Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Závislost ničí život alkoholikům i jejich okolí. Kdy se záliba změní v nemoc
vložila 16.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Závislost ničí život alkoholikům i jejich okolí. Kdy se záliba změní v nemoc

Máte v rodině někoho, kdo si rád „přihne“, a vy už jste kolikrát přemýšleli, jestli je to ještě na hranici nevinné zábavy, nebo už jde o problém? Existuje několik indicií, podle kterých můžete odhadnout, jestli je potřeba začít situaci nějak řešit.

Alkoholismus je jednou z nejrozšířenějších nemocí u nás. Vzniká plíživě, kdy se z obyčejných večírků s přáteli stanou rána, kdy bez „štamprlete“ nemůžete vystrčit nohy z postele. Kterých příznaků si všímat, máte-li podezření, že se ve vašem okolí alkoholik nachází?

Pozvání neodmítne

Nenechá si váš podezřelý ujít žádný večírek, na kterém se objeví alkohol? Je první na místě, pokud se slaví narozeniny, křtiny, svatba nebo cokoli jiného, a s pitím začíná hned po usednutí ke stolu? Může to být jedna ze známek problému.

Vždy je důvod k oslavě

Alkoholik, pokud potřebuje, si vždy najde důvod k pití. Co na tom, že je jen středa a nic zásadního se nestalo? Nevadí, i to se dá oslavit, no ne? Pokud váš známý nebo příbuzný otvírá lahev při každé prkotině, není to dobré znamení.

Nemá záklopku

Alkoholik často pije do úplného zatmění. Nezřídka musí být z místa pitky odveden nebo dokonce odnesen. Pije, dokud neusne na stole, ale ve chvíli, kdy se ho snažíte probrat a přemístit, bude vám tvrdit, že je naprosto v pořádku a klidně si objedná další rundu. Jsou i tací, kteří už množství alkoholu nesnesou, tak ho vyzvrací a směle pokračují s pitím dál.

Potíže s okolím a pamětí

Potíže s pitím se projevují i tím, že má pijan problémy s plněním pracovních úkolů, v práci je často nedochvilný a nedůsledný. Zapomíná i na jiné důležité věci, například schůzky či návštěvy úřadů, případně nedodržuje platební termíny.

Alkoholik si často nepamatuje, co se dělo včera, předevčírem atp. Zážitky si buď vůbec nevybaví, nebo se mu slévají do nejasné časové osy.

Je často podrážděný

Pijani mají často kolísavé nálady, které se mění v závislosti na hladině alkoholu v krvi. Čím méně ho v sobě alkoholik má, tím je podrážděnější a mívá sklony k hádkám a nerudnosti. Často vyvolává hádky i proto, aby měl důvod se napít. Samozřejmě vaší vinou.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také