Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Eliška měla práci snů, i přesto zkusila podnikání. Živí se šitím na zakázku
vložila 12.7.2017
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Eliška měla práci snů, i přesto zkusila podnikání. Živí se šitím na zakázku

Eliška Tomková měla skvělé zaměstnání, které zbožňovala. I přesto se vrhla do nejistých vod podnikání. Cítila, že v zaměstnaneckém poměru nemá šanci naplno uplatnit svou kreativitu. „Moje tehdejší zaměstnání bylo skvělé, pracovala jsem jako redaktorka v regionálním rádiu, ale chyběla mi kreativita. Neviděla jsem za sebou hmatatelný výsledek své práce. Tak jsem se konečně rozhodla věnovat tomu, co jsem milovala odjakživa, šití,“ popisuje dnes podnikatelka, která se věnuje osobnímu stylu žen, šije na zakázku a tvoří oděvní kolekce.

Na začátku, před téměř dvaceti lety, ji po odchodu z rádia podpořil úřad práce. „Po ani ne měsíci nezaměstnanosti jsem požádala o dotaci na rozjezd a přiklepli mi 15 000 korun. Smáli se, že tak drzou holku ještě neviděli. Nedávno jsem se s paní z úřadu práce viděla a říkala jí o tom. Byla velmi ráda, že dotace skutečně někomu pomohla,“ vypráví o svých začátcích Eliška Tomková.

Výtvory Elišky Tomkové

I přes dotaci její začátky nebyly snadné. Měla malé děti a pracovala doma, což může vypadat jako ideál, ale občas je to i na škodu. „Dílna doma sice minimalizovala počáteční náklady a zprvu se to zdálo jako ideální řešení, protože děti byly malé a já jim mohla být k dispozici. Z maminky se tak  nestala podnikatelka, ale spíše servismanka, která je vždy po ruce. Tak jsem se nakonec rozhodla pronajmout si prostory a začít naostro.“

Eliška neměla na začátku žádný marketingový plán, do všeho šla po hlavě. „Zaměstnaná jsem byla jen něco přes rok, pak jsem šla rovnou do podnikání. Kdybych měla větší praxi, možná bych neudělala tolik chyb, ale já asi nejsem ten typ na to „mít šéfa“,“ říká Eliška s úsměvem a dodává: „Můj osobní pocit ze zaměstnání zkrátka byl nesvoboda.“

I když Eliška podniká už 20 let, má teď za sebou velkou podnikatelskou změnu. „Před rokem se ke mně do firmy připojil manžel. To znamená, že firmu měníme, profesionalizujeme a rozvíjíme. Takže vlastně začínáme znovu,“ říká Eliška Tomková, pro kterou byla za dobu podnikání zatím nejtěžší překonat roky krize. Také pak to, že neměla za začátku žádného mentora nebo někoho, s kým by se poradila. „Je výhra, pokud někoho takového máte! Hledejte, oslovte úspěšného podnikatele, učte se. Nanejvýš vám řeknou NE. V opačném případě získáte skvělého učitele. Chvála je skvělá, ale když vám někdo řekne, co konkrétně je špatně, je k nezaplacení. Když podnikáte, zvykněte si na to, že za vše zodpovídáte vy. A také na to, že jediná jistota je nejistota. A pak to jde,“ uzavírá podnikatelka.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také