Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Dvojnásobná maminka Tereza podniká v tom, co ji baví. Maluje na ekologické látky a vyrábí oblečení
vložila 14.9.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Dvojnásobná maminka Tereza podniká v tom, co ji baví. Maluje na ekologické látky a vyrábí oblečení

Jsem nadšená tvůrkyně, milovnice barev a barevného oblečení,“ říká o sobě Tereza Šťastná, která díky lásce k barvám a módě objevila smysl svého podnikání. Odhodlání začít podnikat našla na rodičovské dovolené s prvorozeným Toníkem. I když kreslení a malování patřilo mezi její koníčky odmala, právě na rodičovské začala svým „dílkům“ dávat skutečnou formu pod značkou By Terez a heslem „rozzáříme svět barvami“.  "Konečně mohu dělat práci, která mě skutečně baví a naplňuje,“ říká dnes už dvojnásobná maminka, která vyzkoušela hned několik profesí. „Chvíli jsem pracovala v kanceláři, v hotelu, jako manikérka, hodně jsem cestovala, mám zkušenosti jako au-pair a před narozením dětí jsem se věnovala i charitě,“ vypočítává.

Její práce je neuvěřitelně kreativní. „Krok za krokem se vlastně učím pořád. Někdy je to těžké, ale postupně překonávám překážky,“ směje se. Na mateřské vytvářela kresby, malby přímo na textil nebo na papír, které později přenášela na látky. Svou tvorbu začala prezentovat na sociálních sítích. „Má práce je hodně kreativní, ale občas je toho moc. Od učení se s barvami, techniky kresby, výroby, hledání spolupráce s dodavateli, administrativa, sociální sítě. Hodně věcí jsem se učila za pochodu a stále se učím. Tvůrčí činnost pokračuje dál a dál. Jediné, co mi moc nejde, jsou čísla. Naštěstí mám fajn kamarádku, která mi dělá účetnictví,“ vypráví Tereza.

Tereza tvoří oblečení s nadšením a láskou. „Mé výrobky jsou barevné, plné života. Když si na sebe obléknete šaty ode mě, rozzáří vás,“ říká. Své kresby vytváří spontánně nebo na přání zákaznice. „Největší odměnou je, když mi klientka napíše, že jsem jí udělala radost, jak se v mém modelu cítí výborně a příjemně, nebo že jsem jí tím dokonce pomohla v něčem, co v životě zrovna řeší, to je naprosto úžasné,“ dodává s nadšením.

Pracuje převážně sama. Občas ale potřebuje pomoc. Vyjma účetní je to ještě kamarádka Hanka, která pomáhá s grafikou. „Nevyužívám grafické kresby v počítači. Vše začíná na papíře a teprve poté se mé kresby dostanou na látku,“ vysvětluje. Zároveň dodává, že její kresby bývají občas hodně složité, ale vždy zářivé. Před pár lety se rozhodla vydat se etickou cestou a více se zajímat o to, aby byl materiál obnovitelný, lokální a maximálně ekologický.

Podnikání Terezu velmi baví a součástí tvůrčího procesu jsou i její dvě děti – syn Toník a dcera Johanka. „Jsem s dětmi už přes rok sama. Zavedli jsme si určitý režim. Často jsou se mnou, i když pracuji a alespoň vidí, co dělám, zajímají se o to a mají tak svůj pohled na „práci“ a také svůj čas něco vytvářet samostatně. I to mi přijde důležité, dát dětem jejich prostor. Stále ale trávíme dost času jen spolu. Cestujeme, chodíme na hřiště, podporuji jejich zájmy," popisuje Tereza radosti i strasti mámy samoživitelky.

A právě dětem přizpůsobuje i svou pracovní dobu. „Děti plánují můj time management,“ směje se. A co plánuje do budoucna? „Dál barevně snít, věnovat se tomu, co mě baví a také abych měla co nejvíce práce, abych uživila rodinu,“ popisuje svá největší přání. Ráda by také navázala spolupráci s dalšími lidmi, kteří by jí pomohli více s administrativou a prezentací, aby měla více času věnovat se tvoření.

Moc ráda, bych jednou měla vlastní tiskárnu na textil nebo sítotiskovou dílnu. Postupně chci připravit workshopy i pro děti. Také mě oslovila stará řemesla, například techniky barvení, otisk a dumám jak jim dát nový kabát v mém pojetí,“ uzavírá.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také