O ženách, které dělají to, co milují
Byla asistentkou i učitelkou, než se odvážila věnovat tomu, co miluje. Dnes ji živí autorské šperky
vložila 27.10.2017
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Byla asistentkou i učitelkou, než se odvážila věnovat tomu, co miluje. Dnes ji živí autorské šperky

Lenka Blažková musela ujít dlouhou cestu, než si konečně uvědomila, že má dost odvahy na to, aby se osamostatnila a začala podnikat. Vystudovala ekonomickou školu a později pedagogickou fakultu. Pracovala tedy jako učitelka nebo třeba asistentka v různých firmách, také pečovala o těžce nemocného manžela. Zlom v jejím životě přišel, když začala doma v kuchyni vyrábět šperky.

„Vždy jsem měla nadání a chtěla studovat výtvarnou školu, ale nedošlo na to. Zřejmě jsem musela projít jinými obory, abych přišla na to, co mě skutečně baví,“ vypráví Lenka Blažková, která své šperky prodává pod značkou LENKA BLAZA. Šperky vznikají unikátní technikou pájení, Lenka je kombinuje s korály, perlami nebo drahými kameny či exotickým dřevem.

Lenčin první ateliér

Lenka se tvorbě šperků začala věnovat ještě při zaměstnání. „Na šperky jsem měla kladný ohlas, tak jsem svou živnost začala rozvíjet. Zkrátila jsem si pracovní úvazek, představila svou tvorbu na prvních výstavách a najednou bylo jasné, kam chci směřovat. Že chci konečně dělat to, co mě baví a po celém tom dosavadním "seriózním" zaměstnání se věnovat výtvarné činnosti,“ popisuje své začátky podnikatelka.

Velikou oporou jí byl a stále je manžel, který jí moc fandí a se vším pomáhá. Třeba předělal byt, aby měla Lenka na začátku kde pracovat. „Až postupem času jsme vlastními silami zrekonstruovali prostor v suterénu domu, kde vznikl můj první skutečný ateliér,“ vzpomíná dnes Lenka, která naplno podniká od roku 2014.

Lenčiny šperky na Simoně Stašové

„Zkušenosti se zaměstnáním mám velké, protože naplno podnikám teprve tři roky. To, jestli bude člověku více vyhovovat zaměstnání či podnikání, záleží na založení jedince, na jeho životním stylu a přesvědčení. Stát se podnikatelem každopádně vyžaduje mít zajímavý a originální nápad a odvahu,“ upozorňuje Lenka Blažková.

Dosud největším podnikatelským úspěchem pro ni jsou uskutečněné výstavy a spokojení zákazníci. Do budoucna by se Lenka ráda zdokonalila v podnikání v oblasti handmade, které je poměrně specifické, a plánuje další výstavy a rozvoj svého byznysu. „Jedná se o autorskou tvorbu, tudíž ji nemohu delegovat na další osobu. Hledám proto možnosti, jak své podnikání rozšířit a přitom zachovat originalitu mé ruční práce a osobní invence,“ uzavírá Lenka.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také