Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Když chcete podnikat, musíte se do předmětu svého podnikání zamilovat, radí podnikatelka
vložila 22.2.2017
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Když chcete podnikat, musíte se do předmětu svého podnikání zamilovat, radí podnikatelka

Lucie Spáčilová založila v roce 2003 českou pobočku společnosti Performia, která dodává firmám know-how a prostředky k tomu, aby si vybudovaly co nejlepší pracovní tým. Do projektu se přitom pustila zcela bez zkušeností s podnikáním. Začínala jsem jako obsluha v biliardovém klubu, pak jako recepční a pak bylo pár spíše asistentských pozic. Bylo to vždy o kus lepší, více zodpovědnosti, více nového, co jsem se naučila. Do doby, než jsem narazila na to, co mě tak nadchlo, jsem si nedokázala představit, že bych podnikala. Podnikání mi připadalo složité a nejisté. Jakmile jsem ale našla to pravé, moje obavy se hodně zmenšily a já opravdu uvěřila, že to můžu zvládnout,“ vypráví dnes Lucie.

Ta se nejprve pustila do podnikání jako živnostník. K tomu ještě normálně pracovala, o víkendech se vzdělávala a spoustu toho dělala zadarmo. „Brala jsem to jako investici do budoucnosti,“ říká k tomu dnes a dodává: „Je zajímavé, že mě mnozí litovali, ale já si nepřipadala nijak zle. Bavilo mě to a poháněla mě představa, že pracuji na něčem, co miluju.“

Odhodlání se jí, zdá se, vyplatilo. Dnes má velký tým, navíc vychovává školáka, ke kterému loni přibylo i miminko. „Dříve jsem pořízení rodiny trochu odkládala s tím, že ještě musím v práci zvládnout tohle a tamto. No, pořád bylo něco a rodinu jsem nakonec zakládala po třicítce. Teď vím, že pracovně je pořád něco, co je potřeba zvládnout a posunout, nikdy není „vhodný čas“. Ale taky vím, že se vše dá zvládnout i s dětmi. Potřebujete jen dobrou organizaci, skvělé kolegy, podporujícího partnera a pár lidí na hlídání se taky hodí,“ radí podnikatelka.

Na podnikání ji zprvu nadchlo hlavně to, že mohla překonat sebe samu. A také fakt, že začala podnikat v tom, co milovala. „Na začátku mi určitě hodně pomohlo propojení s firmou, kde jsem pracovala předtím. Poskytli mi zázemí pro můj nový projekt a zastřešili ho. Nejdůležitější v té době bylo mé totální zapálení a víra,  že Performia systém, který jsem převzala ze Švédska, opravdu funguje. Také jsem musela vystoupit ze své komfortní zóny a překonávat se – oslovovat cizí lidi po telefonu, prodávat, přednášet, řešit nepříjemné situace s prvními zaměstnanci,“ popisuje podnikatelka.

Každému, kdo se chce do podnikání pustit, by poradila, ať podniká v tom, co miluje. A taky hledat, zjišťovat a neustále na sobě pracovat. „Když najdete něco, pro co budete ochotná naplno zamakat a zároveň to bude užitečné někomu dalšímu, je velká šance, že uspějete,“ říká dnes Lucie a dodává: „Určitě je fajn taky rychle k sobě někoho přibrat. Sdílet úspěchy a neúspěchy je mnohem lepší, než být na vše sám. Jen věnujte pozornost tomu, koho zapojujete. Nejlepší kamarádka nemusí být nejlepší parťák do podnikání.“

Lucie si uvědomuje, že žije svůj sen. I přesto ale neusíná na vavřínech a hledá další cesty. Teď je to třeba projekt, který připravuje pro mladé lidi bez praxe. „Pokud je zajímá najímání lidí, ale nemají školy ani zkušenosti, ráda jim pomohu s plněním jejich pracovních snů. Taky koketuji s myšlenkou rozšířit působnost Performie do Polska,“ uzavírá podnikatelka.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také