O ženách, které dělají to, co milují
Přestala svačiny kupovat a začala si je vyrábět sama. Lenčiny müsLenky stojí za ochutnání
vložila 1.1.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Přestala svačiny kupovat a začala si je vyrábět sama. Lenčiny müsLenky stojí za ochutnání

"Během rodičovské dovolené jsem mnohokrát řešila, co dát dětem ke svačině. Začala jsem číst zadní etikety sušenek a müsli tyčinek. Musím říci, že jsem byla často nemile překvapena, co se uvnitř skrývá,“ vypráví Lenka Havlová. Rozhodla se tedy pro domácí výrobu. A tak začaly první pokusy o ručně vyrobené müsli tyčinky. „Když manžel ochutnal, řekl mi, že jsou tak dobré, že bych se tím mohla živit, a já si řekla, že to není vůbec špatný nápad,“ popisuje začátky svého podnikání Lenka.

Shodou okolností objevila na internetu soutěž o Regionální potravinu, kterou každoročně pořádá ministerstvo zemědělství. Napadlo ji poslat jim svou variantu müsli tyčinek. „Byla to spíše taková zkouška, vůbec mě nenapadlo, že bych mohla uspět. O to větší šok přišel, když mi zavolali, že jsem soutěž vyhrála,“ říká s nadšením Lenka. Tento úspěch odstartoval Lenčino podnikání. Postupně začala jezdit na různé farmářské trhy, na kterých nabízela své výrobky a získávala zákazníky. Svou firmu nazvala jednoduše müsLenky.

Mým cílem je nabízet lidem poctivou svačinu, která bude zdravá a nebude se jen tak tvářit, jak to v obchodě u müsli tyčinek často bývá,“ pokračuje. Inspirovala se tím, co vyčetla na etiketách volně prodejných tyčinek, ale rozhodla se je vyrábět jednodušeji a lépe a zaměřit se především na poctivé a zdravé suroviny. „Nepoužívám rafinovaný cukr ani sirup, ale pouze kvalitní sušené ovoce, ořechy a ovesné vločky. Když tyto kvalitní ingredience spojíte, v podstatě nemůže vzniknout nic, co není dobré a zdravé,“ říká.

Ve výrobě se snaží být stále kreativnější a vymýšlet nové variace. „Momentálně jsem vymyslela další produkt, kde dokonce vynechávám i med a pečení. Sladím pouze datlemi a zdá se, že s tím budu mít velký úspěch. Lidem to chutná,“ dodává s nadšením.

Lenka pracuje zatím sama a jak říká, je ještě na začátku. Stále je kam se posouvat a co zlepšovat. „Momentálně jsem ve fázi, kdy se snažím nahradit váleček na těsto něčím trochu méně namáhavým a rychlejším,“ směje se. Zároveň však dodává, že největší oporu a pomocníky má v rodině. Když je hodně objednávek, pomáhají všichni balit a etiketovat, včetně malé dcerky Barunky.

Na otázku, co ji na podnikání nejvíce baví, odpovídá jednoduše: „Setkání se zákazníky. Jsem nadšená, když jim moje müsLenky chutnají a rádi se pro ně vrací. Baví mě ale i rozmanitost práce, vymýšlení nových receptů a jsem nesmírně vděčná za svobodu, kterou mi má práce umožňuje,“ vypočítává.

Hlavní prioritou je pro ni dostat se co nejvíce do povědomí lidí, kteří by měli o její výrobky zájem. Následně by ráda rozšířila výrobu i provozovnu a vyráběla i další varianty poctivých svačinek. „Větší provozovna je dosud můj nevětší sen. Ráda bych tam zaměstnala maminky s malými dětmi, které hledají práci na částečný úvazek,“ pokračuje Lenka.

Vyjma podnikání a rodiny se ráda podívá na pěkný film, miluje sport a posezení s přáteli.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také