Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Práce pro oděvní firmu v New Yorku ji nenaplňovala, tak založila vlastní značku. Její šaty zdobí třeba zelenina
vložila 28.9.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Práce pro oděvní firmu v New Yorku ji nenaplňovala, tak založila vlastní značku. Její šaty zdobí třeba zelenina

Anna Šebestová vystudovala textilní design v Anglii. Dnes pod značkou Annanemone prodává oblečení z vlastních, autorských látek. Nekonvenční šaty tak zdobí třeba neobvyklá zvířata, zelenina, nebo další přírodní motivy. Jaká byla její cesta k vlastní značce?

„Nejdříve jsem v Anglii studovala volné umění a fascinoval mě především sítotisk a linoryt. Bavily mě i vzory a kreslení a na magistra jsem šla na textilní design do Birminghamu," vypráví Anna a pokračuje: „Škola byla hodně zaměřená na praxi. Teorii tam nikdo neřešil, což mi upřímně trochu chybělo, ale zase kladli důraz především na praxi a budoucí pracovní život. Právě ve škole mě podpořili v tom vymyslet vlastní značku."

 

Po dostudování se Anna vydala do New Yorku na několikaměsíční stáž do jedné oděvní společnosti. V práci pak pokračovala na dálku i po návratu do Prahy, ale brzy se cítila nenaplněná. „Dělala jsem hodně líbivé věci, které se prodávají v běžných řetězcích. Navíc jsem pořád jen byla sama doma, chrlila vzory… Kopírovala jsem trendy věci, nebavilo mě to a po roce jsem se rozhodla odejít, věnovat se vlastní značce a být na volné noze.“

Pak už to šlo ráz na ráz. Jako začínající podnikatelka si našla textilku ve Dvoře Králové, kde si nechala natisknout první látky. Na začátku spolupracovala s obchůdkem s látkami na Letné, kde se dostala do povědomí lidí. „Od té doby se můj obchod rozvíjí, nicméně teď už se nezaměřuji na prodej látek samotných, ale chci prodávat rovnou hotové oblečení a bytové doplňky,“  mluví o svých záměrech Anna Šebestová. S tím jí v dílně v pražských Vršovicích pomáhá krejčová. Anna pak zboží prodává přes internet nejen k nám, ale do celého světa.

„Uživit se na volné noze je samozřejmě dřina, ale nelituji svého rozhodnutí. Nepracuji jen na vlastní značce, věnuji se i dalším tvůrčím činnostem. Teď třeba ilustruji anglickou kuchařku nebo omalovánky na zakázku,“ vypráví mladá podnikatelka v oblasti umění a dodává: „Chci se teď soustředit opravdu jen na umění a netříštit síly. Bez podpory lidí okolo a rodiny bych podnikat nemohla, ohromně mi pomáhají.“

Podnikání je pro ni náročné především finančně. „Na plný úvazek se věnuji vlastní značce rok. Ještě nejsem úplně tam, kde bych chtěla, ale už se to rozjíždí. Práce je to tvrdá, člověk musí stále investovat čas a peníze. Cokoliv si vydělám, vrazím do nových látek,“ vypráví Anna, která je i navzdory všem těžkostem přesvědčená o tom že při práci na vlastním projektu pozitiva převažují negativa.

„Když má člověk nápad trochu jiný, než se normálně vidí, vždycky stojí za to do toho jít. Lidé to nakonec ocení. Už i tady v Čechách to začíná být pro tvůrce zajímavější. Čím dál víc lidí si uvědomuje, že než si koupit čtyři věci v řetězci, je lepší koupit si jednu kvalitní,“ popisuje podnikatelka a dodává: „V podnikání je pro mě nejvíce hodnotné, že můj život není rutina. Přijde mi neuvěřitelné, že se dnes živím tím, co mě odjakživa nejvíce bavilo."

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také