O ženách, které dělají to, co milují
Jaké jsou povinné náležitosti pracovní smlouvy?
vložila 9.6.2017
21.6.2018
Kurzovní lístek - Exchange s.r.o.
EUR 25,650 25,950
USD 22,200 22,500
Chci
vyměnit
EUR

Jaké jsou povinné náležitosti pracovní smlouvy?

Povinné náležitosti pracovní smlouvy jsou stanoveny v § 34 zákoníku práce. Z formálního hlediska musí být sjednána písemně. Obsahově pak stačí, krom označení smluvních stran, když je v ní stanoven druh práce, místo výkonu práce a den nástupu.

Druh práce může být sjednán velmi úzce (prodavač v hračkářství v oddělení deskových her), nebo naopak široce (např. prodavač). Oba extrémy však představují určitá rizika. Když je druh práce velmi specifický, je zaměstnavatel nucen přidělovat pouze takto definovanou práci. Naopak, pokud je sjednán příliš neurčitě (např. asistent), tak by soud v případném sporu k takovému ujednání nepřihlížel a zabýval by se tím, co zaměstnanec reálně vykonával za práci.

Místo výkonu čelí podobným úskalím. Opuštění místa výkonu práce je totiž považováno za pracovní cestu. Místo výkonu pak může být sjednáno maximálně na velikost obce s výjimkou specifických povolání jako je například řidič kamionu.

Den nástupu nemusí být dnem, kdy zaměstnanec poprvé reálně přijde do práce. Jedná se pouze o den vzniku pracovního poměru, může tak být stanoven i na víkend nebo státní svátek.

Tyto informace z oblasti práva pro Vás připravila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Právní zpravodaj je rozesílán jednou za 14 dní. Na vyžádání je možné zaslat předchozí články. Kontakt pro Vaše dotazy: amsp@amsp.cz

Odborný obsah byl připraven ve spolupráci s CEE Attorneys Tomíček Legal s.r.o., advokátní kanceláří. 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také