O ženách, které dělají to, co milují
Falešná Pařížanka Kamila Boudová se věnuje propagaci smysluplné módy. Podnikání je moje jediná možnost, přiznává
vložila 18.10.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Falešná Pařížanka Kamila Boudová se věnuje propagaci smysluplné módy. Podnikání je moje jediná možnost, přiznává

Kamila Boudová je propagátorkou smysluplné módy, učitelkou v Paříži na vysoké škole módního obchodu Mod’Spe a taky podnikatelkou v Čechách – několikrát ročně pořádá v Praze Slou days, dny smysluplné módy. Jak sama říká, ideální je pro ni role zaměstnance a podnikání je pro ni velká výzva, ale pokud se chce věnovat tomu, co miluje, nic jiného jí nezbývá. Právě o jejím podnikání a největších výzvách i prohrách jsme si spolu povídaly.

Kamilo, jaký byl hlavní důvod, proč jste se pustila do podnikání?

Věděla jsem, že už není jiná cesta. Mým snem bylo učit a kurzy fashion marketingu v Čechách před pěti lety byly vůbec mým prvním podnikatelským projektem. Práci jsem si tehdy hledala půl roku a nenašla jsem ji, na účtu jsem navíc měla úplně vymeteno. Nebylo zbytí, dotlačil mě osud.

Co považujete za důležitou vlastnost nebo schopnost pro podnikání?

Důležité je držet se dál od lidí, kteří ve vás nevěří. Denně jsem naopak sledovala Robina Sharmu a měla jsem vlastní koučku. Důležité je i nemluvit o tom s rodiči, pokud vás ve vašem rozhodnutí moc nepodporují. Já třeba podporu měla, ale důvěru úplně ne. Je důležité mít důvěru v sebe a vytvořit si prostředí, které vás bude podporovat. Další věc je to, co jsem si prožila letos v létě a uvědomila jsem si, že i kdybych měla dopadnout až na dno a ještě hlouběji a měla bych pocit, že všichni si myslí, že jsem to úplně pokazila, tak vědět, že tak to vnímám jenom já a vstát a prostě pokračovat.

Kamila se svým týmem, který připravuje Slou fashion days

Co se stalo?

Udělali jsme strašnou díru na účtech se Slou magazínem a Slou days. Bylo to důsledkem mnoha špatných rozhodnutí, velké touhy rychle vyrůst, která ale nebyla podložená akcí, protože mám malé dítě a nebylo v mých silách všechno dotáhnout tak, jak jsem si představovala. Souvisel s tím i nepříliš šťastný obchodní model, který jsem musela komplet změnit. Do průšvihu mě dostala i setrvačnost toho, jak to předtím frčelo. Měla jsem ohromné vize, ale vynaložila jsem málo energie. Cítila jsem, že jsem to podělala, a že to teď všichni uvidí. Důležité potom opravdu je uvědomit si, že tak to vidím jen já, zvenku to nikdo nevnímá.

Nenapadlo vás, že se na to vykašlete?

Ale jo, stokrát, opravdu stokrát. Obvykle to obrečím a den na to vím, že pokračuju. Většinou to nikomu moc neříkám, protože to jsou plané poplachy. Už jsem si totiž uvědomila, že i kdyby bylo třeba mé podnikání hodně zmenšit, vytrvám. I kdyby mělo být úplně miniaturní, stejně se tomu budu věnovat. Někdy si samozřejmě řeknu, že bych měla jen učit a být zaměstnanec, ale pak si vzpomenu na to, jak jsem první dva roky dostávala na soukromé škole, kde učím, od studentů hrozná hodnocení. Říkala jsem si, že už je to fakt hrůza, že skončím, že mě přece musí vyhodit a že už nikdy nechci zažít pocit, který mám, když dostávám špatné hodnocení.

Kamila Boudová přednáší na Slou fashion days

Co s tím?

Místo toho, abych se na to vykašlala, zašla jsem za manažerkou, která mě měla na starosti s tím, že potřebuju pomoct. Ona mi vysvětlila, jak musím svou výuku zjednodušit a po dvou hodinách s ní mám pokaždé výborné hodnocení. Tuto zkušenost jsem pak přenesla i do podnikání: Co když se musím podnikání jen naučit? Právě proto mám mentory, kteří mi s podnikáním hodně pomáhají. Těm jsem zavolala i letos v létě, když jsem měla krizi. Sedla jsem si s nimi, řekla jsem jim, co jsem provedla, oni mi řekli, co mám udělat dál a ukázalo se, že všechno má řešení. Je důležité říct si, že jsem to pokazila, a být ochotná ukázat karty ostatním.

Kdy jste byla naopak hodně šťastná, kdy se něco opravdu povedlo?

Třeba teď, když jsem se podívala na rozpočet pro tuhle sezónu. Teď je to zase strašný fofr a pořád se něco děje.

Jak se to mohlo od léta tak změnit?

To byl tak strašně tvrdý dopad, že jsem věděla, že neupravíme strategii třeba o 5 %, ale že to musíme dělat zkrátka úplně jinak. Tím, jak jsem se do toho opravdu zakousla a nechala si poradit, jsem začala dělat opravdu dobrá rozhodnutí.

Kamila Boudová s dcerou

Co vás na podnikání nejvíc baví?

Dává mi smysl. Baví mě, že to úplně naplňuje mou životní misi. Nechci už nikdy dělat nic jiného než učit lidi, jak žít smysluplně a smysluplně nakupovat.

Vyhovuje vám, že pracujete sama na sebe?

Proboha vůbec, jak ráda bych byla zaměstnanec! (smích) Podnikání je pro mě absolutní vystoupení z komfortní zóny. Třeba učení v Paříži je taková moje jistota, je to pro mě pohodlné, ale vím, že je tam strop, už se nedá jít dál. Podnikání mi naopak pomáhá posouvat se dál v životě i v mém osobním rozvoji. Také mi dává pocit, že žiju ten skutečně intenzivní život, o kterém jsem vždycky snila.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také