Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Osvědčené způsoby, jak se stát nejoblíbenější v kanceláři
vložila 25.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Osvědčené způsoby, jak se stát nejoblíbenější v kanceláři

Je vždy skvělé být v práci oblíbená a respektovaná. Odborníci se shodují, že kromě dobře vykonané práce by to mělo být na pracovišti jedna z vašich hlavních priorit. Proč?

Náborový manažeři totiž v posledních letech stále více rozšiřují své pracovní nabídky na kandidáty, kteří mají na svých pracovištích skvělé vztahy a přesto, že nepatří k nejlepším ve svém oboru, mají resumé skvělých kolegů. Sečteno a podtrženo: být velmi oblíbený a respektovaný je pro vaši kariéru neuvěřitelně cenné - a to, jak ve vašem současném zaměstnání, tak při pracovních pohovorech.

Zde je sedm „chytrých tahů“, jež vám získají skvělou kariéru i popularitu v práci: 

Projevte zájem o své spolupracovníky

Odborníci říkají, že získání popularity u vašich spolupracovníků spočívá v jednoduchém vzorci: zeptejte se jich na jejich práci, poslouchejte je a projevte skutečný zájem. Vyjádření vašeho zájmu o to, na čem skutečně pracují, jaké mají největší problémů a co je na jejich práci nejvíc baví je rozhodně klíčem k úspěchu.

Nechte si svou zaneprázdněnost pro sebe

Nejoblíbenějšími zaměstnanci jsou většinou spíše ti, kteří nemluví o tom, jak moc práce mají. Nikoho totiž nezajímá, jak moc pracujete. S největší pravděpodobností totiž vaši kolegové prožívají to stejné. Proto je důležité najít si i v plném diáři čas na krátký rozhovor u kávy nebo oběda, třeba o tom, jaký měli víkend či kde chtějí trávit jarní prázdniny.

Vyvarujte se drbů

Možná vám žhavé novinky ze světa vaší kanceláře přijdou jako skvělé téma hovoru se svými kolegy, ale náborový experti a odborníci na kariéru jsou zásadně proti. Pokud například spekulujete, že se některému oddělení u vás ve firmě nedaří, a bezprostředně mu hrozí propouštění, bude vaše jméno nenávratně spojeno s negativními pocity. Místo vnášení strachu proto konverzaci spíše veďte směrem, který vaše kolegy rozveselí.

Nechoďte pozdě

Nemůžete být sympatičtí svým kolegům, pokud zkrátka nebudete v práci. Navíc vaše neustálé pozdní příchody vaši kolegové brzy odhalí a budou vám je mít za zlé, protože se může stát, že budou nuceni dělat vaši práci. Nastavte si proto budíka o půl hodiny dříve a buďte v kanceláři mezi prvními. Vyplatí se vám to.

Vystupujte pozitivně

Vaše tvář může prozradit mnohé. Rozbilo se vám auto, máte starosti doma…? Nenechte běžné záležitosti všedních dnů ovlivnit svou tvář. Pokud se totiž budete tvářit „jako kyselý citrón“, těžko tím své kolegy zaujmete a jen tak získáte negativní pověst, kterou bude těžké překonat. Zkuste se usmívat, i když máte špatný den. Z dlouhodobého hlediska vám tato strategie dobře poslouží… A třeba se s pozitivním přístupem nakonec ten den nebude jevit tak špatně!

Neutíkejte z práce příliš brzy

Většina lidí nikdy nebude oceňovat člověka, který jednu minutu po páté, kdy mu končí pracovní doba, už stojí v kabátu u výtahu. Vaší kariéře i vztahům na pracovišti rozhodně neublíží, když jednou za čas budete v práci o chvilku déle. Vaši kolegové tak budou vědět, že vám záleží na tom, aby vaše práce byla odvedena včas a nevadí vám obětovat nějakou tu půl hodinku navíc.

Nabídněte pomoc

Pokud je ve vašem okolí na pracovišti kolegyně, která „se topí“ v nějakém projektu a nestíhá nebo si neví rady, nabídněte svou pomoc. Stanete se tak klíčovým týmovým hráčem, který své kolegy podporuje i přestože má své práce dost. Konec konců, třeba jednou budete potřebovat pomoci i vy. Důležitá je však autenticita, protože pokud je vaše pomoc jen předstíraná, vaši kolegové snadno postranní úmysly odhalí a obrátí se proti vám.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také