O ženách, které dělají to, co milují
Katka staví na nohy nemohoucí psy. Se svou metodou slaví úspěch
vložila 11.4.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Katka staví na nohy nemohoucí psy. Se svou metodou slaví úspěch

Život bez psa si Kateřina Plačková nedokáže představit. Už ten první, hrubosrstý jezevčík, kterého dostala jako malá holčička, ji nasměroval k nynější profesi zvířecí fyzioterapeutky. „Asi v pěti letech mu vyhřezla meziobratlová ploténka, s operacemi páteře se tenkrát teprve začínalo. Pejsek ji sice podstoupil, ale nožky zůstaly ochrnuté. Pamatuji si, jako kdyby to bylo včera, že jsme mu doma cvičili s nohama a museli mu vymačkávat močový měchýř, protože se nedokázal sám ani vyprázdnit. Nechápala jsem jak je možné, že když mu nožky polechtám, tak kopou, a přitom je pejsek ochrnutý. Bohužel v minulosti se běžně psi, kteří se nerozchodili, utráceli se slovy veterináře „přece ho nebudete trápit“. Bylo tomu tak i u nás, otřesná vzpomínka. Dodnes je mi úzko z toho, že dnes už bych ho uměla rozejít,“ vzpomíná Katka, která za deset let praxe dokázala postavit na nohy tisíce psů.

V době, kdy v oboru začínala, byla podobná praxe u nás unikátní. Před třinácti lety absolvovala běžný rekvalifikační masérský kurz, protože chtěla masírovat koně, na kterých tak ráda jezdila. „Už tehdy mě napadlo, že bych se tím mohla živit, ale všichni si klepali na čelo, a tak jsem od té myšlenky upustila.“ O tři roky později objevila pracovní inzerát na fyzioterapeutku pro veterinární kliniku doktora Duchka a rozhodla se to zkusit.

„Řekla jsem si, že nemám co ztratit. Ještě ten den se mi ozvali a měli zájem o spolupráci, pan doktor měl v úmyslu pořídit tenkrát první podvodní pás, který významně přispívá k rehabilitaci. Brouzdala jsem na internetu a zjistila, že v zahraničí byla už tenkrát zvířecí rehabilitace celkem běžná věc a já jsem si najednou připadala jako Alenka v říši divů. Nebylo ovšem kde se vyškolit, a tak začátky byly opravdu velmi náročné. Věnovala jsem studiu každou volnou minutu, navštěvovala jsem „lidské“ kurzy a i díky tomu, že na klinice byl od začátku velký přísun pacientů k rehabilitaci díky zaměření kliniky na neurologii a ortopedii, rychle jsem se otrkala,“ děkuje Katka svému zaměstnavateli a rádci v jednom. Později odjela do zahraničí, kde vystudovala rehabilitaci při The University of Tennessee.

Po osmi letech spolupráce se odhodlala založit si vlastní rehabilitační centrum Physiodog. Nastalo však prozření. Velká investice a zodpovědnost nejen za sebe, ale i za své dnes již čtyři spolupracovníky. „Přiznám se, že dokud si to člověk nezkusí na vlastní kůži, nikdy nepochopí. Najednou se penízky kutálejí do všech stran. Investice do zařízení rehabilitace v případě, že chcete moderní vybavení, jsou obrovské. Pořídila jsem rehabilitační vanu s podvodním pásem, jejíž cena se blíží milionu. Samozřejmě jsem si musela půjčit, financovala jsem rekonstrukci prostor a muselo mi zbýt i na ostatní vybavení. Zakrátko jsem ale zjistila, že poptávka po rehabilitaci je tak intenzivní, že jsem musela přijmout zaměstnance a dokonce půl roku po otevření pořídit ještě druhou vanu, což byla investice, se kterou jsem hned na začátku rozjezdu nepočítala,“ upozorňuje na nepříjemnou stránku věci.

Katka se nikdy nebála, že bude mít málo klientů, mezi pejskaři je fyzioterapie stále oblíbenější, obávala se spíše toho, zda vše zvládne organizačně. Dnes spolupracuje s mnoha veterináři, kteří k ní posílají své pacienty. Nejčastěji jsou to psi po operacích páteře, zvířata s neurologickými problémy, psí senioři s artrózou, ale cestu si k ní nachází stále více psích sportovců. „Právě sportovci nyní tvoří až 70 procent mé klientely. Zvyšují si kondici chůzí v aquaterapeutické vaně, kdy v teplé vodě chodí na podvodním pohyblivém páse. Musejí zvládat odpor vody, čímž si budují svalovou hmotu. Právě aquaterapie je zásadní rehabilitační metodou, protože teplá voda a její odpor dovoluje nemocným pejskům zvyšovat rozsah pohybu. Je nedílnou součástí rehabilitace hlavně ortopedických a neurologických pacientů. Díky nadlehčení při pohybu ve vodě až o 75% hmotnosti psa se může pejsek s bolavými klouby pohybovat zcela bez obtíží a ztuhlé klouby si rozcvičit. Zásadní je pak u ochrnutých psů, kteří při nadlehčení vodou mohou začít používat své zadní nohy.“

Aquaterapie je však jen jednou ze složek fyzioterapie. Důležité je také samotné cvičení či masáže. Díky mnohaletým zkušenostem se Katce podařilo vyvinout komplexní metodický systém práce s těžkými neurologickými pacienty, za který získala registrovanou ochrannou známku. Nazývá se The Spinal Walk Systém a jedná se o rehabilitační práci se psy, kteří kvůli poranění páteře, nejčastěji kvůli výhřezu meziobratlové plotýnky, ztratili hlubokou citlivost. To znamená, že i při velmi bolestivém impulzu vůči končetině pes nereaguje. Jednoduše, nohy necítí. Na rozdíl od lidí ovšem psi mohou chodit tak zvanou reflexní, neboli spinální chůzí. Jedná se o automatický pohyb pánevních končetin na základě reflexů z míchy psa.“

Ve svých 35 letech má Katka vybudovanou zářivou kariéru. Přesto se stále učí a posouvá dál. „Práce je velice fyzicky a psychicky náročná a já jsem asi stále ještě nepochopila, že nedělám jen fyzioterapii, ale že jsem i podnikatel se všemi povinnostmi například i vůči svým zaměstnancům. Nyní se učím být i dobrým šéfem, což je pro mě velice nové. Zjišťuji, že mít velké rehabilitační centrum obnáší mnohem více úsilí, než „jenom“ rehabilitovat pejsky,“ dodává Katka s tím, že se jí v hlavě rodí plán, který každým dnem roste a roste. Ale je natolik tajemná, že nám zatím neprozradí víc.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také