Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Mé šperky jsou kouskem mě samé, říká architektka a designérka šperků na volné noze Adéla
vložila 19.11.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Mé šperky jsou kouskem mě samé, říká architektka a designérka šperků na volné noze Adéla

Od dětství byla vedená k výtvarné činnosti. Následovaly umělecké školy a po večerech vyráběla, zdobila či stavěla co se dalo. „Bavily mě různorodé materiály, zkoumala jsem barevnost a tvary. Nejprve jsem navlékala korálky, postupně jsem začala vyrábět jednoduché šperky,“ vzpomíná Adéla. Ve druháku na vysoké absolvovala mezinárodní letní školu šperku a měla konečně možnost vyzkoušet si, jaké je to pracovat v profesionálním prostředí.

V hlavě se jí rodila myšlenka na výrobu vlastních šperků. „Po večerech a víkendech jsem motala korálky a snila o tom, že nebudu vyrábět klasickou bižuterii, ale šperky, které mají čistý design a krásné materiály,“ pokračuje ve svém vyprávění. V tu dobu se rozhodla doplnit vzdělání. Vrátila se do Prahy na ČVUT a poté zvolila studium na Liberecké FUA TUL (fakulta umění a architektury), kde si udělala titul a absolvovala stáž na UMPRUM v ateliéru K.O.V. pod vedením Evy Eisler (je to vedoucí ateliéru šperku na UMPRUM, jedna z nejvýznamnějších světových uměleckých šperkařek, pozn. redaktora).

K podnikání ji dovedla touha po nezávislosti. „Nakonec jsem do toho skočila po hlavě. Začínala jsem klasicky – pokus – omyl a párkrát jsem si ukousla opravdu velké sousto. V jednu chvíli jsem měla dokonce dvě práce, studovala architekturu a po večerech vyráběla šperky,“ dodává.

Tvorbu má Adéla úzce propojenou s materiálem, barvami, strukturou a povrchem při dotyku s kůží. Sklo, které jí učarovalo, se pro ni brzy stalo srdcovou záležitostí. Postupně začala pracovat s kovy a dřevem. „Skleněné kuličky, které k výrobě používám, jsou vyrobené v severočeské sklárně,“ dodává Adéla s tím, že poslední kolekci šperků vytvořila ve spolupráci s malou rodinnou sklárnou, kde jí vyrobili kuličky ručně na zakázku.

Adéla však přiznává, že vyrobit šperk, který je čistý svou formou a působí jednoduše, bývá často náročnější. „Musí být promyšlený do nejmenšího detailu, protože tam nic neschováte,“ říká. Sama si vyrábí nejen šperky, ale také hliníkové magnetické zapínání a krabičku, ve které je každý šperk uložen. „Krabičku si poskládám z papíru. Ke každé kolekci vybírám jiný motiv,“ vysvětluje Adéla.

Její podnikání je postavené na několika rozličných činnostech. „Potkáte mě na dálnici cestou na sever, kam jezdím vzorkovat sklo. Nebo mě můžete spatřit v obchodě s papírem, jak se nakláním do výlohy na denní světlo a vybírám ten správný odstín. Pak sedím doma u stolu a skládám krabičky, do kterých ukládám hotové výrobky a nosím je na poštu,“ popisuje svůj denní chleba.

Podnikání jí mnohé dalo, ale i vzalo. „Přivedlo mi do cesty pár skvělých lidí, se kterými jsem mohla spolupracovat nebo se spřátelit. Přineslo mi obdiv k práci designérů a podnikatelů, kteří jsou úspěšní, ale i těch, kteří teprve začínají. Vzalo mi bezstarostnost, protože byly chvíle, kdy jsem byla v obrovském tlaku a stresu, ale neměnila bych. Nelituji ani jednoho dne, kdy jsem se do podnikání pustila,“ dodává.

 „Práce na šperku mi dává odstup od architektury a vlastních myšlenek. Mohu uplatnit preciznost, cit pro detail a materiály. Navíc ráda navazuji spolupráci s dalšími tvůrci a lidmi. Pro mě to je svět, který je spojením rušného a klidného, rozmluvy se zákazníkem a prací o samotě,“ říká.

V současné době zotavuje dominantní levou ruku z velmi těžkého úrazu. Nadále vyrábí šperky a věnuje se vlastním architektonickým zakázkám. „Pracuji v tandemu s dalším architektem nebo architektkou. Máme za sebou dvě krásné realizace a je to velká radost,“ uzavírá Adéla.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také