Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
První přívěsek prodaly babičce. Teď vyrábí náramky, které si oblíbily i celebrity
vložila 8.3.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

První přívěsek prodaly babičce. Teď vyrábí náramky, které si oblíbily i celebrity

Kamarádky Jana a Renča dlouhodobě pracují v nízkoprahovém centru pro děti, které pomáhá dětem, jež se ocitly v těžké životní situaci. Velice rychle jim došlo, že pro vývoj dětí je důležité, aby měly zážitky a nové vjemy a dokázaly tak vidět svět komplexněji a s nadhledem. A protože získat dotaci na tzv. fakultativní činnosti je těžké, rozhodly se, že chtějí být nezávislé a nebudou tedy na nic čekat a peníze si obstarají jinak. Pustily se do podnikání a 10 % z vydělaných peněz se už od začátku rozhodly věnovat právě dětem v nízkoprahovém centru.

„Původně jsme vymyslely přívěsky z minerálních kamenů, kterými by zákazník ozdobil nejen své klíče, ale i své srdce. Moc nám to ale nešlo, stály jsme promrzlé na místním jarmarku a vydělaly sotva 2000 korun denně. Na charitu jsme nesly dvě stovky, i přesto jsme na sebe byly opravdu pyšné,“ popisuje první zkušenost s podnikáním Jana. Posléze holky zjistily, že poptávka je trochu někde jinde a pustily se do výroby náramků z minerálních kamenů, které jsou jejich hlavním prodejním artiklem dodnes. Pod značkou Mineral bangle je prodávají už téměř tři roky.

Na začátku přitom byla investice jen ve výši několika stokorun. „Zjistily jsme tak, že nepotřebujete statisíce k tomu, abyste si mohli splnit sen a začali budovat firmy,“ vysvětluje Jana a dodává: „Jsme vděčné za pomoc, které se nám v začátcích dostalo. První výrobek si koupila moje babička a naše rodiny, přátelé a partneři nás od začátku plně podporovali. S propagací nám hodně pomohla Míša Saláková, holky z 3v1 nebo Jitka Boho, to všechno zdarma a v době, kdy jsme měly 100 korálků v misce a nic víc.“

Jak zvládají podnikání při zaměstnání? „Přijde nám to už úplně normální. Já do toho ještě dálkově studuju, Renče se co nevidět narodí miminko. Jsme už docela psychicky odolné, máme školu z práce, kde řešíme 40 dětí najednou a do toho hraje hudba, padají kostky, zpívá se a tancuje, někteří se perou a do toho se na plotně vaří polévka. Oproti tomuhle je firma procházka růžovým sadem,“ vypráví Jana s úsměvem. Na podnikání navíc už nejsou jen dvě, zaměstnávají další ženy, které jim pomáhají s výrobou. Obě dvě pak mají více času na marketing nebo design nových produktů.

Do budoucna mají v plánu dále se rozvíjet charitativním směrem. Chtějí podporovat více organizací a také zaměstnávat maminky samoživitelky nebo maminky na mateřské. A i když se jejich podnikání čím dál více přelévá na hlavní pracovní náplň, obě si zároveň chtějí udržet alespoň malý úvazek ve své původní práci v nízkoprahovém centru. „To je a vždycky bude naše srdcovka,“ uzavírá Renča.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také