O ženách, které dělají to, co milují
Ina začala podnikat od nuly, dnes obchoduje s diamanty po celém světě
vložila 6.2.2018
22.5.2018
Kurzovní lístek - Exchange s.r.o.
EUR 25,500 25,800
USD 21,700 22,000
Chci
vyměnit
EUR

Ina začala podnikat od nuly, dnes obchoduje s diamanty po celém světě

 

Když v roce 1995 začala Ina Kirshner podnikat s diamanty, měla v Čechách téměř nulovou konkurenci. Její rodina pochází z Izraele, a protože se manželovo rodiče poté co přežili holocaust usídlili právě v Praze, rozhodla se i ona se svým mužem přestěhovat a začít, jak sama říká, úplně od nuly. Společně založili společnost Inbar Diamond Center, která je již dvě desítky let uznávaným partnerem v oblasti prodeje diamantů u nás i v zahraničí.

Nabízí prodej investičních diamantů se zárukou mezinárodních certifikátů GIA a HRD dle požadavků společností a vysoce kvalitní servis. Pro diamanty jezdí Ina s manželem, který je vystudovaný geolog a uznávaný expert, především do Antverp, kde se koná nejprestižnější diamantová burza.

Poslouchat energetickou paní Inu vyprávět o diamantech je zážitek sám o sobě. Drahé kameny jsou pro ni vášní a je krásné vidět, jak se jí i po 25 letech v oboru, rozzáří oči jen začne na toto téma hovořit. Říká, že pouhých 20 % z vytěžených diamantů se hodí pro šperk nebo na investici. Zbytek "nevhodných" minerálů se použije v lékařství či jiném průmyslu.

Vysvětluje mi dále, že pokud diamant není dobře vybroušen, jako by nebyl. Krásný kámen bez dobrého brusu je mrtvý kámen,“ říká Ina, a do ruky mi nadšeně podává pinzetu s diamantem za několik desítek tisíc amerických dolarů. „Vidíte tu nádheru? Jak září? Skoro žádné vady, to proto jsem ho musela koupit, je jedinečný.“ 

A zatímco se snažím největší diamant co jsem kdy viděla neupustit, popisuje mi systém výběru vhodného investičního diamantu, tedy toho co ona koupí na burze a dále ho pak nabídne na českém či slovenském trhu, kde je její firma již dlouhá léta uznávanou jedničku. 

Její kameny kupují všechna velká i malá zlatnictví od Pařížské ulice po malé obchůdky. „Diamant si může dovolit každý, je přeci jedno, že jen malinký,“ říká Ina a vypráví, že největší radost ji dělají právě zákazníci, kteří si diamant opravdu přejí pro jeho výjimečnost, třeba z lásky pro svou milovanou...

Diamant se ale neposuzuje pouze podle samotné hmotnosti, tedy počtu karátů, jak by se laik domníval. Ve skutečnosti hodnota kamene závisí také na jeho čistotě a barvě a na provedení brusu. V mezinárodní terminologii hovoříme o čtyřech diamantových C, od kterých se reálná cena diamantů odvíjí. Nezáleží na tom, zda se jedná o diamanty investiční či zasazené do šperku. V tabulkách cen diamantů jsou pro určování ceny diamantů zásadní: váha (carat), čistota (clarity), barva (colour) a brus (cut).

Dle těchto parametrů se každému diamantu vystaví certifikát, tedy pomyslný rodný list a vybrousí se mu "rodné číslo". Proto jeho cena NIKDY neklesne, jeho kvalita je věčná a diamantový obchod tak zůstává férový – jeho hodnota je stálá. 

Paní Ina sama je velice kreativní žena. Vystudovala design v USA, a tak svou lásku k drahým kamenům proměnila také v autorskou kolekci šperků. Nikde jinde, než v jejím showroomu v Břehové ulici je ale nekoupíte. "Dělám to pro radost, ne pro business"doplňuje upřímně a já jí to věřím. Její šperky můžete aktuálně vidět v charitativním kalendáři s Andreou Verešovou na rok 2018. Charita je další velké téma, o kterém Ina mluví jen velice skromně, i když by rozhodně nemusela. 

 

Life is brilliant

Ne každý broušený diamant má to právo být briliantem. Jeho brus (takzvaný briliantový brus) má jasná pravidla. Ideální diamantový brus má 57 faset. Jen takový diamant má právo být uznán za krále diamantů. Snad proto je sloganem společnosti heslo "Life is brilliant" a snad proto je majitelka Ina Kirshner tak úspěšnou podnikatelkou, že jí na cestu životem svítí ty nejelegantnější kameny světa. 

Moc děkuji za milý rozhovor a úžasný diamantový zážitek.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také