Ilona Bittnerová je ženou, která založila své podnikání na menstruačním cyklu, a to doslova. V roce 2006 objevila díky své kamarádce, která studovala v Anglii, tzv. Mooncup. Svou menstruaci do té doby řešila běžnými způsoby, ale když se k ní dostal gumový kalíšek, po půl roce nadšeného používání se rozhodla nabídnout ho i českým ženám. Se svou kamarádkou Magdou založily Kalíšek.cz a nebály se odkrývat tabu jménem menstruace.
„Je pravda, že kdyby mi někdo, když mi bylo 20 let, řekl, že budu veřejně mluvit o menstruaci, myslela bych si, že se zbláznil! Při své první zkušenosti jsem byla z kalíšku nadšená, a protože jsem hodně upovídaná a ráda prodávám věci, o jejichž kvalitě jsem přesvědčená, bylo podnikání na světě. Tehdy začínal internet, a protože jsme byly s Magdou dost moderní vysokoškolačky, šly jsme do toho se vším všudy. Nadšení bylo rozhodně mnohem větší než naše obchodní dovednosti a zkušenosti. Obě jsme totiž studovaly biologii.“
Mluvit veřejně o tak intimní ženské záležitosti, a ještě navíc do ní vnášet alternativy, nebylo zpočátku vůbec lehké, a jak sama Ilona říká, i jejich nejbližší kamarádky se k jiné než doposud známé a zavedené formě menstruačních pomůcek stavěly negativně. Za deset let se mnohé změnilo, ženy jsou otevřenější a zvídavější, ale i tak je kalíšek považován za něco velmi alternativního. Ilona se však nebojí a přináší další a další novinky.
„Záleží jen na tom, v jaké sociální bublině žijete. Je pořád mnoho žen, které jsou zcela proti jakékoliv alternativní hygienické pomůcce. Ale více se teď mluví o zdravotním riziku plynoucím z používání tamponu a zdravotní závadnost parfémovaných a bělených jednorázových pomůcek již nelze ignorovat. Obzvlášť pokud se ženy dlouhodobě potýkají s infekcemi nebo podrážděním. Potom některé začnou hledat alternativu. Často přecházejí na jednorázové pomůcky z bio bavlny a některé i na kalíšek nebo na látkové vložky. Kalíšek je hodně pohodlný a praktický. Není to ale řešení pro každou ženu, protože například někdo nesnese pohled na krev.“
Ilona však nechtěla ženám dát jen kalíšek, chtěla víc proniknout do celé oblasti ženství: “Baví mě věci kolem menstruace, hledání a zkoušení nových menstruačních pomůcek a zveřejňování informací o nich, ráda píšu články i se ženami mluvím. Hodně se mě také dotýká téma antikoncepce, protože mně osobně hormonální antikoncepce přinesla mnoho rodinných problémů. Také mě zajímá vztah matka – dcera, protože sama mám dceru a diskuze s ní na různá témata a její bezprostřednost mě velmi obohacují. V neposlední řadě se zajímám také o kult Bohyně, ženské archetypy a úlohy kněžky ve společnosti.“
Ilona zkrátka buduje podnikání na své vlastní zkušenosti. Trable s antikoncepcí, menstruace, mateřství, cestování, to vše jí dává impulz k novinkám, ke sdílení informací a podílení se na projektech, které přispívají k tomu, aby ženy lépe vnímaly své tělo a pochopily, co jako ženy prožívají. Snaží se jim ukázat, že menstruace není nic špatného, co by je mělo každý měsíc trápit.
„Dle mého názoru i osobní zkušenosti, závisí menstruační bolesti s přijetím sebe sama jako ženy a také s tím, zda respektuji svůj cyklus a potřeby svého těla. V praxi to například znamená, že pokud mám menstruaci, zvolním v životě i v práci. Pokud ženy chtějí žít lineární život – stále mohu všechno, pořád jedu na 100 % (nebo i víc…), jsou pak naštvané na menstruační období, které jim to kazí a jejich tělo zas reaguje tím, že bolí. Začarovaný kruh, ze kterého si mohou pomoci jen ony samy. A rozhodně nejsou řešením prášky, protože ty problém (bolest) jen zakryjí, tělo trpí dál a projeví se to pak jinak a často mnohem fatálněji.“
Ilona se snaží ženám pomoct cítit se spokojeně a příjemně. Jak podle ní tedy vypadá spokojená žena?
„Taková, která se má ráda a je obklopena lidmi, kterým věří, se kterými se může zasmát a u kterých se může vyplakat. Na webu je spokojená žena taková kategorie pro „vychytávky“, které máme moc rády a/nebo nám usnadňují život a chceme je představit a nabídnout i našim zákaznicím.“
Foto: archiv firmy, archiv Ilona Bittnerová