O ženách, které dělají to, co milují
Dovolte si být sama sebou, roztáhnout křídla a letět, radí podnikatelka Kateřina
vložila 16.4.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Dovolte si být sama sebou, roztáhnout křídla a letět, radí podnikatelka Kateřina

Původně jsme si měly jen předat klíče, ale vzešlo z toho příjemné posezení u kávičky a spontánní rozhovor. S Kateřinou Kalačovou jsem se seznámila v Pracovně ŽENY s.r.o. v Brně, kterou si pronajímá ke svému koučování a také zde pořádá kurzy. O těch jsme se však tehdy nestihly pobavit podrobněji. Dnes byla tedy skvělá příležitost dozvědět se něco bližšího o její práci i osobním životě. Místo podnikání směřovaly naše první věty ke Katčiným nádherně vyfoukaným vlasům. Přece jen jsme stále ženy, byť podnikáme. 

Pamatuješ si, čím jsi chtěla být jako dítě?

Chtěla jsem se starat o miminka. Rodiče byli zdravotníci, tak jsem nejspíš chtěla jít v jejich stopách, bavilo mě o někoho pečovat. Pak jsem chtěla být také učitelkou.

Splnil se Ti tvůj sen aspoň z části?

Myslím, že ano. Nejsem ani pediatrička ani učitelka, ale starám se o lidi a učím je.

Jaké kurzy dnes tedy pořádáš a co účastníky kurzů učíš?

V kurzech se zaměřuji především na komunikaci. Myslím, že je to velký kámen úrazu dnešní doby. Ať už se jedná o partnerské vztahy nebo vztahy na pracovišti. Tam jsem to měla možnost pozorovat nejvíc. Porozumění v týmu a urovnávání konfliktů, to bylo mou každodenní praxí a teď se to snažím předávat dál. Věnuji se také ale emoční inteligenci, skupinovému koučinku, nejrůznějším “měkkým technikám” a práci se stresem.

Vidím, že máš velmi široký záběr. Zajímáš se tedy i o nějaké tzv. ezo věci?

Zrovna čtu Moc podvědomí od Murphyho a učím se zrušit staré programy. Hlavně ty zažité vzorce o penězích, jako "nevíme, co bude dál, nemáme na to, nemůžeme si to dovolit". Snažím se přeprogramovat. Nejsem extra ezoterik, ale zkoumám různé metody a přístupy. To mě baví, sbírat informace a šířit je dál. Prošla jsem si vážně vším možným, to bys ani nevěřila. Homeopatie, tantra, jóga, hladina Alfa, klasická psychoterapie, astrologie, numerologie, všechny idee, logie a terapie a knihy, co tě napadnou. Hledala jsem samu sebe a chtěla jsem hlavně samu sebe pochopit. Podle mě by se ale nemělo nic brát dogmaticky. Vždy si z toho vytáhnu to, co se mi líbí a snažím se to praktikovat. Skvělá je například metoda Táni Havlíčkové – Octo Codes – 8 kódů. Ta mi dala opravdu hodně.

Takže jsi vlastně taková knihovna nebo Google.Napadlo Tě dát to nějak dohromady a třeba ženám poradit, co stojí za to vyzkoušet?

Mám svůj blog, kam jsem tyto informace začala dávat, a chci se tomu teď i víc věnovat. Především ženám, které bych ráda inspirovala, podporovala a dávala jim naději. V předchozí práci mi ženy často říkaly, že je inspiruji tím, jak se nevzdávám a hledám cesty, aby vše fungovalo, ale aby byli také v pohodě lidé, nejen vedení společnosti. To mě dokázalo hodně povzbudit. Tak si říkám, že v sobě asi nějakou takovou schopnost mám a pokud tím můžu jiným ženám pomoct, pak bych ji měla používat.

Co byla Tvoje předchozí práce, než ses začala věnovat koučování na volné noze?

Téměř 7 let jsem pracovala ve vzdělávací neziskovce. Poté jsem byla team leaderem v korporátu. Po nástupu do práce se ve mně probouzí přirozený talent vidět to, co nefunguje a zavádět řešení, které dané procesy zefektivní. V malé pobočce neziskovky to bylo super a dalo se to dobře praktikovat. V korporátu to bylo mnohem těžší, byl to velký kolos a docela jsem tam narazila. Cítila jsem se jako mezi mlýnskými kameny. Na jednu stranu jsem chtěla svůj tým rozvíjet a pomáhat jim, ale z druhé strany jsem je musela nutit k výkonům. Najednou jsem cítila velký rozpor sama v sobě. Rozhodla jsem se věnovat tomu, co mi bylo bližší - rozvoj lidí. A proto jsem také odešla, byl to pro mě velmi jasný impuls věnovat se primárně koučování.

"Myslím, že firmy zapomínají na to, že v první řadě musí být jejich zaměstnanci spokojení a dělat to, v čem jsou opravdu silní a cítí se v tom dobře."

Zmínila jsi program o penězích, který si v sobě neseš a snažíš se jej změnit. Jsou nějaké další vzorce a programy, které Tě jako dítě mohly ovlivnit? Dokážeš ženám poradit, jak se s takovými programy dá pracovat a jak je můžeme odstranit?

Těch programů si z dětství nesu hodně, asi jako každý. Hodně mě ovlivnila domněnka, že nejsem dost dobrá. Musela jsem nosit domů samé jedničky, jinak jsem se potýkala s výčitkami, takovým tím "nevinným vydíráním" a podmiňováním lásky. Hodně mě to ovlivnilo i v mém dospělém životě, především v práci, kde jsem chtěla být neustále ta nejlepší a ubližovala tak sama sobě.

"Hodně mi pomohla poznámka jednoho kolegy - "Good enough is new perfect". Snažím se tím řídit, protože to očividně funguje."

Hodně mi taky pomohlo, když jsem si uvědomila, že pokud na nějaké moje jednání okolí reaguje negativně, není to jejich problém, ale můj. Že mi vlastně zrcadlí něco, co je špatně ve mně, i když se mi to nelíbí. Toto uvědomění je první krok. Pokud přijmeme to, že něco děláme špatně, a rozklíčujeme klíčovou událost, na základě které tak jednáme, můžeme se zažitých programů postupně zbavovat. Třeba si to nejdřív uvědomíme zpětně za týden, pak za den a pak už ve chvíli, kdy ten vzorec opakujeme. A pak se ho pokusíme nahradit jiným, v tu chvíli lepším chováním. Je to o tréninku.

Myslíš, že se mohou tyto vzorce z dětství podepisovat i na zdraví? Zajímáš se i o psychosomatiku?

Určitě mohou. Jako dítě jsem často trpěla pocitem, že mám zánět slepého střeva. Dnes ale vím, že jsem chtěla na sebe upozornit svého tatínka - lékaře. Byla jsem psychosomatik, ale neuvědomovala jsem si to. Člověk s tím musí pracovat, jinak může hodně ublížit sám sobě. To jsem jako dítě ale nevěděla, to bylo to podvědomé jednání.

Jde vidět, že jsi na sobě hodně zapracovala. Určitě i krok jít na vlastní nohu Ti otevřel více oči. Co si myslíš, že je výhodou, když člověk pracuje sám na sebe?

Super je, že člověk dělá to, co ho baví, to v čem je dobrý, a to, čím může přispět světu. Jasně, že jsou věci, které Tě nebaví, ale můžeš si to naplánovat tak, jak chceš, podle svých možností a s ohledem na své potřeby. Snažím se používat Paretovo pravidlo. Zjistila jsem, že v kratší době stihnu mnohem víc. Ta časová svoboda je skvělá věc. Podnikání ale není procházka růžovým sadem. Nevýhodou je, že jsi sama sobě šéfem a musíš být striktní, aby ses uživila. Finanční nejistota není lehká, nevíš, co přijde a co bude dál.

A teď trochu záludná otázka z jiného soudku. Máš se ráda?

Mám.

Dokážeš říct 3 nejdůležitější priority ve Tvém současném životě?

Láska. Rodina. Smysluplná seberealizace.

Udělala jsi v životě chybu, se kterou si teď uvědomuješ, že Tě posunula dál?

Moje velká chyba v životě byla, když jsem si myslela, že chyba je v těch druhých. Pak jsem ale zjistila, že musím začít sama u sebe. To mi i pomohlo najít sílu jít a omluvit se.

Co si představíš pod pojmem PODNIKAVÁ ŽENA?

Žena, která se nebojí jít za svým snem.

Čeho si ceníš u dnešních mužů a co Ti u nich naopak chybí?

Muži jsou skvělí a obecně si u nich cením, když dokážou být ženě a rodině oporou. Ocenila bych ale víc mužnosti, ve smyslu takové té tradiční, prvorepublikové galantnosti. Chybí mi dnes muži, jako byl třeba Oldřich Nový.

Nakonec, co bys popřála každé ženě na světě?

Aby si dovolila být sama sebou a aby si dovolila roztáhnout svá křídla a letět.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také