O ženách, které dělají to, co milují
Pro podnikání se s manželem rozhodli během svatební cesty, teď mají po Praze deset kaváren
vložila 19.3.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Pro podnikání se s manželem rozhodli během svatební cesty, teď mají po Praze deset kaváren

Marta Kolská před deseti lety založila spolu s manželem první pražírnu fair trade kávy ve Střední Evropě a postupně otevřeli po Praze deset kaváren mamacoffee a do dalších kávu dodávají. Všechno přitom začalo svatební cestou do Etiopie a relativně bez plánu.

„S podnikáním jsme s manželem začali ve 26 letech – chtěli jsme si to prostě zkusit. Neměli jsme jasný plán, co chceme vybudovat. Věděli jsme, že máme rádi kávu a chceme stát na vlastních nohách. Pak jsme našli díru na trhu – fair trade káva se v té době dovážela ze zahraničí a chyběla jí čerstvost. Navíc jsme se po absolvování cesty do Etiopie začali dívat úplně jinak na spoustu věcí a chtěli jsme hlavně podpořit tamější pěstitele a nabídnout jim důstojnou a dlouhodobou spolupráci. Začali jsme tedy vlastní pražírnou,“ vypráví Marta.

Vedle pražírny vznikla i první kavárna na Vinohradech, kam nejdřív chodili hlavně kamarádi a kamarádi kamarádů. „Někdo z nich nám pak řekl o dalších prostorách a příležitostech a tak se mamacoffee organicky rozrůstalo,“ popisuje Marta. Stejně tak se postupem času z kamarádů se zájmem o kávu stávali zaměstnanci. Hlavním motorem firmy ale vždycky byli a jsou manželé Kolští.

Když s podnikáním začínali, byli čerstvě po svatbě a neměli žádný kapitál. Půjčili si tehdy 300 tisíc od příbuzných a brzy po svatbě založili rodinu, což Marta považuje za jedno z nejlepších rozhodnutí. „Díky tomu se mi srovnaly priority, čím se má smysl stresovat a čím ne. Zároveň jsem se díky tomu naučila efektivně využít čas,“ vysvětluje Kolská.

Marta Kolská původně vystudovala sociální práci, ale kávě se věnovala už při vysoké, když chodila na brigádu do obchodu s kávou. „Vždycky mě bavilo dělat něco jiného, než ode mě okolí očekávalo. V době, kdy se očekávalo, že budu jako čerstvě vystudovaná sociální pracovnice „páchat dobro“, jsem začala podnikat. Teď, když už mamacoffee zná dost lidí a mé rozhodnutí chápou, vrátila jsem se na univerzitu a studuji na zdravotní sestru,“ vypráví Marta s úsměvem.

Na podnikání ji mrzí jen jediná věc, a sice že podnikatel bývá často vnímán jako někdo, kdo umí ve věcech chodit a vlastně se tak trochu obohacuje na úkor okolí. „Atmosféra ve společnosti není moc dobrá a stále přibývá omezení a kontrol. Navíc pokud je předmětem podnikání podpora lidí z rozvojových zemí, necítíme ze strany státu podporu.“

Při současné velikosti fitmy už to bez plánování nejde. Kolští už podnikli řadu kroků potřebných k získání vlastní kávové farmy. „Farmou bychom obsáhli celou cestu kávy od sazeničky kávovníku přes sklizeň, zpracování a pražení až po servírování v kavárnách. Motivem je být u všeho a zároveň vynechat mezičlánky a mít tak větší kontrolu nad kvalitou a zároveň více podpořit pěstitele přímo na farmě,“ uzavírá Marta Kolská.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také