Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Kabelky a módní doplňky od podnikatelky Jany jsou díky kombinaci barev a materiálů unikátní
vložila 17.12.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Kabelky a módní doplňky od podnikatelky Jany jsou díky kombinaci barev a materiálů unikátní

V roce 2015 se narodila moje dcera a rozhodla jsem se pracovat jako nezávislý designér, abych se mohla věnovat práci i rodině,“ říká Jana Rollo. Po studiu na pražském UMPRUM a pařížském IFM zakotvila v Paříži, kde navrhuje doplňky pro luxusní mezinárodní značky a zároveň rozvíjí svou osobní tvorbu.

Vše začalo v roce 2006, když byla přijata k výběrovému studiu postgraduálního programu na IFM v Paříži. „Byla to skvělá příležitost, protože tato škola je přímo navázána nejen na francouzský módní průmysl, ale představuje vlastně mezistupeň mezi školou a prací designéra,“ vysvětluje Jana. Otevřela se jí možnost pracovat jako designérka ve studiu Atelier du Sartel, kde navrhovala pro značky jako například Gyu Laroche, Chopard, Cartier či Delpozo. „Tvořila jsem hlavně kolekce kabelek a cestovních zavazadel, okrajově také obuv a interiérové doplňky,“ dodává. Z Paříže cestovala do Británie, Itálie, Španělska, Jižní Koreje a Indonésie. „Práce to byla pestrá, ale velmi náročná,“ vzpomíná.

Rychlé pracovní tempo musela zbrzdit ve chvíli, když se před třemi lety stala matkou. „Pokračuji stále ve tvorbě pro klienty, převážně luxusní značky. Mým stálým klientem je už druhým rokem Engelmuller, což je značka luxusních rukavic. Zároveň rozjíždím svou vlastní tvorbu, zabývám se šperky, kabelkami a interiérovými dekoracemi."

Janina tvorba není klasickým šperkem, ale balancuje mezi objektem a módním doplňkem. Z materiálu používá především kůže a plasty se speciálními efekty, které odrážejí světlo a reagují na barvy, jež je obklopují. „Pracuji se světlem, průsvitností a abstraktními formami. Objekty připomínají futuristické rostliny nebo robotické mořské živočichy. Nevyrábím série, ale jednotlivé kusy, které jsou svou kombinací materiálů a barev originálem,“ dodává.

V kolekci kabelek najdete modely na denní nošení i večerní kousky. „Kabelky vyrábíme v Čechách z luxusních italských kůží. V aktuální kolekci se objevují i unikátní modely s hravými popruhy,“ říká Jana. Věnuje se ještě dalšímu projektu, kterým je značka recyklovaných doplňků Rolling Hooks ve spolupráci se svou maminkou. Zajímavostí je, že interiérové doplňky a šperky jsou vytvořené z recyklovaného textilu a vytvářejí nečekané a hravé kombinace barev.

Jana přiznává, že podnikatelský záměr přišel tak nějak přirozeně. „Vždycky mě to táhlo k tvorbě v oblasti módy,“ říká. V podnikání ji nejvíce pomáhá maminka, zejména s organizačními věcmi ohledně Rolling Hooks. Většinu činností však zvládá sama. „Nejvíce mě naplňuje ta kreativní část, kdy vzniká nový model. Miluji kreslení už od dětství a jsem ráda, že je to součást mé práce,“ říká.

Jana sbírá inspiraci všude kolem sebe. Zejména v přírodě, ale také v geometrii. „V mé kolekci šperků pracuji s formou kruhu a vytvářím abstraktní tvary založené na nekonečných možnostech kruhu,“ pokračuje Jana. Každoročně navštěvuje mezinárodní veletrhy textilu a kůží v Paříži a v Miláně, kde výrobci prezentují své novinky. Ráda chodí na výstavy do galerií.

A jak relaxuje? „Miluji kresleni figur podle modelu. Chodila jsem pravidelně několik let na kresbu do atelieru na Montparnasse a člověk si u toho úžasně pročistí hlavu. Jinak procházky v přírodě. Skvělé je také cvičení jógy,“ uzavírá.  Její kolekce najdete v ateliéru SmetanaQ, který vlastní.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také