Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Pro syna nesehnala nepromokavé tepláčky, tak začala na mateřské šít
vložila 30.4.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Pro syna nesehnala nepromokavé tepláčky, tak začala na mateřské šít

Kristina strávila na smaragdovém ostrově, jak se Irsku právem přezdívá, dva roky. Sama říká, že s deštěm tam prostě musíte počítat denně, a když k tomu máte malé dítě, které rádo leze a často padá, jsou vám značkové tepláčky z bavlny k ničemu. Hledala proto produkt, který by byl zároveň funční, měl pěkný design a nestál 50 euro. Nenašla. Zato si koupila stroj, objednala látky z Česka a pustila se do šití.
 

Začala jsi tedy šít jen tak z čista jasna? 

Zas tak úplně nové pro mě šití nebylo. Když jsem byla dítě, mamka šila doma na zakázku, takže jsem se strojem trochu uměla. Kdysi mě to v pubertě učila. Potřebovala jsem si jenom osvěžit paměť a zjistit, jak na střihy, kde je hledat a také jak se zorientovat v látkách. Naštěstí je na Youtube spousta video návodů a rad.

Jenom? Mně se to zdá docela složité...

Se strojem jsem se seznámila vcelku rychle, nekoupila jsem si žádnou složitou mašinu, ale jen klasický stroj z obchoďáku, co měl i takzvaný overlockový steh, abych mohla šít i pružné látky, třeba na trička a tak podobně. To, že budu potřebovat lepší šicí stroj, co si poradí s každou látkou a šití vypadá čistě a profesionálně, jsem zjistila až po pár měsících.  Naštěstí mě tehdejší partner v mém koníčku na mateřské podporoval. 

 

Byla jsi na mateřské, ale postupně si své výrobky začala i prodávat. Jak jsi přišla na to, že by tvoje oblečky mohly mít v Irsku odbyt?

Šití mě opravdu chytlo. Když jsem viděla, jak se Joachim cítí pohodlně a přitom mu to sekne, začala jsem zkoušet i jiné střihy než jen pohodlné gatě zvané „harémky“. Pronikla jsem do tajů střihů a moje šicí vášeň se rozjela naplno. Trička, mikinky, čepičky… No a protože jsem pyšná maminka, napadlo mě udělat si na FB stránku (Joa made by mama), kam jsem malého ve svých výtvorech začala fotit a postovat.

Důvod, proč Kristina a nejlepší motivace a inspirace – syn Joachim (Joa)

Hodně mě také povzbuzoval zájem ostatních maminek – často se mě na hřišti nebo v parku ptaly, odkud má malý to „cool“ oblečení. Především softshellové věci, které nepromoknou – ty se staly hitem hřiště u nás na pobřeží, kde věčně foukalo a moře přinášelo rychlé přeháňky bez varování. 

 

Občas si pak ode mě některá maminka něco objednala, hlavně maminky Češky, které mají v Irsku početnou komunitu. Po roce mého šití jsme se ale vrátili do Prahy. 

... a ty jsi začala pracovat pro Ženy s.r.o.

Ano, dostala jsem skvělou příležitost, jako maminka malého chlapečka jsem potřebovala stálý příjem, protože jsme zůstali sami. Hledala jsem tedy práci, co by mě bavila, ale zároveň jsem mohla mít částečně flexibilní pracovní dobu. Založila jsem si živnost a vrátila se k branži, ve které jsem pracovala před mateřskou. Vydavatelství, média. Živnostenský list mám ale i na šití na zakázku – co kdyby... 

Na šití ti asi moc času nezbývá, nebo se pletu?

Je to náročné, ale Joachim je moje chodící reklama. Kupuju jen to, co ušít neumím nebo u čeho vím, že by mi šití zabralo víc času, než by se mi vyplatilo. 80 % toho, co má můj syn na sobě, je ale moje práce  a ve školce už jsem pár objednávek trhla. 

 

Uměla bys ušít oblečení i na dospělého, nebo se držíš jen dětské módy? 

Asi jo, občas něco zkouším na sobě, ale i když mi to holky v práci chválí, baví mě nejvíc ty dětské hadříky. Ty barvy a materiály – tam se fantazii meze nekladou! Nikdy jsem neušila dvě stejné věci. Co kus, to originál. Kdybych chtěla mít prefabrikované střihy, už by mezi věcí ode mě a tou z obchodu nebyl skoro žádný rozdíl. Líbí se mi ta unikátnost. A taky to, že ručím za kvalitu a že vím, že nepodporuju Čínu a ani nenosíme nic, co by za pár dolarů na den šily děti někde v Bangladéši. 


A jaké jsou tvé cíle a plány?

Nereálné kdybych měla finanční prostředky, ráda bych si otevřela takovou multifunkční bistro-kavárnu, kde by byla velká herna pro děti, skvělé kafe pro maminky a pár věšáku s mým dětským oblečením. Podotýkám ale, že jsem spokojená tak jak to je. Šiju spíš pro radost než na kšeft, ale právě tak je to pro mě relax k nezaplacení.  

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také