za látkami putujeme také během cest po Tanzanii. Snažíme se tak ženy propojovat a pomáhat jim ve všech směrech…

Jste skutečně hodně aktivní. Jak to vše lze skloubit s rodinným životem? Máte malého syna a čekáte druhé miminko.

Zůstat ženou/milenkou a podnikat pro mě nebyl nikdy problém. S malým dítětem je to pochopitelně náročnější. Mým velkým přáním je mít vše na stejném místě – rodinu i práci. Dosud tomu tak není, ale vše nasvědčuje tomu, že se mi toto přání již brzy splní. Zároveň však nejsem typ ženy, která by byla pouze na mateřské. S Leem jsem pracovala už v den, kdy se mi narodil.

Co vás na vaší práci nejvíce baví a proč?

Kreativita. Celá moje práce je založena na jednoduchém principu – když vidím, že něco chybí a cítím v tom potenciál, vytvořím to. Nikdy jsem nic neplánovala a vždy dala na svou intuici.

Podstata vašeho podnikání se z větší části odehrává on-line. Je to pro aktivní ženu cesta, jak si zajistit pasivní část dlouhodobých příjmů?

Nejde pouze o příjem. Coby lektorka mohu fyzicky stihnout omezený počet přednášek. Ale ve chvíli, kdy je výuka postavena na online programu, má neomezený dosah. Samozřejmě vytvoření kvalitního vzdělávacího online prostoru je hodně náročné, ale z dlouhodobého hlediska to stojí za to. Na druhou stranu jsou procesy, které nelze dělat online, ale pouze osobní cestou. Proto se tedy věnuji jak online, tak offline podnikání.

Jakou podnikatelskou radu jste kdy dostala?

Neboj se být jiná a dělat to, co ještě nikdo nezkusil!

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také