O ženách, které dělají to, co milují
Alex začínala jako pedikérka, dnes se věnuje celostní medicíně
vložila 11.11.2017
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Alex začínala jako pedikérka, dnes se věnuje celostní medicíně

„Momentálně jsem žena, která si prochází těžším obdobím života, poznává a uzdravuje další části sebe samé. Mám pocit, že jsem znovu na začátku, sice obohacená o další zkušenosti a poznání než před lety, ale na začátku,“ říká o sobě Alexandra Lungová, která se zabývá celostní péčí.  

Jste činorodá žena. Celostní přístup je v současné době velice oblíbený a lidé v něj hodně věří. Jak jste se k tomuto oboru vlastně dostala?

Mé podnikatelské začátky nebyly úplně snadné. Vlastně jsem ani nevěděla, co chci přesně dělat. Začínala jsem jako pedikérka a masérka. Než jsem si vytvořila Ateliér, kde jsem dnes a kde jsem se plně mohla začít realizovat, musela jsem projít ještě kus cesty.

Mám za sebou práci v kolektivu v salonech, externí služby pro domácnosti i pro firmy. Služby jsem postupně rozšířila o další masérské techniky a výživové poradenství. Za svůj dosavadní vrchol považuji projekt Bosá stezka. Jsem členkou České podiatrické společnosti a spolupracuji se spolkem Bosá turistika. Dělám také firewalking pro soukromý sektor i pro firmy. 

Proč jste si zvolila zrovna tento směr. Co vás na tom nejvíce zaujalo?

On si mě našel sám. Beru věci tak, jak plynou. Nikdy jsem netoužila být masérkou ani pedikérkou. Vlastně jsem ani nevěděla, co bych chtěla dělat. Vždy mě to nejvíce táhlo k péči a pomoci druhým. A postupně se vše propojovalo v souladu s mým poznáváním, až se z toho stala celostní péče, která mi dává smysl. Vlastně jsem do Atelieru naprojektovala svoje nitro.  V současné době a vlastně už delší čas na sobě vnímám, že péče o klienty asi nebude časem tou hlavní činností, které se chci věnovat.

Z čeho máte největší radost?

Baví mě pozitivní proměny klientů. Přicházejí ke mně lidé od lékařů s tím, že mají potíže a já jim ulevuji od bolesti a nabízím jiný úhel pohledu, než dosud znali. Oni sami mi pak sdělují své pocity a změny. Jsem ráda, že mohu dělat to, co mě baví, naplňuje a také si tím dokážu vydělat peníze. 

Podnikání sebou přináší určitá rizika. S jakými překážkami jste se musela poprat?

Hlavně zpočátku bylo těžké se uživit. Když jsem začínala jako pedikérka, dostala jsem dotaci od státu. Jenže se mi nedařilo a musela jsem skončit a dotaci vrátit. Později jsem do podnikání šla znovu a už úspěšně. Ale i tak byly občas nějaké nepříjemnosti. Několikrát jsem se s klienty přesouvala, což otřáslo mým příjmem. U projektu Bosé stezky to zpočátku vypadalo, že se ani neuskuteční.

O čem přesně je Bosá turistika?

Hlavním posláním je organizace bosonohých aktivit, různých akcí a výletů. Chceme lidem ukázat, jak je chůze naboso zdravá a příjemná, a že se může stát běžnou součástí našeho života.

Co vám podnikání přineslo a co naopak vzalo?

Přineslo mi hodně zkušeností a sebepoznání, svobodu a také přátele. Mí klienti mě inspirují. Vzalo mi to naopak hodně času, který jsem mohla strávit s dětmi. Jako samoživitelka jsem často trávila v práci mnohem více času a musela neustále řešit hlídání, což se samozřejmě odrazilo na vztahu s dětmi. Ale nemohla jsem dopustit, abychom zůstali bez příjmu. 

Jak skloubit podnikání a rodinu?

Jednoduše si to nastavit tak, aby to vyhovovalo všem. Najít střední cestu. Hlavně to komunikovat na obou stranách. Nepodléhat tlaku a představě partnera a zároveň být ochotná mu vyjít někdy vstříc. A i děti musí pochopit, že teď jsem v práci a pak se budu věnovat jim. Můj syn ví, že když přijdu z práce, potřebuji si nejdřív odpočinout a až pak se věnuji domácnosti a jemu…Taky jsem využívala chvíle, kdy byl syn na tréninku, že jsem si při čekání na něj dělala svoje věci a pak doma jsem už nemusela. Naučit se, že všechno nemusí být hned a zítra je taky den. Určit si priority. To je práce a neustálé vyvažování.

Jaké máte životní motto?

Nemusíš vidět cestu, jen věř, že existuje.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také