Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Klára vyrábí originální sukně, které jdou na dračku. Zvládá to i s dítětem
vložila 11.2.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Klára vyrábí originální sukně, které jdou na dračku. Zvládá to i s dítětem

Sukně podtrhují naši ženskost, o tom není pochyb. Klára se rozhodla podnikat právě s tímto oblíbeným kouskem, který v našem šatníku rozhodně nesmí chybět. „I když jsem vždycky něco doma vyráběla a tvořila, myslela jsem si, že v reálném životě budu právnička,“ říká s úsměvem Klára Šmakalová, která dnes se svým týmem šije originální sukně na zakázku pod značkou Akari a podnikání ji nesmírně naplňuje.

Kláro, jak jste se k podnikání vlastně dostala? Kdy přišel ten hlavní impuls a proč jste zvolila zrovna sukně?

V podstatě omylem. Studovala jsem práva a ani ve snu by mě nenapadlo, že budu jednou podnikat. Měla jsem štěstí, byla jsem ve správnou chvíli na správném místě. V době, kdy vznikal Fler.cz a začínaly první prodejní markety, jsem zrovna pro zábavu ve volném čase šila sukně sobě a kamarádkám. A měla jsem dost drzosti ty sukně nabídnout i online. 

Čím přesně se vaše značka Akari zabývá a jaká je vaše role? Předpokládám, že dnes máte k sobě další lidi, kteří vám pomáhají?

Akari je značka, která se snaží ukázat, jak snadné je nosit sukně. A nabídnout ženám takové, které budou nosit opravdu s nadšením.  

A já se snažím ty sukně vymýšlet. To je asi ta nejzajímavější část a také důvod, proč podnikám.  A za svoji hlavní roli v rámci firmy považuji udržování stylu, jakým se Akari chová k zákaznicím, to je pro mě moc důležité. Aby ten pocit, který si odnesou z nákupu naší sukně, byla radost, v ideálním případě nadšení. I když se nám někdy něco nepovede.

Jinak se samozřejmě také starám o tu méně zábavnou administrativu, fakturování a podobně. A protože jsme teď v Akari v nejužším týmu tři holky s dětmi, občas prostě děláme všechny všechno.

Bylo těžké prosadit se na trhu?

V porovnání s dneškem ani ne. V době mých začátků "trh" znamenala jedna další značka. Těžké bylo spíše se udržet a nedělat snadné kompromisy ve věcech, které považuji za zásadní. Nejvíce mi ve všech těch různých fázích vývoje pomohl můj manžel Kuba.

Co vás na práci nejvíce baví a naplňuje?

Hlavně vymýšlení nových kousků a jejich převádění do reality. A také to, že jsem sama sobě šéfkou.

Podnikání člověku něco dá a něco vezme. Jak to vnímáte vy?

Snažím se vnímat hlavně věci, které mi přineslo, což je především samostatnost, zábava, hrdost a takový krásný pocit, že něco opravdu dělám. Jediné negativum, které na tom vidím, je ta nejistota, pokud mohu srovnat se zaměstnáním. Je to celé na vás a nemůžete na nikoho svést chyby ani odejít, když se něco nepovede.

Vybavíte si nějakou situaci, kdy jste to chtěla úplně vzdát?

Naposledy teď v listopadu. Podnikání je prostě někdy trochu vyčerpávající. Stačí, aby se sešlo pár špatných věcí v jednom momentu a můžete mít pocit, že je to celé v pytli. Patří to k tomu, ale skvělé je, že většinou je to impulz k těm nejlepším inovacím. 

Jak vypadá váš pracovní den?

Dost se to mění. Teď zrovna začíná i končí u školky. Mezitím musím stihnout trochu podivnou směs schůzek, emailů, nákupů látek, kreslení a stříhání prototypů, odesílání balíčků, plánování focení a telefonů s dodavateli i se zákaznicemi.

Máte malé dítě a druhé na cestě, do toho podnikáte. Jak vlastně odpočíváte?

Nesmějte se, ale pro mě je odpočinek úklid a vaření. To dělám opravdu ráda. A pak výlety s rodinou v naší dodávce po Evropě, to je obrovský relax a mnoho nových zážitků i inspirace.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také