Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Ženy jsou podle vědců ve vedoucích pozicích schopnější než muži
vložila 4.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Ženy jsou podle vědců ve vedoucích pozicích schopnější než muži

Ačkoli jsou ženy na pozicích vrcholových manažerek zatím spíše vzácností než pravidlem, neznamená to, že by pro takové posty neměly předpoklady. Naopak. Podle norské studie jsou dokonce lepšími vedoucími než jejich mužští kolegové.

Profesor Øyvind L. Martinsen a profesor Lars Glasø z Norské obchodní školy do svého výzkumu zapojili 2 900 manažerů a zaměřili se na typy jejich osobnosti. Výsledky byly poněkud překvapivé: Ženy skončily ve čtyřech z pěti hlavních kategorií zaměřených na vedení na vyšších příčkách než muži.

Představa versus skutečnost

Spousta lidí stále věří, že muži jsou už z podstaty lepšími vedoucími. Důvodem je především představa muže-vůdce s impozantní postavou a výrazným hlasem. Ovšem v praxi to nejsou jediné předpoklady pro dobré vykonávání vysokého manažerského postu. Ženy v norském výzkumu totiž dosáhly lepších výsledků v metodickém řízení a stanovování cílů, společenskosti a podpoře, ale i ve schopnosti inovovat, převzít iniciativu a jasně komunikovat.

Nicméně v jedné z oblastí muži své ženské kolegyně převyšovali, a to v emoční stabilitě a schopnosti odolat tlaku a stresu souvisejícímu s prací. Výsledky ukázaly, že ženy jsou citlivější na situace, kdy musejí čelit velkému tlaku, nebo na emočně vyhrocené situace.

Rozhodující by měly být předpoklady

Ačkoli z našeho průzkumu vyplývá, že se ženy na vedoucích postech mohou potýkat s nižší emoční stabilitou a náchylností k nejrůznějším obavám ve vyhrocených situacích, rozhodně to neznamená, že by se na tyto pozice nehodily a neměly pro ně potřebné předpoklady,“ potvrzuje profesor Glasø. „Ukazuje se, že jsou v nich dokonce lepší. Pokud někdo tuto skutečnost ignoruje a jako vedoucího jmenuje někoho méně kvalifikovaného jen proto, že je dotyčný mužem, hrozí, že se sníží efektivita dané firmy,“ upozorňuje jeden z autorů studie.

Oba profesoři se shodují, že nejdůležitější je při rozhodování o obsazení vedoucí pozice zvažovat individuální vlastnosti a osobností rysy každého člověka, bez ohledu na jeho pohlaví. Nicméně by měly ženy dostat v tomto rozhodovacím procesu stejnou šanci jako muži.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také