O ženách, které dělají to, co milují
Nina se věnuje ekopodnikání. Prodává třeba nosítko z kokosových vláken nebo kabelky z listů
vložila 11.3.2018
21.6.2018
Kurzovní lístek - Exchange s.r.o.
EUR 25,650 25,950
USD 22,200 22,500
Chci
vyměnit
EUR

Nina se věnuje ekopodnikání. Prodává třeba nosítko z kokosových vláken nebo kabelky z listů

Vždycky měla blízko k ekologickému přístupu k přírodě a v posledních letech ji oslovila myšlenka udržitelné módy. Tedy takové módy, která je krásná, praktická, ale především ekologická, etická a uvědomělá. Proto hledala cestu, jak vyrábět věci a módu, které tyto aspekty splňují.  A našla ji.

Nad myšlenkou nosítka a jeho realizací se zamýšlela dlouho, naopak výroba recyklovaných hraček přišla jako spontánní nápad, když se jí začaly doma kupit kousky oblečení, které už dosloužily. Kabelky z listů jsou zahraniční projekt, který velmi ráda podporuje. Tohle všechno vyústilo v založení projektu a e-shopu Garden carrier, který je veden v ekologickém duchu a je zaměřený zejména na maminky. I když Nina maminkou není, dokáže pochopit, co právě tyto ženy potřebují a po čem touží.

„Maminka zatím nejsem, ale moje rodina je velmi široká. Patří do ní všichni mí drazí okolo mě a právě řada mých blízkých kamarádek děti má. A ty mají rády především dřevěné hračky českého původu. Maminky zase kromě nosítka oceňují jak biobavlněné oblečení, které využijí i v těhotenství, tak dětské biobavlněné oblečení, které je vhodné především pro atopické děti. Na oblibě také získávají zvířecí papírové origami lampičky, které mohou být jak designovým, tak i praktickým prvkem domácnosti." říká nadšeně Nina. Jak vše vzniká? Má další nápady, vize a proč zrovna udržitelná móda?

Je něco, co z toho sama vyrábíte? Byl to váš osobní nápad?

Většinu šitých věcí, tedy jak nosítko, tak oblečení či recyklované hračky pro mě vyrábí české švadleny. Jsem spíše iniciátorem věcí, ale dobré a kvalitní šití nechávám na odbornicích. České nosítko šité z biobavlny byl můj osobní nápad a vedla k němu cesta několika let testování a vymýšlení správného designu, přípravy originálního českého potisku a testování maminkami.

Vše jsou to ekologické materiály. Je práce s nimi snadná, nebo jste se setkala s nějakými úskalími?

Práce s nimi je naopak výborná. Vzhledem k jejich větší pořizovací ceně se jedná o opravdu kvalitní, stálé a v případě oblečení i velmi jemné materiály. Na pěstování biobavlny se nespotřebovávají pesticidy, takže je i výroba čistější a výsledný výrobek je pak zdravější. No a doplňky vyrobené z listů jsou překvapivé svou funkčností –  například u peněženek je materiál pevný, ale na rozdíl od kůže tenčí, což je velmi praktické. Listy mají krásnou strukturu, takže vypadají velmi pěkně a také v rukou nekloužou.

Tím, co děláte, jste si splnila své sny, nebo míříte ještě dál?

Zdaleka ne, za každým rohem vyhlížím, kam se budeme posouvat dál, jaké nové věci budeme vyrábět, jak lépe spotřebovávat přebytky starého oblečení na věci běžné potřeby nebo i na módní kousky. Ráda bych příští rok, pokud se to povede, měla i šátek na nošení dětí ve vlastním designu, chtěla bych rozšířit nabídku oblečení pro těhotné maminky, ráda bych zapojila mladé umělce do návrhů potisků na nosítko. A doufám v mnoho dalších věcí, které se snad povedou.

 

Nesmíme zapomenout, že stojíte za počinem Udržitelná móda. Co vás k tomu vedlo?

Udržitelná móda má tolik rovin, že si troufám tvrdit, že její plné pochopení opravdu přispěje k lepšímu životu nás všech. Patří sem uvědomělé nakupování, které souvisí s myšlenkou minimalismu šatníku. Opravdu potřebujeme v řetězcích tolik tun nového oblečení každý týden? Je to jako velká sněhová koule, která se na nás hrne. Produkují se nepřeberná množství levného a nekvalitního oblečení, které vyrábí lidé na druhém konci planety v mizerných podmínkách, a především za skoro žádnou mzdu. Tím se mimo jiné i sráží výroba česká, která tomuto tlaku musela ustoupit. Nebylo by lepší koupit si během roku jen pár kvalitních originálních kousků české výroby a podpořit tím mladé lidi u nás? A protože se o těchto konkrétních lidech málo ví, založila jsem skupinu a web o udržitelné módě u nás, která je nejen česká a slovenská, ale i z přírodních nebo recyklovaných materiálů.

Co myslíte, je podnikání jednoduché? Co byste poradila někomu, kdo se pro něj rozhodne?

Rozhodně vyžaduje velkou trpělivost, výdrž a odhodlání a tomu se učím každý den. Dobré věci trvají než vzniknou a pokud člověk nemá opravdu velký vstupní kapitál, je to běh na delší čas. Jít za svou myšlenkou a produkovat něco, v co člověk věří, ale považuji za obohacující aspekt mého života. Co bych poradila? Za tu krátkou dobu, co jdu za svým snem, vnímám jako klíčové se obklopit lidmi, kteří vám pomohou a kteří vidí věci stejně. Vytvořte si komunitu, podporujte ji a ona pak pomůže vám. 

Foto: archiv Nina Garden

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také