O ženách, které dělají to, co milují
Dvě kamarádky vymyslely legíny, které nikdo nepřehlédne. Dbají přitom na ryze českou výrobu
vložila 2.11.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Dvě kamarádky vymyslely legíny, které nikdo nepřehlédne. Dbají přitom na ryze českou výrobu

Na nápad potisknou legíny pestrobarevnými vzory nepřišla ani jedna z dua Pura Vida, ale jejich tiskař! A holky ho vzaly za slovo, protože ve vlastně navržených legínách viděly dobrou motivaci k tomu, aby začaly znovu s běháním, vypráví Petruccya, která vlastnoručně každý vzor maluje. Jejich legíny se dnes vyrábí v limitovaných kolekcích pro zachování originality a touží po nich nejedna jogínka, běžkyně, nebo prostě žena, která se chce odlišit a chce být vidět. Včetně mě.

Petruccya s Petrou

Kde se potká holka z Brna s Kostaričankou? 

Stane se to úplnou náhodou. Když jsem se po 12 letech vrátila z Kostariky, začala jsem pracovat v reklamní agentuře, která měla brněnskou a pražskou pobočku. Já jsem se starala o brněnskou a Peťa o pražskou a jednou tak sedíme na obědě a zjistily jsme, že máme spoustu společných známých. Od té doby se kamarádíme.

A jak z kamarádství vznikne nápad na společné podnikání?

Pak jsem Peťu pozvala na moji první výstavu, ze která asi byla tak nadšená, že už mě nikdy nepřestala podporovat. U kafe jsme se vždycky bavily a hecovaly, že jednou spolu vymyslíme nějaké to punkové podnikání. Trvalo mi to 6 let, než jsem se osamostatnila, přestala pracovat v reklemce a odešla tvořit na volnou nohu. Pak klasicky nastal moment, kdy jsem přestala stíhat a potřebovala parťáka a dobrého produkčního. Tak jsme se domluvily, že je čas přestat tlachat u kafe s zkusit spolu začít podnikat. 

Jak máte rozdělené role? 

Petruccya připravuje veškeré ilustrace, grafiku, domlouvá se s klienty na individuálních designech, stará se o web a sociální sítě, píše texty a nesnáší telefonování. Peťa se stará o produkci, výrobu, nákup materiálu, účetnictví, má na starosti celý eshop a komunikuje se zákazníky a vyřizuje veškerou komunikaci po telefonu.

 

Obě se pak zapojujeme do společných brainstormingů, díky kterým posunujeme nápady a  směřování Pura Vidy. Máme k tomu takový rituál, kdy se jednou za čtvrt roku vypravíme z Brna na nějaké pěkné místo, vypneme telefon a jen se bavíme o tom, jak bysme to naše podnikání viděly dál. Většinou u toho vzniká i náš finanční plán, který jsme si pojmenovaly “ věštění z koule”. Společně taky objíždíme sportovní festivaly a akce, na které jsme s Pura Vidou pozvány. 

Čím jste začaly, jaká byla původní vize a co vyrábíte dnes?

Začaly jsme tím, že budeme vyrábět plakáty, tapety a diáře a dnes máme značku, která se zabývá sportovní a streetovou módou. Náš hlavní prodejní artikl jsou legíny, ale protože je samy nosíme pořád, přidaly jsme i trička, šaty, vesty, čepice. No a dokonce přibylo i tetování, kterému se věnuje Petruccya, protože ji zřejmě zbývalo moc volného času.

Jak jste řešily počáteční investice? Pomohl Vám někdo podnikání nastartovat?

Počáteční investice jsme řešily dost punkově. Testovaly jsme, jestli náš projekt má šanci na přežití. Proto jsme se chtěly vyhnout velké finanční investici. Plán byl vydělat na to, co vyrobíme a zpětně reinvestovat. Naší hlavní počáteční investicí byl čas, který jsme obě Pura Vidě věnovaly. Takovýto plán byl možný jen díky našim kontaktům z dřívější práce a jejich důvěře.

Obě jsme věděly, že  první rok pracujeme na půl pro PV a napůl pro jiné klienty, kteří nám nechají vydělat na základní živobytí. Veškeré výdělky z Pura Vidy jsme v prvních 2 letech vždy reinvestovaly zpět. Až nyní po 2,5 letech, kdy otevíráme i kamenný obchod, jsme potřebovaly finanční investici, kterou jsme si ale stanovily splatit do konce roku.

Byly jsme připraveny na to, že první 3 roky budou klíčové a drsné. Ale zatím se nám daří plnit naše business plány neboli “věštění z koule”.

Jako naší velkou výhodu vidíme to, že jsme dříve pracovaly pro velké i menší klienty, takže víme, jak plánovat, jak si stanovovat finanční rozpočty, hlídat cash flow. S čím jsme naopak neměly vůbec zkušenosti je výroba, znalosti materiálů a práce se švadlenami. To byl ze začátku dost oříšek, samy jsme se zapsaly a absolvovaly různé kurzy šití, abychom se dostaly do obrazu a věděly, co můžeme po kom požadovat.

Naše začátky byly dost vtipné, Petruccya si ušila triko, ve kterým mohla jít hned strašit na hřbitov a Peťa ušila tepláky tatínkovi, který ji překvapil slovy: to je jako futrál na auto? V podstatě první kurz bychom nenazvaly kurzem šití, ale kurzem párání.
 
Vaše tvorba je hodně o originalitě, znamená to, že všechny motivy na oblečení jsou ručně kreslené, graficky zpracované a natištěné na látku? 

Je to tak. Veškeré motivy kreslí Petruccya nejdříve ručně, pak je překresluje do digitální podoby, chystá tisková data. Vše, co u nás zatím najdete, patří do její vlastní tvorby.  

 
Potisk a šití probíhá také v ČR. Proč ne levněji v zahraničí?

Vyrábíme v Čechách, protože věříme, že je u nás spousta šikovných lidí, a proto není třeba posílat výrobu za moře. Za moře se přeci jezdí na dovolenou. Je nám smutno z toho, co se děje z naší republikou. Nějak se nám těžko tráví fakt, že Česko, které vždy mělo oděvní průmysl dnes zavírá jednu fabriku za druhou a tak tady ubývá šikovných lidí.

Proto jsme si na začátku řekly, že buď budeme vyrábět v Čechách a zaměstnáme šikovné lidi, nebo Pura Vida nebude nic vyrábět. Tato filosofie je i jedním z důvodů proč oblečení vyrábíme v malých limitovaných sériích. Výhodou je i to, že na výrobu můžeme relativně lehce dohlížet a s dodavateli operativně řešit, kam posunout naši spolupráci nebo je zvát na naše večírky, narozeniny nebo třeba otevíračku obchodu. Vytváříme tak zároveň bližší vztah a komunitu, která je pro nás důležitá. Chceme v Pura Vidě živé lidi, ne emailové adresy z Číny. 

Kolik kusů od každého vzoru produkujete?

Máme limitované série po 50, 99 a 299 ks. Jakmile se dovrší daný počet, vyřazujeme vzor z výroby. Chceme tak našim zákaznicím dopřát originalitu. 

Proč zrovna legíny? Holdujete józe, nebo jinému sportu? 

Petruccya od malička závodně lyžovala, jezdí na bruslích, společně pak chodíme na jógu a pilates. A denně běháme kolem Pura Vidy. Máme kolem sebe hodně sportovně založenou komunitu, takže chodíme cvičit k našim ambasadorkám tzv. Pura Vida hvězdám, které nás nenechají odpočívat. Další z motivací ke sportování je pro nás obě pěkné a barevné oblečení. . Pura Vida byla sice náhoda, ale perfektně zapadá do našeho životního stylu. 

Lze si objednat něco na zakázku? (konkrétní vzor například)

Ano, lze. A třeba minulé Vánoce se to dělo poměrně často. Této nabídky překvapivě využívají hlavně muži, když hledají pro své partnerky originální dárek. Vzor se pak připravuje na míru a zákazník se tak stává majitelem vzoru a může rozhodnout, kolik kusů se s daným vzorem vyrobí. Takže chápete, holka pak rozbalí dárek, vytáhne legíny, které jsou nakreslené pro ni a jsou jediné na světě. Což se počítá.

Tento proces je ale dost časově náročný, takže jsme vymyslely i jednodušší variantu. Do vnitřního pasu legín si můžete nechat napsat jakýkoliv vzkaz nebo přání. Je to taková služba PURA VIDA k narozeninám, svátku nebo výročí. Hrozně rády spolupracujeme na překvapení a netrpělivě čekáme na radostné sms, jak dobrý to překvápko bylo. 
 
Letošní kolekce přináší nejen legíny, ale i jiné oblečení jako vesty, mikiny, topy aj. Znamená to, že portfolio navrhovaných věcí chcete stále rozšiřovat? 

Původně jsme nechtěly a bránily se. V plánu bylo specializovat se jen na legíny, ale tím, že už v legínách chodíme i do města, tak jsme samy potřebovaly naše barevné portfolio rozšířit. Navíc na nás tlačily i naše ambasadorky. Proto jsme se rozhodly, že portfolio bude tak široké, jak budou široké naše potřeby. Zároveň ale za 2 roky dobře známe naše limity, proto od nás zimní bundy nečekejte, na to jsou větší machři. 

Na co se ale pomalu začínáme specializovat jsou legíny větších velikostí a těhotenské. Vzniklo to zase náhodou, protože máme kamarádku, která je na našich legínách “závislá”, každý den sportuje a když otěhotněla, byla dost nešťastná, že by měla běhat v něčem jiném. Tak jsme společně s ní vytvořily střih legín, které vás nenechají na holičkách ani když jste těhotná. 

A větší velikosti pro nás byly důležité už od začátku. Jen nám trochu trvalo se k tomu propracovat a velikosti vyvzorovat. Myslíme si, že všechny normální holky by měly mít možnost mít Pura Vida legíny a na velikosti nezáleží. Často slýcháme, že větší velikosti by se měly dělat jen v černé, že černá zeštíhluje. Ale to je nesmysl. Dobře udělaný barevný vzor vám pomůže víc, než černá. A navíc podívat se na svoje nohy v pestrých barvách vás nakopne cvičit, běhat a mít prostě radost ze života. 

Další novinkou bude první Pura Vida přehlídka, kterou budeme pořádat v dubnu, společně s výstavou Petruaccya obrazů. Na přehlídku se těšíme, protože se chystáme vyřádit s různými potisky látek, představit naše crazy barevné šaty a doplňky.

Jaké má, krom výše uvedeného, Pura Vida plány a ambice?

Moc si přejeme, aby náš mini team vydržel a ustál minimálně dalších 20 let, což víme, že není lehký úkol. Naším hlavním cílem je tvořit to, co samy milujeme a trávit co nejvíce času ze dne s úsměvem na rtech. Rády bychom nakazily více a více lidí nadšením pro barvy a pro celkovou filosofii Pura Vidy. Chceme rozšiřovat naši hvězdnou komunitu a obklopovat se podobně smýšlejícími lidmi.
 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také