O ženách, které dělají to, co milují
Lenka vozí ženy na Bali a učí je, jak moudře podnikat
vložila 12.1.2018
21.6.2018
Kurzovní lístek - Exchange s.r.o.
EUR 25,650 25,950
USD 22,200 22,500
Chci
vyměnit
EUR

Lenka vozí ženy na Bali a učí je, jak moudře podnikat

První firma Lenky Papadakisové vznikla doslova na zelené louce v roce 1991 a zaměřovala se na organizaci nejen vzdělávacích kurzů. „Začínaly jsme čtyři ženy. Porevoluční čas byl výzvou a my jsme během prvních pěti let  podnikání absolvovaly úplně všechno, co patří k začátkům podnikání: nadšení, aktivita, obavy, prodělané i vydělané peníze, žádní klienti i plné sály. Do toho jsme samozřejmě procházely katarzemi jak osobními, tak pracovními,“ popisuje své první zkušenosti Lenka Papadakisová.

A i když dámy společnost v roce 1996 rozpustily, Lenka se svého snu o podnikání, které by mělo navíc i společenský přesah, nevzdala. „Dala jsem si pauzu a posléze založila dodnes fungující firmu Expertis. Zaměřila jsem se na rozvoj dovedností manažerů a jejich strategického myšlení, což bylo v té době hodně důležité. Firma se postupně transformovala a po roce 2008, v době takzvané krize, jsem začala řešit to, jestli mi mé podnikání stále dává smysl. Naše vize byly naplněny a já přemýšlela, jestli se chci dál věnovat rozvíjení korporátní kultury a přišla jsem na to, že ne,“ vypráví dnes Lenka, která se rozhodla své podnikatelské zkušenosti předat dalším ženám, které vidí podnikání podobně, jako ona.

Lenka Papadakisová při práci se ženami

 

 

„Chtěla jsem podpořit české podnikatelské prostředí, a zejména ženy, které začaly v té době do podnikání více vstupovat. Chtěla jsem také otevřít téma odpovědnosti: za to, co konám a jak měním společnost. A věděla jsem, že ta je mnohem silnější u lidí, kteří jdou do podnikání neboli jsou ochotni riskovat.“ A díky tomu vznikl v roce 2011 projekt Moudré podnikání žen a minulý  rok  přišel nápad na podnikatelský program  ArtBees, který podporuje všechny kreativní ženy se zajímavou službou nebo nápadem, jež se potřebují se svým podnikáním posunout. Důležitým tématem přitom je sebevědomí a podnikatelská disciplína.

„V současnosti je program určen pro ženy, které už alespoň rok podnikají a potřebují si srovnat, co vlastně se svým podnikáním chtějí dokázat a kam směřují. Řešíme praktické  otázky - finance a cenotvorbu, nutnost vidět všechny náklady a souvislosti a zároveň znát svého klienta a vnímat  hodnotu produktu a služby, kterou  klientům přináším, to je velké téma. Taky jak prodávat, jak se zviditelnit a ukázat skutečnou kvalitu své služby, své značky a jak zvládat  růst  svého  podnikání“ popisuje Papadakisová program, který se zaměřuje především na podnikání a projekty, které se rozvíjí krok za krokem spíše pomalejším tempem a obvykle jsou postaveny na unikátní dovednosti samotných podnikatelek

Fotky z programu Ženy na Bali

Po absolvování programu vidí Lenka velký posun především v sebevědomí žen, v jejich jasné prezentaci produktu a jeho hodnoty. „Také obvykle dochází k narovnání cen a lepšímu plánování a řízení jejich podnikání. Důležité je fungovat v rovnováze mezi hlavou  a srdcem tedy mezi dosaženými cíly a děláním smysluplné služby, tak aby to  bylo užitečné  jak pro mě, tak pro klienta a i společnost.“

Kromě Moudrého  podnikání  a programu ArtBees se Lenka Papadakisová věnuje i tzv. transpedičnímu cestování, což  je cestování za inspirací, hodnotami života, společnosti a jiných kultur. Spolu s Michaelou Sklářovou vede program Ženy na Bali, který je kombinací relaxu, času „sama na sebe“, cestování a setkávání s místními ženami. „Bali mě hodně obohatilo a ukázalo mi, že nemusíme jít jen po expanzivní lince, ale také po té srdeční, vztahové. Navíc když jsme v podnikání hodně ponořené, je fajn se na pár dní odpojit a vidět chvíli i jiné souvislosti a podněty. Právě proto jezdíme tak daleko, hodně pomáhá vzdálenost a odlišné kultury,“ uzavírá Papadakisová.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také