Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Matka s dcerou šijí originální dětskou módu z nenošených triček
vložila 29.1.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Matka s dcerou šijí originální dětskou módu z nenošených triček

Zatím je to jen podnikání pro radost, drobný přivýdělek k zaměstnání, říká Hanka Fialková, která firmu rozjela s maminkou Jitkou Kovaříkovou. Češi si ještě na upcycling, neboli znovuvyužití už nenošeného oblečení, musí zvyknout. Přešívat začaly po narození vnučky Máji, která je v tuto chvíli také hlavní modelkou pro značku Přešito. A tak se v soukolí této maličké firmy ze Sokolova ocitly hned tři generace žen.

Cílem Přešita je zabránit zbytečnému vyhazování nenošených věcí. „Pojmy jako upcycling nebo pomalá móda Češi teprve zvolna objevují a obzvlášť u dětského oblečení je to běh na dlouhou trať,“ vysvětluje Hanka, která firmu rozjela se svou maminkou a vlastně hlavně pro ni. Maminka Jitka totiž byla v té době nezaměstnaná a hledat práci v 54 letech v Sokolově není jednoduché.

A tak Jitce posílají zákaznice, převážně maminky, svá nepoužívaná trička, džíny nebo záclony. A z nich na zakázku vznikají tepláčky, šatičky nebo třeba jen sáčky na zeleninu nebo ovoce. „Materiálu máme dostatek i na tvoření věcí, které pak jsou volně k prodeji. Vytřídily jsme vlastní skříně a skříně celého příbuzenstva, a když se o našem projektu dozvěděli přátelé a známí, sami se vrhli na svoje šatníky a spoustu věcí nám darovali k dalšímu použití.“ Není třeba se bát, z obnošených, doslova hadrů, Jitka nešije. „Jistá slečna nám poslala tři desítky krásných košil po tatínkovi. Pořád nevěděla, jak s nimi naložit, zbavit se jich jen tak nechtěla.“ A z takových košil jsou třeba krásné dětské šatičky.

Během měsíce zatím vzniká jen kolem deseti kousků oblečení. Jen pytlíků na ovoce a zeleninu ze starých záclon našila maminka během pár dnů přes třicet.

Jasná dělba práce

Impulsem pro vznik firmy byla vlastně soutěž začínajících podnikatelů. Hanka věděla o T-Mobile Rozjezdech už delší dobu. A tak společně vymyslely název firmy Přešito, manžel vytvořil logo a přihlásily se do soutěže. Přes veškerá očekávání skončily (s Májou v náručí) v regionálním kole na druhém místě. „Byl to takový ten impulz, který nám pomohl podnikání skutečně odstartovat,“ říká Hanka.

Maminka Jitka bydlí v Sokolově v Karlovarském kraji, Hanka ve 250 km vzdáleném Kolíně, a tak se rodinné návštěvy stávají pokaždé na půl hodiny i pracovní poradou. S dělbou práce ale problém není, říká Hanka. „Já neumím šít, maminka zase neumí s Instagramem. Občas se trochu poškorpíme, ale hned je to zas v pořádku, náš vztah je pořád na prvním místě.“

Ostatně v jejich firmě nejde o žádnou expanzi, nesní o kamenném obchodě, ani závratných sumách, doplňuje Jitka. „Já sama budu spokojená, když v budoucnu budu mít třeba na nový šicí stroj a na pronájem nějakého prostoru, který by mi sloužil jako dílna a kde bych mohla skladovat i materiály na přešívání. Nejdůležitější pro mě ale je fakt, že naše oblečení se líbí a někoho potěší.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také