Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jarka Čechová jde do všeho po hlavě. Bez zkušeností s podnikáním otevřela salon a uspěla
vložila 13.12.2016
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jarka Čechová jde do všeho po hlavě. Bez zkušeností s podnikáním otevřela salon a uspěla

Takový uragán, jako je kadeřnice Jarka Čechová, jen tak nepotkáte. Mluví stejně rychle, jako se pohybuje po prostorách svého vysněného kadeřnictví, které otevřela bez zkušeností s podnikáním, znalosti toho, co vlastně znamená zkratka DPH a zároveň těsně před finanční krizí a s dluhem na krku. I přesto uspěla.

Kadeřnici dělá už 19 let, lokny si ale natáčela už od malička. „Původně jsem pracovala jako kadeřnice ve známém salonu v centru, kde jsem byla 9 let. Pak jsem ale začala být unavená z toho „být někde zaměstnaná“, chtěla jsem se víc vzdělávat a už jsem neměla kam růst,“ popisuje Jarka Čechová, proč začala podnikat.

Pak už to vzalo rychlý spád. Před osmi lety našla vhodné prostory a otevřela si vlastní salon přímo v centru. „Začínali jsme ve třech… Měla jsem mladé kadeřníky, kteří byli bez klientely. Nikdo zkušený se mnou do toho nechtěl jít, že jsem blázen. Chápu, že se báli, vždyť na začátku podnikání jsem byla v salonu 12 hodin denně, totálně vystresovaná…  Jediné štěstí bylo, že já sama jsem klientelu měla a mohla jsem podělit i lidi, které jsem nabrala,“ popisuje dnes svou startovní situaci Jarka.

Všem těm, kteří o podnikání uvažují, by Jarka poradila především, ať si to hodně dobře rozmyslí, promyslí a zjistí si všechno, co k podnikání potřebují. „Já ani pomalu nevěděla, co znamená DPH… Moje počáteční představy byly naivní a zkreslené. Můj bývalý zaměstnavatel mi, když jsem odcházela, řekl, že si na něj jednou vzpomenu, že to není jen o legraci. A je pravda, že ze začátku to bylo opravdu „psycho“, pak se ale situace stabilizovala,“ popisuje vývoj podnikatelka a dodává: „Důležité je také nemyslet si, že všechno umím nejlíp a že musím všechno dělat sama. Mně třeba s webem, kterému absolutně nerozumím, pomáhá přítel. Vždycky je lepší věnovat se tomu, co opravdu umíte a to, co vám moc nejde, nechat na ostatních. Raději ostříhám pět lidí, než abych dvě hodiny seděla u počítače. Nejlepší je dělat jednu věc a dělat ji pořádně.“

Jarka Čechová dnes zaměstnává osm lidí, její tým je přitom nesmírně stabilní. To je v oblasti kadeřnictví, kde je velká fluktuace zaměstnanců, poměrně vzácnost. „Všichni jsme hodně na stejné vlně, často spolu trávíme čas i v soukromí, připravuju různé výlety, na víkend v létě k vodě, na víkend v zimě na hory. Taky je musím pravidelně školit, hodně motivovat a samozřejmě jim slušně zaplatit tak, aby byli spokojení a dělali svou práci s nadšením a radostí,“ vysvětluje Jarka, které dobrá práce s lidmi přináší ovoce. „Část svých klientů už jsem přesměrovala ke kolegyním a kolegům a největší radost mám, když jsou spokojení a už u nich zůstanou. To je pro mě ta nejlepší vizitka.“

Do budoucna by Jarka Čechová svůj salón ráda rozšířila. Než najde vhodné prostory, ppustila se alespoň do rekonstrukce, která proběhla začátkem roku. „Časem bych si přála rozšířit služby, salon třeba i více přizpůsobit maminkám s dětmi, vybudovat dětský koutek... Nikdy jsem se ničím neřídila, nemám žádné motto, nic takového. Jsem znamením střelec a moje podnikání je takové, jaké je, díky kombinaci toho, že dělám věci, které chci a dělám je občas trochu bezhlavě,“ uzavírá se smíchem Jarka.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také